Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  landslip
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Można wymienić wiele pozytywnych aspektów górnictwa, do których zaliczamy: nowe wartości krajobrazowe, utworzenie miejsc wypoczynku, poprawę stanu siedlisk, powstanie nowych lub odtworzenie starych ekosystemów, zwiększenie bioróżnorodności, wymianę gleb na lepsze jakościowo lub odnowę drzewostanu. W przypadku kamieniołomu Lipowica skutkiem wydobywczej działalności jest powstanie osuwisk, a w konsekwencji wielu jaskiń.
PL
Rozpoznawanie zagrożeń naturalnych, w tym zagrożenia osuwiskowego w odkrywkowych zakładach górniczych podlega przepisom Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze. Ustawa ta określa katalog zagrożeń naturalnych, które wymagają zaliczenia do odpowiednich stopni, kategorii lub klas zagrożeń według kryteriów określonych w przepisach wykonawczych, tj. w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie zagrożeń naturalnych. Mimo że przepisy rozporządzenia wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2015 r., warto wcześniej dowiedzieć się, co przewidują w tym zakresie.
3
Content available remote Obszary zagrożeń w małych miastach
PL
Artykuł zarysowuje wielowątkowość zagrożeń przestrzeni miasteczek związanych z siłami natury, klęskami żywiołowymi oraz nieprawidłową działalnością człowieka i procedur prawnych. W wyniku procesów gospodarczych i politycznych oraz różnego sposobu zagospodarowania terenów małych miast przestrzenie ich uległy znacznym przekształceniom. W wielu miasteczkach nastąpiła degradacja przestrzenna zauważalna zarówno w sferze przyrodniczej, technicznej, społecznej, jak i zaburzeń funkcjonalno-estetycznych. Coraz częściej w centralnych częściach miast oraz na terenach gmin można wskazać obszary, w których naruszone zostały zasady zrównoważonego rozwoju oraz zaburzone procesy związane z ich prawidłowym funkcjonowaniem.
EN
The paper outlines many aspects of space hazard in the territory of small towns connected with the nature power, disasters, irregularity of human activities and planning law. As the consequence of economic and political processes the space of towns has been transformed. There were taken place of degradation of small towns areas as well as in nature, technical, social and functional-aesthetic spheres. It is possibly to indicate the areas with disturbances of the sustainable development rules and functional disorders in majority of small towns.
4
Content available remote Stabilizacja osuwiska drogowego
PL
W artykule zaprezentowano wykonanie zabezpieczenia osuwiska nr G078 w miejscowości Zgłobice na trasie drogi krajowej nr 4 relacji Kraków - Tarnów. Proces degradacji nasypu rozwijał się głównie w obrębie korpusu nasypu drogowego po stronie północnej, który jest zbudowany z gruntów spoistych. Był on związany z pogorszeniem właściwości wytrzymałościowych gruntów budujących tę część nasypu (spadek parametrów wytrzymałościowych: kąta tarcia wewnętrznego i kohezji). W artykule przedstawiono warunki geologiczno-inżynierskie osuwiska, opis rozwiązania projektowego, wyniki obliczeń numerycznych, opisano wykonanie wzmocnienia.
PL
Autorzy artykułu uczestniczyli w 1997 r. w opracowaniu dotyczącym przyczyn powstania osuwiska w Dychowie w dniu 23.04.1997 r. Na bazie materiałów archiwalnych (niemieckich i polskich) oraz własnej interpretacji zaprezentowano część wyników dotyczących budowy geologicznej terenu związanego bezpośrednio z powstaniem osuwiska. Stwierdzono że tzw. zamek wodny i budynek główny elektrowni są zlokalizowane w obrębie intensywnych zaburzeń glacitektonicznych, częściowo na wydzielonej w 1989 r. , przez autorów tzw. krze glacitektonicznej Dychowa. Nie tylko obecność kry glacitektonicznej ale i obecność fałdów glacitektonicznych o przebiegu NW-SE potwierdzają wcześniejsze prace autorów o zaburzeniach glacitektonicznych w południowej krawędzi Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Autorzy zwrócili uwagę na niewłaściwą interpretację wprowadzającą w błąd a dotyczącą faktu, że nasypy o grubości do 12 metrów w interpretacji po 1945 r. zaliczono do gruntów rodzimych.
PL
W pracy przedstawiono analizę stopnia zagęszczenia gruntów nasypowych, które występują przy lewym przyczółku zamku wodnego elektrowni wodnej w Dychowie, tj. bezpośrednim sąsiedztwie powstałego w dniu 23 kwietnia 1997 r. osuwiska. Grunty analizowane pod względem stopnia zagęszczenia nie znalazły się w klinie odłamu osuwiska. Z prezentowanych danych wynika, że w okresie budowy elektrowni (lata 1932-1935) grunty nasypowe nie były zagęszczane. Aktualnie ich stopień zagęszczenia oszacowano na ID =0,33 - 0,36. Są to więc grunty luźne na pograniczu z gruntami średniozagęszczonymi. Wzrost stopnia zagęszczenia gruntów w czasie ( autozagęszczania) składowania przez 63-65 lat określono na około 50%. Analizowane w pracy piaski o różnej granulacji reprezentują w obecnie przyjmowanej terminologii grunty nasypowe budowlane (NB).
PL
W pracy przedstawiono fragment wyników badań i analizy osuwiska powstałego w dniu 23.04.1987 r. na terenie elektrowni wodnej w Dychowie. Osuwisko powstało przy lewym przyczółku tzw. zamka wodnego, odsłaniając fragment konstrukcji żelbetowej zamka. Z badań wynika, że koluwia rozdzieliły się w trzech kierunkach. W pracy nie jest analizowana przyczyna powstania osuwiska lecz ograniczono się do interpretacji gruntów nasypowych w tym koluwialnych. Grunty nasypowe w większości przypadków zbudowane są z gruntów sypkich, w obrębie których występują niewielkie przewarstwienia gruntów spoistych (iły, gliny). Z analizy wynika, że powierzchnia osuwiska jest powierzchnią złożoną i powstała w obrębie lub na granicy różnych gruntów pod względem zagęszczenia, rodzaju, parametrów hydrogeologicznych i geotechnicznych. Stwierdzono bezpośrednio po powstaniu osuwiska ( 2 godziny) tzw. "pulpę", która reprezentowana jest przez nawodnione piaski drobne i piaski pylaste. Zdaniem autorów powstała ona na granicy gruntów spoistych i nasypowych reprezentowanych przez piaski drobne i pylaste nawodnione.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.