Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  komunikacja rowerowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Wiek senioralny przestaje być wiekiem emerytury, a staje się czasem aktywności. Rower dla seniorów to także ważny środek transportu.
PL
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBR) przedstawiła do konsultacji „Projekt wytycznych organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego”. Dobrze, że Polska – wzorem innych krajów – będzie posiadała krajowy dokument wskazujący, jak należy projektować infrastrukturę rowerową. Szkoda, że zawiera on sporo błędów.
PL
Najdłuższy, ponadregionalny szlak rowerowy w Polsce to obecnie Green Velo. Wraz z trasami łącznikowymi i bocznymi liczy on 2079,5 km długości. Czy przyciąga rowerowych turystów?
PL
Standardy projektowe i wykonawcze, jakim powinna odpowiadać infrastruktura drogowa przeznaczona do ruchu dla rowerów w mieście, odnoszą się m.in. do jej planowania, projektowania, wykonawstwa, remontów i utrzymania.
PL
Ochrona środowiska to także promocja ekologicznych środków transportowych, w tym ruchu rowerowego. W Polsce ginie jednak rocznie ok. 300 rowerzystów. Czy rowerzysta w kasku może czuć się bardziej bezpiecznie?
PL
Ostatni okres nie przyniósł rowerowych rewolucji, ale niektóre realizacje mogą mieć duży wpływ na rozwój ruchu rowerowego w Polsce ze względu na samą ich skalę. Jedną z nich jest sieć regionalnych tras rowerowych w Małopolsce.
PL
Wiele osób, zwłaszcza tych bardziej świadomych ekologicznie, zadaje sobie pytanie, czy jazda rowerem po zatrutych spalinami ulicach miasta ma sens zdrowotny. Czy nie lepiej skorzystać z samochodu, aby uchronić się przed spalinami, bo jazda na rowerze wymaga wysiłku fizycznego, a samochód zapewnia wygodę?
PL
Jak prawidłowo projektować infrastrukturę rowerową? Jak uniknąć podstawowych błędów i na co zwrócić szczególną uwagę?
PL
W artykule przedstawiono dynamiczny rozwój infrastruktury komunikacyjnej w Szczecinie – alternatywną komunikację rowerową. Przedstawiono różne aspekty projektu bike_s, który daje bardzo dobre efekty i skłania władze do dalszej jego kontynuacji.
EN
The article presents the dynamic development of transport infrastructure in Szczecin -alternative communication cycle. Various aspects of the project bike_s are presented, which gives very good results and encourages the authorities to continue its continuation.
PL
Jednym z ważniejszych aspektów w polityce komunikacyjnej miast jest posiadanie planu rozwoju transportu rowerowego, wyrażonego w polityce rowerowej. Przykładem miasta w Polsce, które podjęło wyzwanie rozwoju komunikacji rowerowej, może być Lublin.
PL
Polskie doświadczenia jednoznacznie wskazują, że odpowiedni zespół wraz z kompetencjami i budżetem jest w stanie prowadzić skuteczną prorowerową politykę w mieście. Jakie są zatem najlepsze praktyki z przygotowania dobrej koncepcji roweru publicznego tak, by wprowadzenie zakończyło się sukcesem?
EN
Polish experience clearly show that a special skilled team and a adapted budget are both necessary to elaborate an effective cycling policy. So what are the best practices of preparing a public bike in order to maximise chances to obtain a success?
PL
Pierwszy system roweru miejskiego w Polsce powstał w Krakowie. Kolejne pojawiły się m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Poznaniu i Lublinie. Obecnie wszystkie cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak inauguracja nie zawsze była łatwa. W przypadku niektórych w początkowym etapie wdrażania wystąpiło wiele problemów.
EN
The first public bicycle system in Poland was established in Krakow in 2008. Later, similar systems were launched in many cities, like Wroclaw, Warsaw, Torun, Bialystok, Poznan and Lublin. Currently, all systems are quite popular, even if the beginning was not always easy. It is important to notice, than most of minor or major problems occurred in initial stage of implementation.
PL
Kilka miast w Polsce, w tym Kraków, podpisało Kartę Brukselską, która zobowiązuje do osiągnięcia w 2020 r. minimum 15% udziału podróży rowerowych w ruchu miejskim. To wielkie zobowiązanie, zwłaszcza gdy uwzględni się fakt, że obecnie tych podróży jest ok. 4%. Na szczęście, jak pokazują badania, społeczeństwo coraz bardziej skłania się ku takiemu środkowi transportu.
PL
Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy polskich miast mogli z nich korzystać tylko podczas zagranicznych wojaży, tymczasem dziś rowery miejskie stają się powszechnym elementem ulicznego ruchu – i to nie tylko w metropoliach. Które miasto jest najbardziej rowerowe w Polsce i ile kosztuje taki środek transportu?
PL
Wśród polskich miast Gdańsk wciąż jest rowerowym liderem. To tam bowiem przeznacza się najwięcej pieniędzy na rowerową infrastrukturę. Na szczęście dobre praktyki w tym zakresie są "zaraźliwe" i już kolejne miasta próbują dorównać w tym względzie najlepszym. Wśród nich jest Wrocław, choć trzeba było na to czekać wiele lat.
PL
Jest rzeczą oczywistą, że przedsiębiorstwa wiele tracą z powodu ulicznych korków. Jeśli bowiem policzy się czas stracony na dojazdy przez ich dostawców i pracowników, okaże się, że kongestia kosztuje pracodawców bardzo dużo.
PL
Pomiary ruchu rowerowego na polskich drogach to ciągle w Polsce temat marginalizowany. W innych państwach tego typu dane zbiera się od lat, natomiast w naszym kraju niewielkie światło na tę sprawę rzucają jedynie badania prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
PL
O ruchu rowerowym w Polsce wciąż wiemy niezbyt wiele, gdyż w przeciwieństwie do innych krajów nie wykonuje się u nas specjalistycznych badań w tym zakresie. Światło na sprawę rzucają jednak studia przeprowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), które zebrały dane dotyczące natężenia ruchu rowerowego z ostatnich lat.
PL
Mniejsza emisja dwutlenku węgla, ograniczenie kongestii, minimalizacja hałasu - to tylko niektóre korzyści, jakie wiążą się z wyborem roweru zamiast samochodu w podróżowaniu po miastach. Do zalet związanych z korzystaniem z jednośladów ich użytkownicy mogą dorzucić jeszcze jedną: niewątpliwy dobry wpływ na zdrowie, wynikający z aktywności fizycznej.
PL
W rejonie przystanków autobusowych bardzo często dochodzi do kolizji pieszych z rowerzystami. Szczególne zagrożenie występuje przy wysiadaniu pasażerów z autobusów. Przy dużym ruchu rowerowym i znacznym natężeniu ruchu pojazdów zaleca się prowadzenie trasy rowerowej za wiatą przystankową. Takie rozwiązanie może być jednak stosowane tylko wtedy, gdy istnieje odpowiednio dużo miejsca do jego realizacji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.