Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  korekcja refrakcyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Liczba pacjentów wykorzystujących do korekcji swojej wady wzroku soczewki kontaktowe nieustannie wzrasta. Obecnie - z uwagi na doskonalenie materiałów do produkcji soczewek oraz systemów do ich pielęgnacji - uważa się, że stosowanie soczewek jest bezpieczne. Warunkiem tego bezpieczeństwa jest przestrzeganie przez użytkowników soczewek zasad higieny i stosowanie się do zaleceń specjalistów. Ryzyko wystąpienia powikłań po soczewkach kontaktowych jest większe u osób nieprzestrzegających zaleceń ich użytkowania. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację pracy, której wyniki przedstawiono w ostatnim numerze OPTYKI (2/2022).
PL
Szacuje się, że 50–70 % populacji posiada wadę refrakcji i wymaga jej korekcji. Na całym świecie rośnie liczba pacjentów wykorzystujących do korekcji wady wzroku soczewki kontaktowe. Obecnie stosowanie soczewek kontaktowych uważane jest przez wielu użytkowników oraz specjalistów za bezpieczne. Stwierdzenie to może być jedną z wielu przyczyn niestosowania się korzystających z soczewek kontaktowych do zaleceń. Ryzyko wystąpienia powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych jest większe u osób nieprzestrzegających zaleceń ich użytkowania. W literaturze możemy znaleźć wiele badań, z których wynika, że bardzo często użytkownicy soczewek miękkich sami je sobie dobierają, nie pojawiają się na wizytach kontrolnych u specjalisty, nie przestrzegają higieny rąk i pojemnika na soczewki oraz wydłużają czas noszenia soczewek [1].
PL
Na podstawie literatury przedmiotu, teoretycznych i doświadczalnych badań meteorologicznych i mikroklimatycznych, opracowano matematyczno-fizyczny model oraz formuły dla wyznaczania korekcji refrakcji trygonometrycznej ze szczególnym uwzględnieniem niwelacji w przyziemnej warstwie atmosfery z jednostronnym celowaniem w zadaniach precyzyjnych pomiarów przemieszczeń pionowych w geodezji inżynieryjnej.
EN
Based on the literature on the subject, theoretical and experimental meteorological and microclimatic research, a mathematical-physical model and formulas for determining the correction of trigonometric refraction have been developed, with particular emphasis on levelling in the ground-level atmosphere with one-sided targeting in the tasks of precise measurements of vertical displacements in engineering geodesy.
4
Content available remote Soczewki miniskleralne – czyli jak na pozór niemożliwe staje się możliwe
PL
Niniejszy artykuł poświęcony jest zastosowaniu soczewek miniskleralnych. W artykule opisana jest zarówno budowa tego typu soczewek, jak i wskazania medyczne do ich stosowania. Opisane są również cztery przypadki pacjentów, stosujących od kilku lat tę metodę korekcji z bardzo dobrymi rezultatami.
EN
The aim of this article is to present the application of mini-scleral lenses. The article describes both the anatomy of the mini-scleral lenses and the medical indications for their application. Moreover, the article describes four cases of patients who have been using mini-scleral lenses for several years with positive results.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.