Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  korekcja wad wzroku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Widzenie przestrzenne to zdolność postrzegania świata w trzech wymiarach, która pozwala ocenić, gdzie znajduje się obiekt względem obserwatora. Właściwe postrzeganie otoczenia, w którym człowiek pracuje i żyje ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe widzenie jest kształtowane od okresu narodzin i wiąże się z odpowiednim rozwojem widzenia obuocznego, które definiuje się jako złożoną i skoordynowaną współpracę obojga oczu, pozwalającą uzyskać pojedyncze, przestrzenne wrażenie wzrokowe. Warunkiem tego procesu jest utworzenie wyraźnego, o podobnym rozmiarze i kształcie obrazu siatkówkowego w każdym z oczu. Jest to możliwe nie tylko dzięki prawidłowej budowie i funkcjonowaniu gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, ale także dzięki właściwej korekcji wad wzroku, co umożliwia właściwą percepcję bodźców [1-3].
2
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: lepsze jest wrogiem dobrego. Celem pracy układu wzrokowego jest przekazanie nam bezpiecznego obrazu. Wydaje się to oczywiste, jednak wcale nie jest to proste zadanie. Gdy na dodatek jesteśmy w ruchu, to wyzwanie staje się poważniejsze. Jeśli pojawia się kłopot w kierowaniu samochodem, to problemy wzrokowe z reguły powodują stres układu wzrokowego. Powoduje to dodatkowy spadek jakości widzenia. Ostrość wzroku jest parametrem stosunkowo łatwo mierzalnym i jej wartość jest często uznawana za najważniejszy parametr przez dobierających korekcję. Jednak warto pamiętać, że nie jest to najważniejszy parametr dla układu wzrokowego.
PL
Ambliopia, czyli inaczej niedowidzenie, jest często spotykaną dolegliwością w gabinecie terapii widzenia. Diagnozowana jest m.in. na podstawie oceny poziomu ostrości wzroku. Badanie wykonuje się dla każdego oka z osobna przy zastosowaniu odpowiednio dobranej korekcji. Najczęstszą przyczyną niedowidzenia są różnego rodzaju nieskorygowane wady refrakcji oraz zez, poza tym ambliopia może być wynikiem deprywacji wzrokowej lub powstać wtórnie po przeprowadzonej terapii widzenia [1,2,3]. Występowanie niedowidzenia szacuje się na około od 2% do 4% u dzieci do ukończenia 15. roku życia. Na częstość występowania ambliopii w populacji istotny wpływ ma fakt, czy u chorych podejmowane były wcześniej jakiekolwiek działania mające na celu zapobieganie oraz leczenie tej dolegliwości. Uważa się, że szanse na całkowite wyleczenie niedowidzenia maleją wraz z wiekiem pacjenta. Dawniej sądzono, że aby leczenie było skuteczne, najlepiej rozpocząć je jak najwcześniej, ale najpóźniej do 7. roku życia, natomiast najnowsze doniesienia są takie, że niedowidzenie można z powodzeniem leczyć u starszych dzieci oraz dorosłych [1,3].
PL
Soczewki kontaktowe (SK) w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność, a liczba ich użytkowników stale rośnie. Według danych statystycznych z 2020 roku, w Polsce 4,4% populacji korzysta z soczewek kontaktowych jako głównego sposobu korekcji wady wzroku [6]. Faktyczna liczba użytkowników SK w Polsce jest jednak jeszcze większa, biorąc pod uwagę osoby stosujące soczewki zamiennie z okularami oraz takie, które sięgają po nie okazjonalnie. Rosnąca liczba pacjentów decydujących się na SK oraz niewystarczająca wiedza na temat ich pielęgnacji mogą prowadzić do częstszego pojawiania się powikłań [3]. W tym artykule przedstawiony zostanie przegląd najczęstszych powikłań mogących wystąpić w wyniku nieprawidłowego użytkowania soczewkach [sic] miękkich: hydrożelowych (ang. hydrogel, Hy) oraz silikonowo-hydrożelowych (ang. silicone hydrogel, SiHy).
5
Content available remote Pocienienie pryzmatyczne oraz technologia Slab-off
PL
W praktyce zawodowej optyka często pojawiają się pojęcia owiane tajemnicą, takie jak pocienienie pryzmatyczne czy soczewki Slab-off. Wszyscy o nich słyszeli, ale nie każdy wie, co za nimi stoi. Na łamach niniejszego artykułu autorzy dołożyli wszelkich starań, aby wyjaśnić opisywane technologie.
