A luminescent lamp was constructed and tested. Phosphor excited by electrons is the a source of light. The source of electrons is field emission cathode. The cathode is covered with nickel-carbon film containing carbon nanotubes that enhance electron emission from the cathode. Results of luminance measurements are presented. Luminance is high enough for lighting application of the lamp. Luminance stability is not satisfactory yet.
PL
Skonstruowano i przebadano lampę luminescencyjną, w której elementem świecącym jest luminofor pobudzany elektronami. Źródłem elektronów jest katoda polowa. Powierzchnia katody jest pokryta cienką niklowowęglową warstwą, na powierzchni której wytworzono matrycę nanorurek węglowych polepszających emisję elektronów. Zaprezentowano wyniki pomiarów luminancji skonstruowanej lampy. Luminancja jest dostatecznie wysoka, aby można było zastosować lampę do celów oświetleniowych. Stabilność luminancji jest dotychczas niewystarczająca.
W artykule przedstawiono efekty badań nad utylizacją lamp luminescencyjnych przy użyciu wysokociśnieniowej strugi wodnej. Zastosowanie strugi wodnej jako czynnika roboczego ogranicza aerację substancji szkodliwych dla otoczenia i zapewnia większą uniwersalność zastosowań tej metody. Wynika to z równoczesnego rozdrabniania szkła i wypłukiwania luminoforu, przez co kształt utylizowanych lamp nie ma większego znaczenia. Zaprezentowano w nim oryginalny sprzęt technologiczny i unikalną aparaturę pomiarową oraz odpowiednią metodykę badań. Do rozdrabniania szkła dostosowano młyn hydrostrumieniowy pracujący w zakresie ciśnień 35–50 MPa i zużywający 0.4–1.0 dm3/s wody, który rozdrabnia stłuczkę szklaną o wielkości cząstek 0.5–2 mm z wydajnością 0.56–2.65 g/s.Przeprowadzone badania wykazały zadawalającą przydatność tego urządzenia,wyposażonego w dyszę wodną dw=1.0 mm i dyszę homogenizacyjną dh=2.4 mm, do hydrostrumieniowego rozdrabniania szkła lampowego. Umożliwia ono wytwarzanie drobnoziarnistego tłucznia szklanego pozbawionego luminoforu, w którym najczęściej uzyskiwane są frakcje cząstek o wymiarach 150–300 μm, a 90% cząstek mieści się w przedziale wymiarowym 0–400 μm. Na podstawie przeprowadzonych badań nie stwierdzono istotnych różnic jakościowych luminoforu wypłukiwanego według tej metody, gdyż przy stosowanych tu ciśnieniach wody, jego cząstki nie ulegają zauważalnemu rozdrobnieniu. Dzięki temu aż 50% cząstek wypłukiwanego luminoforu jest mniejsza od 15 μm, a 90% cząstek posiada wymiary nie przekraczające 36 μm. Po osuszeniu luminofor ten jest poddawany badaniom chemicznym, oceniającym jego jakość. Luminofor o jakości porównywalnej z nowym może być stosowany ponowne bez ograniczeń technologicznych. Przy nieco gorszej jego jakości stosuje się dodatkową obróbkę chemiczną poprawiającą jego właściwości. Luminofory o najgorszej jakości są na drodze pirolizy przetworzone na rtęć metaliczną i substancje zneutralizowane, stanowiące bezpieczny odpad technologiczny. W artykule przedstawiono także zarys procesu utylizacji lamp luminescencyjnych opracowany na podstawie przeprowadzonych badań własnych. Ich wyniki upoważniają do oceny, że zastosowanie wysokociśnieniowej strugi wodnej do utylizacji takich lamp, jest bardzo korzystne ze względów ekologicznych. Stwarza to realną możliwość praktycznego zastosowania opracowanej metody.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.