Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  krzew
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Rola drzew niestety nie zawsze jest w odpowiedni sposób doceniana przez podmioty zagospodarowujące nieruchomości, na których znajdują się drzewa lub krzewy, oraz przez organy odpowiedzialne za ich skuteczną ochronę. Dlatego też z punktu widzenia ich ochrony bardzo ważne jest pamiętanie, w jaki sposób i na jakich etapach procesu inwestycyjnego mogą być skutecznie chronione drzewa lub krzewy na terenie miast i wsi.
PL
Ważnym zadaniem do odrobienia w odniesieniu do miejskich terenów zieleni – szczególnie w zderzeniu ze zmieniającymi się i pogarszającymi warunkami bytowymi, w tym wilgotnościowymi, z brakiem opadów i z niewiadomą przyszłością klimatyczną – jest powrót do natury. Co kryje się pod tym pojęciem?
PL
Mówiąc o zieleni i korzyściach z niej płynących, mówimy zwykle o nas – ludziach. Należy jednak pamiętać, że jako mieszkańcy miasta nie jesteśmy sami. Są też zwierzęta, które mają takie samo prawo do korzystania z tego, co nas otacza.
PL
Rodzaj leszczyna (Corylus) liczy ok. 15 gatunków krzewów, rzadziej drzew, występujących w Europie, Azji i Ameryce Północnej. U nas najpopularniejsza jest leszczyna pospolita (C. avellana), ale na uwagę zasługuje leszczyna turecka (C. colurna).
PL
Rodzaj trzmielina (Euonymus) liczy 175 gatunków drzew i krzewów występujących w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej oraz Australii.
PL
Znajomość naturalnych warunków siedliskowych, z których wywodzą się drzewa i krzewy, jest przydatna dla prawidłowego wyboru i przygotowania miejsca ich sadzenia.
PL
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1) ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2018 r., poz. 1614) usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. Równocześnie organy administracji, odpowiedzialne za wydawanie decyzji w zakresie wprowadzania nasadzeń zastępczych, zobowiązane są do tego, aby kierować się interesem społecznym, a także przesłankami płynącymi z ogólnych zasad prawa ochrony środowiska. Czy tak jest w praktyce? Niestety nie zawsze.
PL
Rodzaj aralia (Aralia) należy do rodziny araliowatych (Araliaceae). Znanych jest ok. 40 gatunków bylin, półkrzewów, krzewów i małych drzew. W stanie naturalnym występują w południowo-wschodniej Azji i w Chinach oraz w Ameryce Północnej. W Chinach dziko rośnie 29 gatunków, w tym 17 endemicznych. Warto zaprezentować gatunki, które mogą być uprawiane w Polsce jako rośliny ozdobne.
PL
Udowodniono wielokrotnie, że naśladowanie natury zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu w uprawie roślin w warunkach nienaturalnych. Doskonałym przykładem jest wykorzystanie na terenie miast mykoryzy, czyli symbiozy drzew i krzewów z grzybami i bakteriami brodawkowymi występującymi w glebie.
PL
Drzewa i krzewy na terenach zurbanizowanych są narażone na szereg nieinfekcyjnych czynników chorobotwórczych, wynikających ze złych warunków siedliskowych. Następstwem tego są często infekcje patogeniczne i/lub zasiedlanie roślin przez szkodniki.
PL
Ani srebro, ani złoto nie występują w świecie roślin, a jednak przyroda pozwala nam cieszyć się fantastycznymi kompozycjami glamour.
PL
Wyrok Trybunału oprócz problemów związanych z wymierzaniem kar pieniężnych w okresie 18 miesięcy przewidzianych na dostosowanie standardów wymierzania kar pieniężnych za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia do wymogów Konstytucji RP rodzi także dodatkowe wątpliwości związane z przedawnieniem tych kar oraz karalności czynów, za które mogą one być wymierzone.
