Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kopalnictwo naftowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Zarys historii kopalnictwa naftowego w Lipinkach (1850-2000)
PL
Lipinki rozłożone są w dolinie rzeki Libuszanka, która bierze swój początek z rezerwatu skalnego Kornuty i wpada w Korczynie do rzeki Ropy. Wieś Lipinki została założona na 70 łanach w lesie zwanym Brunów Las, na mocy dekretu Kazimierza Wielkiego wystawionego w Bieczu 22 lutego 1363 r. obejmowała teren od źródeł rzeki „Lubaszy" (Libuszanki), to znaczy dzisiejsze wsie Wapienne, Rozdziele i Lipinki. Po różnych klęskach, które wyludniły wieś z końcem XV wieku, Zygmunt I lokował ponownie Lipinki, osadzając Włochów (Łemków). W 1595 r., po wyludnieniu wsi przez choroby zakaźne zwane pomorem, w Lipinkach zostali osadzeni Ślązacy, o czym świadczą dzisiejsze nazwiska, jak: Jurusik, Szurek, Knapik, itd.
3
Content available remote Z dziejów kopalnictwa naftowego. Pożar szybów w Borysławiu (1934 r.)
PL
Po obiedzie, wydanym w Borysławiu przez posła i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, Władysława Długosza (1864-1937), podczas którego gospodarz w serdecznych słowach toastował na cześć ministra i namiestnika Bobrzyńskiego, który objął ster po tragicznie zmarłym w kwietniu 1934 r. Andrzeju Potockim, minister odjechał do Wiednia. Dnia 4 lipca 1934 roku po południu odbyły się w biurze Krajowego Towarzystwa Naftowego narady komitetu założycieli Krajowego Związku Producentów Ropy. Wobec zwołania na dzień następny w Iwowskiej sali ratuszowej pierwszego walnego zgromadzenia Związku, chodziło o omówienie rozmaitych szczegółów formalnych i ustalenie nazwisk kandydatów na członków rady naczelnej i członków dyrekcji. Gdy narady miały się już ku końcowi nadeszły telegraficzne i telefoniczne wiadomości z Borysławia o szalejącym tu pożarze.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.