Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  krótkowzroczność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Przesiewowe badania wzroku dzieci
PL
Wzrok stanowi istotną rolę w fizycznym, intelektualnym, społecznym i emocjonalnym rozwoju dzieci. W okresie edukacji wczesnoszkolnej prawidłowy wzrok jest kluczowy dla rozwijania umiejętności szkolnych (pisania, czytania, liczenia, itp.). Nie ulega wątpliwości, że badania wzroku powinny zostać przeprowadzane jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole. Ewentualne zaburzenia mogą negatywnie wpływać na dalszy rozwój i mieć trwały wpływ na życie dziecka. Im wcześniej wykryje się ewentualne nieprawidłowości, tym skuteczniejsza będzie zastosowana terapia.
2
Content available remote Rozważania nad krótkowzrocznością - światło czerwone i dopamina
PL
Gorącym tematem w krótkowzroczności są obecnie dopamina i terapia światłem. To doskonały impuls do tego, aby naukowo podejść do rozumienia badań klinicznych i brać w nich czynny udział, jak i do stawiania pytań, gdyż na tym polega rozwój nas jako jednostki oraz nauki, jaką tworzymy i z której czerpiemy. Zadajmy sobie pytanie zarówno o efekt krótkoterminowy, jak i długoterminowy danej metody i stosowanej mono/politerapii oraz pytanie w tym przypadku krytyczne, o tzw. efekt z odbicia, czyli zastanówmy się nad tym, jaka jest progresja krótkowzroczności i czy postępuje wzrost osiowy gałki ocznej po zaprzestaniu terapii. To pytanie powinniśmy stawiać sobie w przypadku każdej metody: zarówno atropiny, jak i wieloaspektowo pojmowanego rozogniskowania w soczewkach okularowych i kontaktowych. Światło czerwone to alternatywa dla zwiększenia ekspozycji na jasne światło u dzieci w celu kontroli krótkowzroczności i jedno z dostępnych na rynku i badanych narzędzi. Światło czerwone jest bardzo dobrym przyczynkiem do tego, żebyśmy spojrzeli na środowisko, w jakim żyją nasze dzieci, na szeroko pojętą dietę, czyli ich styl życia, uwzględniając odżywianie. W jednym z ostatnich artykułów dotyczących krótkowzroczności zaczynamy już jednoznacznie naukowo przytaczać dowody na to, o czym przypominam specjalistom ochrony wzroku i lekarzem pediatrom od lat, że procesy wzrostu wagi ciała, nadwagi i otyłości wśród naszych dzieci toczą się równolegle z predyspozycją do rozwoju, a w późniejszej konsekwencji do progresji krótkowzroczności. Wiemy, że dieta wysokocukrowa predysponuje do zaburzeń ochronnej roli naczyniówki dla postępującego progresywnego ścieńczenia twardówki i wydłużania się osiowego gałki ocznej.
3
Content available remote Neuroplastyczność i neurodegeneracja a adaptogeny i psychoplastogeny
PL
Nauka ma charakter progresywny i tym samym ma przywilej nieustannego zadawania pytań oraz udzielania w oparciu o dane i dowody naukowe najlepszych możliwych, w korelacji z aktualną zmienną czasową, odpowiedzi. Wspominałam o tym w ostatnim artykule, a dzisiaj, nie żegnając tematyki krótkowzroczności, rozważania przesunę w obszar naszych neuronów.
4
Content available remote Miopia 2022 − dioptrie i milimetry?
5
Content available remote Jak światło wpływa na rozwój krótkowzroczności u dzieci?
PL
Krótkowzroczność staje się problemem cywilizacyjnym. Częstość występowania tej wady wzroku wciąż rośnie i według prognoz do 2050 roku blisko połowa populacji ma się z nią zmagać [1]. Coraz częstsze diagnozowanie miopii i to u coraz młodszych osób spowodowała dynamiczny rozwój badań nad jej przyczynami, mechanizmem rozwoju, możliwych powikłań oraz sposobów spowalniania progresji wady. Z każdym rokiem, z każdym badaniem, krótkowzroczność odsłania coraz więcej ze swoich tajemnic. Dzięki temu wiemy, jakie czynniki i w jakim stopniu mogą przyczyniać się do pojawiania się krótkowzroczności, a także które aktywności wpływają na tempo postępu tej wady.