PL
Krzew ten należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Jego oryginalna nazwa wywodzi się od ozdobnych owoców, pozostających na roślinach po opadnięciu liści i dobrze wtedy widocznych. Znanych jest ok. 100 gatunków. W stanie naturalnym występują na obszarach tropikalnych i subtropikalnych wschodniej Azji, w Australii oraz w Ameryce Północnej i Środkowej. Są wśród pięknotek krzewy o liściach opadających jesienią i zawsze zielone. W środkowej Europie można uprawiać ok. sześć gatunków i cztery odmiany. W Polsce warto wypróbować trzy gatunki i trzy odmiany. Są dość wrażliwe na mróz, ale ostatnie zimy nie były u nas specjalnie surowe. Oprócz sadzenia w gruncie, rośliny mogą być również eksponowane w pojemnikach, na zimę wnoszonych do chłodnych i jasnych pomieszczeń.
PL
W maju liczba kwitnących krzewów o rozmaitych barwach i kształtach kwiatów jest ogromna. To miesiąc dominacji m.in. lilaków. Sporadycznie zaś widzimy w ogrodach i parkach ogólnie dostępnych krzew obsypany nieskazitelną bielą dużych kwiatów – to obiela wielkokwiatowa (Exochorda racemosa (Lindl.) Rehder). Należy do rodziny różowatych (Rosaceae) i nie jest podobna do żadnego innego krzewu. Można ją oglądać, najlepiej w czasie kwitnienia, w większości polskich ogrodów botanicznych i arboretów. W stanie naturalnym występuje we wschodnich prowincjach Chin. Do uprawy została wprowadzona w 1849 r.
PL
Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) otrzymała nazwę rodzajową w celu upamiętnienia berlińskiego profesora botaniki Richarda Kolkwitza (1873-1956). Roślina wchodzi w skład rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). W stanie naturalnym występuje w chińskich prowincjach Szensi i Hupeh. Rośnie tam na skałach w wysokich górach, obok wielu gatunków roślin z rodziny przewiertniowatych. Odkrył ją w 1901 r. Ernest Henry Wilson, botanik i jeden z najwybitniejszych „łowców roślin”. Było to w czasie jego pierwszej podróży do Chin. Wilson przesłał nowo odkryty krzew do znanych szkółek angielskich Veitcha w Combe Wood. Kolkwicja zakwitła po raz pierwszy w Arboretum Veitcha w czerwcu 1910 r. Wkrótce spotykana była w wielu angielskich ogrodach, parkach i arboretach, wzbudzając podziw obfitością swoich pięknych kwiatów. Do Polski sprowadzono ją w latach 30. ubiegłego wieku. Kolkwicja należy do najobficiej kwitnących krzewów ozdobnych, zasługujących na masowe rozpowszechnienie w rozmaitych założeniach ogrodowych. Rodzaj kolkwicja jest monotypowy, czyli reprezentowany tylko przez jeden gatunek – kolkwicję chińską.
PL
Świdośliwy (Amelanchier) to duże krzewy lub małe drzewa ozdobne o jadalnych owocach, zawierających antocyjany (przeciwutleniacze) oraz witaminy A, B i C. Należą do rodziny różowatych (Rosaceae). Ok. 25 gatunków tej rośliny występuje w naturalnym środowisku Ameryki Północnej, Eurazji oraz w środkowej i północnej Europie. W tekście krótko przedstawiono trzy gatunki, wyróżniające się walorami ozdobnymi. Często upiększają one parki i ogrody, np. Holandii, Niemiec lub Szwecji. Warto również w naszym kraju zacząć je rozpowszechniać.
PL
Leszczynowce uprawiane są u nas rzadko, przeważnie w ogrodach botanicznych i arboretach. Ze względu na niepełną wytrzymałość na mróz podczas surowych zim mogą być w różnym stopniu uszkadzane. Ostatnio zimy u nas nie są zanadto mroźne, dlatego leszczynowce warto śmielej wprowadzać do ogrodów i parków, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Ze względu na swoje walory ozdobne, zwłaszcza podczas pełnego kwitnienia, z pewnością na to zasługują.
PL
Legenda głosi, że na drzewie tym powiesił się Judasz Iskariota, który pocałunkiem zdradził Jezusa Chrystusa, co w następstwie doprowadziło do Jego schwytania i ukrzyżowania. Badania przyrodników nazwę rośliny wiążą raczej z jej występowaniem na wzgórzach Judei, części Izraela. Według innej interpretacji, intensywnie różowe kwiaty swoją barwą mają przypominać „krew Judasza”. Kwestia pochodzenia nazwy pozostaje zatem otwarta.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.