Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kurtyny powietrzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dbając o komfort użytkowników oraz parametry realizowanych procesów technologicznych stosuje się różne rozwiązania. W dużych obiektach komercyjnych przy dużej częstości przepływu ludzi lub towarów należy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań technologicznych pozwalającym utrzymać parametry termiczne w pomieszczeniu na zadanym poziomie jest kurtyna powietrzna.
PL
Autorka pisze o zastosowaniach kurtyn powietrznych w nietypowych rozwiązaniach eksploatacyjnych: separacjach stref dla palaczy, separacjach dymu w muzeach oraz blokowaniu rozprzestrzeniania się dymu we wszelkich przypadkach ochrony ppoż.
EN
This paper presents the basic information about the use of air curtains in fire safety, as a barrier for heat and smoke. The mathematical model of an air curtain presented allows to estimate the velocity of air in various points of space, including the velocity of air from an angled air curtain. Presented equations show how various parameters influence the performance of an air curtain, thus allowing for better understanding of its principle of operation. Further, authors present results of their previous studies on air curtain performance and validation studies on various turbulence models used in CFD analysis. Results of new studies are presented with regards to the performance of an air curtain in case of fire, and final remarks on its design are given.
PL
W publikacji podano najważniejsze informacje o kurtynach powietrznych: definicja, skuteczność działania, zastosowanie, przesłanki doboru i montaż.
PL
W publikacji o efektywnych i oszczędnych nowych rozwiązaniach technicznych stosowanych przez wiodących producentów kurtyn powietrznych.
PL
We wszystkich obiektach użyteczności publicznej w różnym stopniu spotykamy się z problemem strat energii przez otwarte drzwi. Wielkość tej straty przekłada się na wymierny koszt energii jaką musimy zbilansować, aby zapewnić właściwy poziom komfortu.
PL
Publikacja wymienia najistotniejsze zadania kurtyn powietrznych oraz opisuje zasady ich doboru
PL
Kurtyny powietrzne są stosowane jako wirtualne płaszczyzny pozwalające na zredukowanie wymiany ciepła i masy pomiędzy dwoma przyległymi do siebie strefami o różnych parametrach środowiska. Wytwarza ona odpowiednio duże ciśnienie dynamiczne na wylocie uniemożliwiając tym samym poprzeczny przepływ poprzez otwór w którym jest zlokalizowana. Kurtyn powietrzne mogą być wykorzystane do ograniczenia rozprzestrzeniania dymu w przypadku pożaru przez co wydzielenie stref niezadymionych.
EN
Air curtains are used as virtual screens to reduce mass and heat transfer from one zone to another subjected to different environmental conditions. It produces a pressure drop that forbids transversal flow through the opening. In article there will be presented an idea of using air curtains as a device to separate zones free of smoke in case of fire. There will be presented an idea how to use CFD method to analyze efficiency of an air curtain using concentration decay method based on gaseous tracer usually used in scaled models.
PL
Autor wyjaśnia zasadę działania kurtyn powietrznych oraz opisuje ich rodzaje.
PL
Publikacja zawiera najbardziej elementarną wiedzę dotyczącą kurtyn powietrznych stosowanych w zakładach przemysłowych, gdzie ważnym ich zadaniem jest m.in. zapobieganie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w pomieszczeniu.
PL
Kurtyny są używane w miejscach bezpośredniego zetknięcia się mas powietrza o różnych temperaturach w momencie otwarcia drzwi do pomieszczeń w obiektach handlowych i użyteczności publicznej lub bram w halach magazynowych, przemysłowych i chłodniach. Zadaniem kurtyn jest zapobieganie niekontrolowanemu wydostawaniu się powietrza ogrzanego lub chłodnego z pomieszczeń i są one w stanie ograniczyć te straty o 30-50, a nawet 80%. Kurtyny znajdują również zastosowanie w tworzeniu stref w pomieszczeniu. Ponadto usprawniają komunikację - są barierą dla niekontrolowanego przepływu powietrza, nie stanowią jednak fizycznej przeszkody dla ludzi i pojazdów. W artykule zawarto ogólną wiedzę dotyczącą kurtyn powietrznych, ich rysu historycznego, zasady działania, kryteriów doboru oraz uwag montażowych.
PL
Dobierając kurtynę powietrzną, należy uwzględnić wiele czynników związanych zarówno z architekturą i położeniem budynku, jak i cechami samej kurtyny. W katalogach znajdziemy wszystkie parametry, jednak różni dostawcy nie są zgodni, który z parametrów odgrywa kluczową rolę dla efektywnego działania kurtyny. Autor analizuje zjawiska występujące podczas pracy kurtyny powietrznej, by przekonać się, co tak faktycznie decyduje o jej skuteczności.
PL
Od czasu powstawania ogrzewanych budynków o dużym natężeniu ruchu poprzez drzwi wejściowe, dążono do ograniczenia niekontrolowanej „ucieczki” ciepła z pomieszczeń. Pierwsze kurtyny zastosowano na początku XX w. w USA; powietrze było nawiewane przez kratki umieszczone w suficie oraz podłodze, zlokalizowane w wejściu do budynku. Rozwiązanie to niekiedy sprawiało kłopoty przechodzącym osobom oraz było drogie w inwestycji (rozbudowane instalacje) i uciążliwe w eksploatacji (unoszenie się kurzu i konieczność częstego czyszczenia). Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są kompaktowe urządzenia instalowane bezpośrednio nad drzwiami ze strumieniem powietrza skierowanym w dół. Występują w wersjach z podgrzewem powietrza (elektryczne i wodne) lub „zimne” – pracujące na powietrzu obiegowym.
15
Content available remote Kurtyny powietrzne
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.