PL
Tematyka krótkowzroczności jest tak obszerna i dynamiczna, że można o niej pisać i dyskutować bez końca. Kiedy zaczęłam rozważać, czym mogę podzielić się z Wami w tym felietonie do kolejnego numeru dwumiesięcznika OPTYKA, natknęłam się w mediach społecznościowych na kilka postów z opublikowanym 13 lipca 2023 roku artykułem „Low-dose atropine eyedrops no better than placebo for sloving myopia progression”. To doskonały pretekst do rozważań nad czytaniem i rozumieniem badań klinicznych.
7
Content available remote Znaczenie nabłonka rogówki w powikłaniach po soczewkach kontaktowych
PL
W wyniku ciągłego wzrostu częstości występowania wad wzroku, szczególnie krótkowzroczności, a także w związku z rozwojem kontaktologii, zwiększa się liczba użytkowników soczewek kontaktowych (SK). Z tego powodu znajomość powikłań wynikających z ich użytkowania stanowi kluczową rolę w zapewnieniu pacjentowi profesjonalnej opieki i zaspokajaniu jego potrzeb wzrokowych. Powikłania mogą pojawić się u osób przestrzegających zasad, jednak ryzyko znacznie wzrasta przy nieprawidłowym sposobie użytkowania, np. na skutek noszenia SK przez dłuższy okres niż zalecenia producenta, jak również w wyniku nieodpowiedniego ich doboru i dopasowania. Najgroźniejsze powikłania występują w konsekwencji przerwania ciągłości najbardziej zewnętrznej warstwy rogówki – nabłonka przedniego.
8
Content available remote Wysoka krótkowzroczność a soczewki kontaktowe
PL
Od kilkudziesięciu lat na świecie obserwuje się dynamiczny przyrost liczby osób z krótkowzrocznością. Postępująca krótkowzroczność może doprowadzić do poważnych zmian na siatkówce, a w konsekwencji do trwałego pogorszenie lub upośledzenia wzroku. Świadomość tej sytuacji w skali globalnej wśród okulistów oraz optometrystów, przyczyniła się do rozwoju metod spowolnienia progresji oraz korekcji wysokiej krótkowzroczności. W czasach pandemii doszło do wielu zmian związanych z wprowadzeniem ograniczeń dla społeczeństwa, mających na celu zredukowanie liczby zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2.
9
PL
Krótkowzroczność u dzieci z roku na rok przybiera na sile. Jest to widoczne nie tylko w opracowaniach naukowych, ale również w coraz częściej diagnozowanych przypadkach krótkowzroczności w gabinetach okulistycznych i optometrycznych. Większa częstotliwość występowania tej wady wzroku nakłada na specjalistów konieczność zmiany postępowania w krótkowzroczności u dzieci. Nie wystarczy jedynie korygować wadę, należy rozważyć także sposoby spowalniania jej progresji, innymi słowy - kontrolę krótkowzroczności.
10
Content available remote Potęga teraźniejszości – edukacja
PL
Kolejny numer, kolejna jesień, kolejny początek roku szkolnego... kolejny Światowy Dzień Wzroku... A ja tu i teraz ze swoim laptopem zastanawiam się nad tym, jak rozpocząć ten felieton, o czym napisać i co z przeczytanych doniesień naukowych Państwu przybliżyć. Moim marzeniem na ten czas i na tę jesień jest edukacja, edukacja nas specjalistów, edukacja naszych pacjentów, edukacja ich rodzin, edukacja urzędników i decydentów.
11
Content available remote Optyczne metody spowolnienia progresji krótkowzroczności okiem praktyka
PL
Krótkowzrocznością nazywamy wadę układu optycznego oka, w której równoległe promienie wchodzące do oka skupiają się przed siatkówką, a nie prawidłowo na niej.
12
Content available remote Metody spowalniania rozwoju krótkowzroczności u dzieci – przegląd literatury
PL
Krótkowzroczność już od wielu lat jest problemem cywilizacyjnym. Problemem na tyle dużym, że coraz częściej określanym mianem epidemii, a nawet pandemii. Według szacunkowych danych publikowanych jeszcze przed pandemią COVID-19, w roku 2020 blisko 34% populacji świata miała borykać się z krótkowzrocznością, a do 2050 problem ten ma dotknąć blisko 50% ludzkości [1]. Biorąc pod uwagę obostrzenia wprowadzane od marca 2020 roku, które przyczyniły się do zwiększenia liczby godzin spędzanych przez dzieci na pracy wzrokowej w bliskich odległościach oraz ograniczenia czasu spędzanego na zewnątrz (na aktywnościach obejmujących zadania w dali), można spodziewać się, że nastąpi to o wiele szybciej.
