W artykule scharakteryzowano komunikację nocną w Poznaniu, omówiono dostępność do autobusów i tramwajów nocnych, rozmieszczenie przystanków linii nocnych. Przeprowadzone analizy pokazują, iż transport publiczny, przy zmieniającym się stylu życia, w którym wzrasta znaczenie rozrywki, zmieniają się godziny pracy itp. wymaga poprawy.
Układ komunikacyjny transportu publicznego w aglomeracji poznańskiej to zlepek kilkunastu niezależnych systemów transportowych o zróżnicowanych taryfach i różnych uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych i ulgowych, połączonych ze sobą w głównych punktach przesiadkowych w pobliżu pętli tramwajowych. Obecnie na terenie powiatu poznańskiego działa aż 14 firm. 19 kwietnia 2010 r., ZTM Poznań, wprowadził nową taryfę biletową. Wychodząc na przeciwko potrzebie stworzenia zintegrowanego systemu transportowego w skali całej aglomeracji, wydzielono 3 strefy taryfowe.
W świetle "Zrównoważonego Planu Rozwoju Transportu Publicznego Aglomeracji Poznańskiej" komunikacja tramwajowa stanowić powinna główny środek transportu miejskiego, podczas gdy autobusy pełnić mają funkcję uzupełniającą i dowozową. W osiągnięciu tego przeszkodzić może jednak zbyt niska gęstość zabudowy w wielu częściach miasta, która może uczynić funkcjonowanie komunikacji miejskiej nieopłacalnym. W artykule opisano procedury badawcze przy określaniu kryteriów gęstości zaludnienia i zabudowy Poznania, scharakteryzowano sieć tramwajową i autobusową miasta.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pod koniec 2004 roku MPK Poznań Sp. z o.o. zakupiło siedem niskopodłogowych autobusów Jelcz M125M Vecto. Są to pierwsze zakupy autobusów tej marki od ponad dziesięciu lat, kiedy to w Poznaniu pojawił się pierwszy niskowejściowy autobus Jelcz M121M. Przed Jelczem trudne zadanie. Jego produkt będzie porównywany z autobusami MAN, Neoplan i Solaris pod względem walorów użytkowych, niezawodności, kosztów eksploatacji oraz szybkości reakcji serwisu. Jak na razie przyjęcie tego autobusu przez pasażerów i kierowców jest pozytywne.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule przedstawiono historię motoryzacji miejskiej w Poznaniu. Opisano problemy komunikacji związane z brakiem paliwa do silników w czasie II wojny światowej.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł ma na celu przedstawienie doświadczenia z wdrażania zintegrowanego systemu komunikacyjnego dostosowanego do obsługi osób niepełnosprawnych na przykładzie Poznania oraz przybliżyć najnowsze tendencje w zakresie przełamywania barier w transporcie zbiorowym w Europie i w Polsce.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.