Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  koncepcja urbanistyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Procesy rewitalizacji uruchamiane na miejskich terenach zdegradowanych wymagają sprawnej koordynacji nie tylko na etapie wdrażania działań, ale również na wczesnym etapie ich programowania. W artykule przeanalizowano wpływ użycia instrumentów urbanistyki operacyjnej na jakość zarządzania przestrzenią w procesach rewitalizacji, wykorzystując doświadczenia wynikające z projektu „Nowy model urbanizacji w Polsce - praktyczne wdrożenie zasad odpowiedzialnej urbanizacji oraz miasta zwartego (NewUrbPact)”, w ramach którego wdrożony został pilotaż modelowych rozwiązań na rzecz odpowiedzialnej urbanizacji dla kurczącego się miasta.
PL
Od 2015 roku istnieje w Polsce możliwość stosowania nowego instrumentu planistycznego, jakim jest miejscowy plan rewitalizacji. Jest on jednak rzadko używany, co wynika przede wszystkim z obaw przed eksperymentowaniem w sytuacji braku doświadczeń co do jego praktycznej użyteczności.
EN
In the article the author provided an analysis of two chosen sustainable housing concepts designed and built in the end of 20th and beginning of 21st century in Amsterdam. The purpose of the research is to identify urban, sustainable and architectural features of two case studies – untraditional, experimental housing concepts. As research methods the author used the method of comparative analysis of the case studies and critical discussion. The result of the study will be conclusions of comparative analysis ultimately revealing a better concept of sustainable housing model for the 21st century.
PL
W artykule autor przedstawił analizę dwóch wybranych zrównoważonych koncepcji mieszkaniowych zaprojektowanych i zbudowanych pod koniec XX i na początku XXI wieku w Amsterdamie. Celem badań jest identyfikacja urbanistycznych, zrównoważonych i architektonicznych cech dwóch studiów przypadku - nietradycyjnych, eksperymentalnych koncepcji mieszkaniowych. Jako metody badawcze autor zastosował metodę analizy porównawczej studiów przypadków oraz krytycznej dyskusji. Wynikiem badań będą wnioski z analizy porównawczej, które w ostatecznym rozrachunku ujawnią lepszą koncepcję zrównoważonego modelu mieszkalnictwa dla XXI wieku.
5
Content available remote Trzy projekty
6
Content available remote Manchester's ground floor
EN
Miasto Manchester rozkwita: wzrasta jego gospodarka, Mistrzostwa Wspólnoty Brytyjskiej przydają mu prestiżu, muzyka pop i piłka nożna czynią go głośnym, a dobra polityka planistyczna sprzyja wspiera jego renesans urbanistyczny. W gospodarce rynkowej występują naturalne cykle rozwojowe wzrostu i recesji, lub - w bardziej pozytywnym ujęciu - po okresach wzrostu następują okresy konsolidacji. Okresy koniunktury wywoływane są przez czynniki ekonomiczne, a ich potencjał realizowany przez pomysłowych innowatorów. Swoje znaczenie w 17 wieku Manchester uzyskał właśnie dzięki śmiałym innowatorom, takim jak Arcwight, Whitworth i Mury. Inni poszli ich śladem wykorzystując wydeptane już ścieżki. Potem przyszedł okres recesji i - tak jak gdzie indziej - w zanieczyszczonym i podupadającym mieście, przy braku kontroli planistycznej doszło do nadmiernego zagęszczenia zabudowy, złych warunków sanitarnych i niepokojów społecznych. W latach 60, a potem 80 następowały okresy wzrostu, a po nich recesja. Niepowodzenia powojennych koncepcji urbanistycznych są wyraźnie widoczne. Obecnie pojawiają się nowe, pomysłowe rozwiązania i nowatorskie koncepcje takich ludzi jak Tom Bloxham, Graham Stringer i inni. Ale pojawia się też i zagrożenie, że znów posuniemy się zbyt daleko. Bloxham odnowił podupadły kwartał uliczny realizując tam zabudowę mieszkaniową typu "loft" i sklepy w parterach; wszystko w części centrum gdzie niegdyś kwitła kultura i tętniło życie. Projekt okazał się być sukcesem i przyczynił do regeneracji całego obszaru. Planiści lansują teraz taki model przemieszania funkcji - mieszkania i handel - na całym obszarze miasta. Przyjęli nazbyt uproszczoną koncepcję, a inwestorzy ruszyli, by wykorzystać szansę i zrobić zyski. Pojawiły się już też sygnały ostrzegawcze. Wielkie obszary miasta są na nowo inwestowane. Każda propozycja 12 kondygnacyjnej zabudowy mieszkaniowej z małymi sklepami w parterach jest akceptowana. Brak tu jest jednak zrównoważonego rozwoju i różnorodności socjalnej. Ile barów kawowych, kiosków i kwiaciarni może jeszcze pomieścić Manchester? Co się stanie gdy ulice nowych zespołów zabudowy wyludnią się, sklepy w parterach zostaną zabite deskami? Gdzie przeniesie się tętniące życie uliczne? Ten problem nie może być zignorowany. Planiści, przedsiębiorcy budowlani, inwestorzy, agenci nieruchomości, architekci czytajcie ogłoszenia: „DO WYNAJĘCIA"!
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.