PL
Praca badawcza poświęcona świadomości osób miopijnych w dziedzinie krótkowzroczności oraz analizie roli specjalistów w budowaniu wiedzy pacjentów. Przedstawiono w niej epidemiologię oraz czynniki ryzyka rozwoju i progresji miopii, ze szczególnym uwzględnieniem zmian spowodowanych przez pandemię COVID-19. Przybliżono schemat postępowania, zaproponowany przez The International Myopia Institute (IMI), który obejmuje regularne wizyty optometryczne i okulistyczne, a także szereg badań diagnostycznych. W ramach pracy dokonano analizy świadomości pacjentów krótkowzrocznych na temat miopii. W tym celu przeprowadzono ankietę, zawierającą pytania dotyczące częstości konsultacji optometrycznych i okulistycznych, znajomości różnych metod korekcji wady wzroku oraz świadomości konieczności podejmowania działań profilaktycznych.
14
Content available remote Wieloogniskowe soczewki kontaktowe do kontroli progresji krótkowzroczności
PL
Szacuje się, że obecnie blisko 34% populacji świata ma krótkowzroczność, a do 2030 roku ta liczba może wzrosnąć do 40%, co daje ogromną liczbę 3,361 mld ludzi [1]. Wśród tych pacjentów niestety będą także osoby z wysoką krótkowzrocznością, obarczone wyższym ryzykiem chorób takich jak odwarstwienie siatkówki, krótkowzroczna degeneracja plamki żółtej czy jaskra. W związku z tym należy wdrażać różnorodne działania mające na celu walkę z krótkowzrocznością. Pomocne mogą okazać się w tym m.in. soczewki wieloogniskowe, czyli produkty często łatwo dostępne i niedrogie, w porównaniu choćby do soczewek ortokorekcyjnych. Podobnie dla specjalistów, do ich aplikacji nie potrzeba drogiego sprzętu, a ryzyko komplikacji nie jest większe w porównaniu do klasycznych soczewek miękkich. Im prostszy sposób walki z krótkowzrocznością, tym większa szansa, że będzie szerzej stosowany, dzięki czemu większa liczba pacjentów otrzyma pomoc. Z drugiej strony metoda z użyciem soczewek wieloogniskowych jest ciągle w Polsce mało popularna, często uważana za zupełnie nieskuteczną. W artykule przybliżony zostanie sposób działania soczewek multifokalnych w krótkowzroczności. Oprócz tego przyjrzymy się ich skuteczności. Omówione zostaną także konkretne produkty, dostępne na polskim rynku, które można w tym celu stosować.
PL
Prawidłowe widzenie jest jednym z czynników gwarantujących właściwy rozwój intelektualny i fizyczny dziecka. Stan wzroku znajduje odzwierciedlenie w postępach w nauce, wyborze drogi zawodowej czy dyscypliny sportowej. W Stanach Zjednoczonych jedno na troje dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzenia widzenia [1]. Z kolei badania w Polsce sugerują, że 20% dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzenia widzenia, które istotnie mogą wpływać na proces uczenia się [2]. Wiele publikacji naukowych na świecie alarmuje, że rośnie liczba osób wykazujących deficyty w obrębie narządu wzroku – obserwuje się przyrost krótkowzroczności, częściej pojawiają się problemy z akomodacją czy widzeniem obuocznym. W obliczu takich zmian konieczne wydaje się częste monitorowanie narządu wzroku i jego funkcji.
16
Content available remote Oko krótkowzroczne – zasady postępowania, algorytmy okulistyczno-optometryczne
PL
Krótkowzroczność to wada refrakcji, związana z nadmiernym wydłużeniem gałki ocznej lub/i zbyt dużą mocą łamiącą układu optycznego w stosunku do długości osiowej. Szacuje się, że do 2050 roku niemal połowa światowej populacji zostanie dotknięta krótkowzrocznością, co jest alarmującym zjawiskiem. Świadczy to o problemie globalnym, jakim staje się miopia; występowanie tego zjawiska na tak szeroką skalę można określić mianem epidemii, a nawet, opierając się ściśle na kryteriach, pandemii. Każda wartość ujemnej korekcji predysponuje do progresji, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko powikłań oraz chorób, grożących nieodwracalnym upośledzeniem wzroku. Im wyższa wada refrakcji, tym większe ryzyko rozwoju jaskry i zaćmy (przy wartościach powyżej -6,00D ryzyko wzrasta 14-krotnie dla jaskry oraz trzykrotnie dla zaćmy), a także odwarstwienia siatkówki (prawie ośmiokrotnie powyżej -8,00D). Za wystąpienie miopii odpowiedzialne są m.in. czynniki genetyczne, na których ekspresję wpływa styl życia, np. brak przerw wzrokowych podczas pracy w bliskich odległościach czy wysoki poziom edukacji. Istotną rolę odgrywa urbanizacja oraz industrializacja, które wiążą się z wieloma czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się krótkowzroczności.
