Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  lime wood
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The chemical composition analysis of wood and bark of trunk and main branches of lime (Tilia cordata Mill.) was performed. The tree was grown in the Warsaw City centre. Samples were gained from the butt end and half-height stem sections, main branches and bark. Disks were cut from mentioned above stem sections. Samples were collected from three disks zones – outer wood, middle wood and heartwood. Analysis of extractives, cellulose, substances soluble in 1% NaOH and lignin content was performed.
PL
Przeprowadzono oznaczenia zawartości substancji ekstrakcyjnych, celulozy, substancji rozpuszczalnych w 1% NaOH, ligniny w drewnie pnia, w drewnie głównych gałęzi i w korze. Drzewo ok. 40-letnie wyrosło w Alejach Ujazdowskich miasta stołecznego Warszawy. Na przekroju poprzecznym pnia wyróżniono strefę drewna przyobwodowego, środkowego i przyrdzeniowego. Przekroje poprzeczne wycięto na wysokości 200 mm od podstawy gruntu i w połowie długości pnia. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że rozmieszczenie substancji ekstrakcyjnych na przekrojach poprzecznych pnia przebiega podobnie do ich rozmieszczenia w pniach sosnowych, dębowych, brzozowych i głogu jednoszyjkowego. Drewno głównych gałęzi charakteryzuje się od 11% do 20% większą zawartością substancji ekstrakcyjnych w stosunku do drewna pnia. W korze tych substancji jest od 35% do 40% więcej w stosunku do badanych stref drewna pnia i 25% więcej w odniesieniu do drewna gałęzi. Na przekrojach poprzecznych lipy drobnolistnej zawartość celuluozy zwiększa się w kierunku od rdzenia do obwodu. Kora charakteryzuje się ok. 30% mniejszą zawartością celulozy w stosunku do drewna strefy przyrdzeniowej i drewna gałęzi oraz ok. 35% mniejszą w odniesieniu do drewna strefy przyobwodowej. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że skażenie środowiska wielkomiejskiego wpływa na rozmieszczenie substancji rozpuszczalnych w 1% NaOH na prekroju poprzecznym pnia oraz na zawartość tych substancji w korze. Zawartość ligniny w korze jest o 50% większa w stosunku do drewna strefy bielu, natomiast o 47% większa w odniesieniu do drewna strefy twardzieli pnia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.