Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  laminaty z tworzyw sztucznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The paper presents a certain approach to optimization of the curvature of laminate plates. Genetic algorithm is tested as a main optimization tool. First, a short description of implemented software is described. In this case, the application specific procedures and techniques are underlined. Then, in order to present capabilities of the developed software an example of analysis of a certain set of materials is discussed.
PL
Celem nadrzędnym badań przedstawionych w artykule jest analiza i optymalizacja materiałów lekkich ze szczególnym uwzględnieniem wzmacnianych włóknami laminatów i kompozytów. Ponieważ zagadnienie to jest relatywnie szerokie, w niniejszym artykule skoncentrowano się na problemie optymalizacji krzywizny płyt wykonanych z laminatów. Badania i prace przedstawione w artykule podzielić można na dwie fazy. W pierwszej fazie zbudowano odpowiednie narzędzie do realizacji zadania optymalizacji. Narzędzie to (oprogramowanie) bazuje na algorytmach genetycznych. Wybór algorytmów genetycznych podyktowany jest przede wszystkim postacią funkcji kryterialnej. Krzywizna płyt laminatowych opisana jest układem równań różniczkowych, które rozwiązywane są metodami iteracyjnymi. Następnie, funkcja ta charakteryzuje się wieloma optimami lokalnymi co stanowić może szczególne utrudnienie w przypadku stosowania klasycznych technik optymalizacji. Implementacja algorytmów genetycznych wymagała także zastosowania specyficznych metod wspomagających działanie AG. Przykładem jest adaptacyjna procedura realizująca mutacje w zależności od przyjętej reprezentacji genu (reprezentacja binarna lub reprezentacja liczbami naturalnymi). W drugiej części badań przeprowadzono testy opracowanego oprogramowania z wykorzystaniem przyjętego zbioru materiałów. W pierwszym kroku analizowano zdolność procedury optymalizacyjnej do określenia wysokości warstw laminatu maksymalizujących krzywiznę tego laminatu. W kolejnych podejściach zwiększono liczbę warstw oraz wprowadzono różne materiały jako zmienne w procedurze optymalizacyjnej. Ostatecznie porównano otrzymane wyniki w świetle wskazówek i zaleceń dla potencjalnego konstruktora/wytwórcy płyt laminatowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.