6
Content available remote Okulary dla kierowców
PL
Według danych Eurostatu liczba osób uprawnionych do kierowania samochodami osobowymi w Polsce wynosi już ponad 21,4 min. Z badania przeprowadzonego przez Vision Express wynika, że 44% kierowców ma stwierdzoną wadę wzroku, przy czym 84% deklaruje, że ma z tego powodu zaleconą korekcję. Niestety, niemal co czwarty z nich nie stosuje przy prowadzeniu pojazdów ani soczewek kontaktowych, ani okularów korekcyjnych. Często zgłaszanymi podczas prowadzenia pojazdu dolegliwościami oczu są: zmęczenie oczu (23%), łzawienie (14%) oraz niewyraźne widzenie (11%). Jednak najwięcej kierowców uskarża się na pogorszenie swojego widzenia po zmroku (27%), gdzie wśród osób z wadą wzroku odsetek ten wzrasta aż do 40% [1].
7
Content available remote Oczy depresji, czyli kiedy oko mówi nie
PL
Dysfunkcja gruczołów Meiboma (MGD) to najczęstsza przyczyna zespołu suchego oka (ZSO), które jest nieuleczalnym i przewlekłym schorzeniem oczu. Ma tym samym znaczny wpływ na jakość życia osób dotkniętych chorobą z powodu dyskomfortu i niepełnosprawności wzrokowej. Suche oko, będące najczęstszym zaburzeniem powierzchni oka, może modyfikować i utrudniać uzyskiwanie miarodajnych wyników pomiarów rogówkowych, co jest szczególnie krytyczne w przypadku doboru optymalnej korekcji, przygotowania do zabiegów usunięcia zaćmy oraz chirurgii refrakcyjnej.
PL
Praca badawcza poświęcona świadomości osób miopijnych w dziedzinie krótkowzroczności oraz analizie roli specjalistów w budowaniu wiedzy pacjentów. Przedstawiono w niej epidemiologię oraz czynniki ryzyka rozwoju i progresji miopii, ze szczególnym uwzględnieniem zmian spowodowanych przez pandemię COVID-19. Przybliżono schemat postępowania, zaproponowany przez The International Myopia Institute (IMI), który obejmuje regularne wizyty optometryczne i okulistyczne, a także szereg badań diagnostycznych. W ramach pracy dokonano analizy świadomości pacjentów krótkowzrocznych na temat miopii. W tym celu przeprowadzono ankietę, zawierającą pytania dotyczące częstości konsultacji optometrycznych i okulistycznych, znajomości różnych metod korekcji wady wzroku oraz świadomości konieczności podejmowania działań profilaktycznych.
9
Content available remote Soczewki miniskleralne – czyli jak na pozór niemożliwe staje się możliwe
PL
Niniejszy artykuł poświęcony jest zastosowaniu soczewek miniskleralnych. W artykule opisana jest zarówno budowa tego typu soczewek, jak i wskazania medyczne do ich stosowania. Opisane są również cztery przypadki pacjentów, stosujących od kilku lat tę metodę korekcji z bardzo dobrymi rezultatami.
EN
The aim of this article is to present the application of mini-scleral lenses. The article describes both the anatomy of the mini-scleral lenses and the medical indications for their application. Moreover, the article describes four cases of patients who have been using mini-scleral lenses for several years with positive results.
PL
Ponad połowa pełnoletnich mieszkańców Polski ma wadę wzroku. Najpopularniejszą metodą korekcji są okulary – stosuje je 91% pacjentów [1]. Spośród wszystkich użytkowników okularów, więcej niż 70% dokonuje zakupu w lokalnych salonach optycznych. Niestety, blisko 10% zaopatruje się w okulary w tzw. punktach pozaoptycznych – w supermarkecie, w aptece, na targowisku czy w Internecie [2]. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, produkowany w jednakowych wartościach korekcji dla oka lewego i prawego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie przez docelową grupę odbiorców oraz tylko w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, brak koncentracji, a nawet podwójne widzenie [3].
PL
Okulary stanowią najchętniej stosowaną metodę korekcji wad wzroku. Zainteresowani dokonują ich zakupu w salonach optycznych – u lokalnych przedsiębiorców i w placówkach sieciowych oraz w punktach poza optycznych, takich jak supermarkety, targowiska, sklepy sportowe czy Internet. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, o jednakowych wartościach korekcji dla oka prawego i lewego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych objawów, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, problemy z koncentracją, a nawet podwójne widzenie.