17
Content available remote Krótkowzroczność w czasach zarazy
PL
Trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, iż przenieśliśmy nasze życie w cyfrowy wymiar. Stał się on dla nas najważniejszym narzędziem łączącym ze światem, pracą, szkołą, kulturą i bliskimi. Rzeczywistość zmieniła się na naszych oczach, oczach, które tak bardzo potrzebują naturalnego oświetlenia, zieleni i patrzenia w dal.
18
Content available remote Kontrola progresji krótkowzroczności a widzenie obuoczne
PL
Problem krótkowzroczności dotyka coraz większą rzeszę pacjentów. Na domiar złego coraz częściej dotyczy on także małych dzieci. Najbardziej martwi nas ciągły przyrost korekcji minusowej, który może doprowadzić do wysokiej krótkowzroczności (opisywanej w literaturze jako -6,00D i więcej). Wiele mówi się o konsekwencjach związanych z zaawansowaną myopią – pacjenci są bardziej narażeni chociażby na jaskrę czy choroby siatkówki. Chcąc uchronić pacjentów od tych chorób, podejmujemy działania mające na celu spowolnienie progresji krótkowzroczności. W zanadrzu mamy kilka różnych metod, jak metody farmakologiczne czy korekcję okularową i soczewkową. Znanych jest co najmniej kilka czynników warunkujących powstawanie krótkowzroczności, a kolejne prace naukowe wskazują na istotny wpływ widzenia obuocznego na rozwój tej wady wzroku. W poniższym artykule omówiona zostanie rola wybranych parametrów układu wzrokowego w aspekcie powstawania i progresji krótkowzroczności oraz to, jakie zaburzenia widzenia obuocznego mogą na to wpłynąć. Ponadto pojawia się pytanie, czy przeciwdziałanie progresji krótkowzroczności może oddziaływać na konwergencję, akomodację lub ustawienie oczu?
19
Content available remote Wpływ chirurgii refrakcyjnej na zespół suchego oka
PL
Laserowa korekcja wad wzroku (chirurgia refrakcyjna rogówki) to jedna z uznanych i bezpiecznych metod trwałego pozbycia się wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Jest bezpieczną i komfortową alternatywą dla okularów i soczewek kontaktowych. Polega na odpowiednim ukształtowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki, co w konsekwencji powoduje usunięcie lub istotne zmniejszenie wady. Według najbardziej ogólnych zasad, do laserowej korekcji wad wzroku kwalifikuje się każdy pacjent, u którego od co najmniej roku obserwowana jest stabilna wada wzroku. Wartość możliwej korekcji jest determinowana zwykle przez budowę oka pacjenta – grubość rogówki, rozmiar źrenicy w ciemności, keratometrię, rodzaj wady.
20
Content available remote Metody spowolnienia progresji krótkowzroczności – przegląd literatury
PL
Krótkowzroczność (łac. myopia) jest najczęściej występującą wadą układu optycznego, w której długość osiowa gałki ocznej jest zbyt długa > 25 mm bądź moc łamiąca rogówki jest zbyt silna, co prowadzi do załamania promieni świetlnych przed siatkówką [1]. Szacuje się, że ponad 22,9% światowej populacji (blisko 1,5 mld) ma krótkowzroczność, z czego 2,7% osób o wysokiej wartości powyżej -6,00D [2]. Podczas badania populacji polskich uczniów w wieku 6–18 lat, u 13,3% zaobserwowano miopię, a także zauważono, że częstość jej pojawiania znacznie wzrasta pomiędzy 7. a 8. rokiem życia [3]. Przewiduje się, że do 2050 roku wadę tę będzie mieć 49,8% populacji, co stanowi blisko 5 mld osób [2]. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem technologicznym zwiększa się intensywność pracy wzrokowej w bliskich odległościach, a ponadto więcej czasu spędzamy przy urządzeniach emitujących promieniowanie niebieskie, które niekorzystnie wpływa na narząd wzroku. Tendencja ta szczególnie widoczna jest wśród dzieci i młodzieży, u których ryzyko wystąpienia krótkowzroczności i jej progresji znacznie wzrasta [4]. Istnieją metody mogące spowolnić postęp krótkowzroczności, wśród nich wyróżnić można terapię farmakologiczną, stosowanie okularów wieloogniskowych, multifokalnych miękkich soczewek kontaktowych, ortokeratologii oraz zmianę zachowań pacjenta [4].
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.