PL
Drugą, po okularach, najczęściej wybieraną metodą korekcji wad wzroku, są soczewki kontaktowe. Odpowiednie parametry, konstrukcja, materiał, sposoby pielęgnacji są istotnymi czynnikami w ich doborze, rzutującymi na bezpieczeństwo i komfort. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z dopasowaniem fizycznym sztywnych soczewek gazoprzepuszczalnych. Pierwotnie bardzo ważne jest dobranie dla każdego z pacjentów odpowiednich parametrów soczewek. Następnie, po określonym upływie czasu, powinno się zweryfikować fizyczne dopasowanie oraz określić, jaki wpływ ma dobrana soczewka na powierzchnię oka oraz powieki. Najważniejszym sposobem oceny dopasowania sztywnych soczewek gazoprzepuszczalnych jest ocena w lampie szczelinowej, w tym z zastosowaniem fluoresceiny z użyciem światła kobaltowo-niebieskiego lub filtra kobaltowo-niebieskiego. Z tą metodą, uznawaną za złoty standard, zostały porównane wyniki opublikowanych prac na temat wykorzystania nowocześniejszej techniki – spektralnej optycznej koherentnej tomografii (ang. Spectral Optical Coherence Tomography, SOCT). Metoda z wykorzystaniem fluoresceiny umożliwia dokładniejszą i bardziej wszechstronną analizę niż metoda SOCT. Ma jednak inne wady, związane z jej ręczną, subiektywną oceną, zależącą od doświadczenia specjalisty oraz jakościowym charakterem obserwacji.
13
Content available remote Laserowa korekcja wad wzroku – co z tym pacjentem?
PL
Laserowa korekcja wad wzroku jest wysokospecjalistyczną usługą medyczną, która wymaga zachowania standardów kwalifikacyjnych i precyzji wykonania samego zabiegu, ale również wypracowanego modelu współpracy pomiędzy specjalistami zajmującymi się „okiem pacjenta”. W naszym przypadku jest to nie tylko chirurg i optometrysta, ale również pielęgniarki operacyjne oraz opiekun pacjenta.
14
Content available remote Wady wzroku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
15
Content available remote Pełna korekcja wad wzroku – spojrzenie międzynarodowe
PL
Pomiar refrakcji jest najczęstszym badaniem wykonywanym przez specjalistę zajmującego się ochroną zdrowia oczu. Jest to obowiązkowa część każdego badania i polega na określeniu zarówno refrakcji subiektywnej, jak i obiektywnej. Podczas badania refrakcji obiektywnej, oko traktowane jest jak układ optyczny wymagający precyzyjnych pomiarów odchyleń od miejsca prawidłowego ogniskowania (emmetropia) [1]. Refrakcja subiektywna oparta jest na pomiarze ostrości wzroku i jest procedurą polegającą na określeniu odpowiedniej korekcji (największej mocy plusowej i najmniejszej mocy minusowej i/lub mocy soczewki torycznej w przypadku korekcji astygmatyzmu) w celu osiągnięcia jak najlepszego widzenia. Jednak standardy przepisywania korekcji na podstawie wyników refrakcji subiektywnej i obiektywnej potrafią znacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi praktykami. Co więcej, podejściem szeroko akceptowanym jest przepisywanie korekcji na podstawie obiektywnego badania refrakcji u pacjentów niekomunikujących się [2].
16
Content available remote Soczewki kontaktowe dla sportowców
PL
W obecnych czasach soczewki kontaktowe są wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich osób uprawiających sport. Pod wieloma względami są lepsze od okularów, ponieważ nosi się je bezpośrednio na oku, a więc ryzyko urazów i zniekształcenia obrazów jest mniejsze, a swoboda ruchów – zdecydowanie większa. Chociaż soczewki kontaktowe nie korygują wzroku lepiej niż okulary, ich psychologiczne korzyści są znaczące i mogą poprawiać ogólne zdolności wzrokowe sportowca (Schnider i wsp. 1993).
17
PL
Dużo się mówi ostatnio o asferycznych soczewkach okularowych, jednak naprawdę wiedza o nich jest dość uboga. Na ich temat istnieje wiele popularnych opinii i poglądów, ale nierzadko są one nieprecyzyjne czy wręcz nieprawdziwe. Warto zatem poświęcić temu tematowi nieco uwagi. Zanim jednak zajmiemy się soczewkami asferycznymi, wypada poświęcić kilka zdań na przypomnienie historii korekcji wad refrakcji okularami.
18
Content available remote Dzieci i młodzież a soczewki kontaktowe
PL
Podstawowe powody, dla których dzieci i młodzież zaczynają nosić soczewki kontaktowe, są takie same jak w przypadku osób dorosłych. Wynikają one z potrzeby korekcji wady wzroku lub ze względów medycznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.