Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kompostownia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Półmaski filtrujące (PF) są stosowane w przemyśle do ochrony przed szkodliwym pyłem. Wwielu miejscach pracy obecne są również mikroorganizmy, co wymaga oceny bezpieczeństwa tego sprzętu. Przeprowadzono analizę zanieczyszczenia mikrobiologicznego pyłu osiadłego w dwóch środowiskach: kompostowni z organicznym pyłem imikroorganizmami oraz cementowni, gdzie głównym zagrożeniem był pył nieorganiczny. Analizę wzrostu mikroorganizmów na materiałach półmasek filtrujących powszechnie stosowanych na tych stanowiskach do ochrony przed pyłem przeprowadzono za pomocą mikroskopii skaningowej. Analizę mikrobiologiczną PF oraz pyłu osiadłego zebranego na stanowiskach pracy przeprowadzono metodą hodowlaną. Do interpretacji wyników wykorzystano równanie Gompertza, umożliwiające prognozowanie dynamiki przeżywalności mikroorganizmów na PF. Pył z kompostowni wspomagał wzrost badanych mikroorganizmów w PF, wydłużając fazę stacjonarną. Pył z cementowni wywoływał przeciwny efekt. W materiałach filtracyjnych obserwowano wzrost liczby mikroorganizmów o 2-6 rzędów wielkości w skali logarytmicznej w ciągu zaledwie 30 min. Potwierdza to potrzebę skrócenia standardowego czasu stosowania PF w narażeniu na czynniki pyłowe, gdy w środowisku pracy obecne są także czynniki biologiczne. Ustalenia te mają kluczowe znaczenie wkontekście bezpieczeństwa stosowania PF w środowisku pracy, w którym współistnieją czynniki pyłowe organiczne/nieorganiczne i biologiczne.
EN
Samples of settled dust collected from workplaces in the composting plant and cement plant, as well as samples of the materials of filtering facepiece respirators (FFR) used by employees working there, were analyzed by microbiol. culture method. The degree of microbial contamination was also analysed using SEM imaging. Dust deposition on FFR collected from the tested surfaces was also simulated and the growth of microorganisms was analyzed using SEM imaging. Prediction of the survival dynamics of microorganisms on FFR was performed using the Gompertz eqn. Org. dust provided better conditions for the growth of microorganisms than inorg. dust. Dust from the composting plant supported the growth of the tested microorganisms, compared to the control variant (without dust), and dust from the cement plant, esp. in high concns., led to the opposite effect.
PL
Jak skutecznie mierzyć i zwalczać odory? Jak rozwiązywać konflikty społeczne powstałe na tym tle? Zwalczanie uciążliwości zapachowych to wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą m.in. oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów czy kompostownie. Stanowią one spory problem dla mieszkańców, którzy sąsiadują z instalacjami emitującymi przykre zapachy.
PL
Choć w ustawie o odpadach zmieniona została definicja rozróżniająca odpady zielone od bioodpadów, nie rozwiązuje to problemu organizacyjnego i technologicznego w zakresie osobnego traktowania odpadów z ogrodów i pochodzących z kuchni. Jednak w połączeniu z likwidacją regionalizacji dla tego typu odpadów daje to nadzieję na efektywniejsze ich zagospodarowywanie, także w kontekście zasady bliskości. Jak gminy powinny zająć się kwestią bioodpadów, by to zagospodarowanie było skuteczne?
PL
Osiągnięcie minimalnych poziomów recyklingów nie będzie możliwe bez zagospodarowania bioodpadów. Na produkty z przetworzenia tych odpadów brakuje jednak chętnych.
PL
Po lekturze wojewódzkich planów gospodarki odpadami można stwierdzić, że w gospodarce odpadami panuje bałagan. Tymczasem potrzebna jest rzetelna diagnoza, zwłaszcza dotycząca gospodarki odpadami ulegającymi biodegradacji.
PL
Jak Polska długa i szeroka, samorządy i przedsiębiorcy inwestują w swoje zakłady zagospodarowania odpadów. Jedni budują nowe obiekty, inni są na etapie inwestycji w urządzenia. Do tych ostatnich należy Miejska Gospodarka Komunalna w Oleśnicy, która ogłosiła już przetarg na zakup sprzęt do swojej nowej kompostowni.
8
Content available remote Uszkodzenia i naprawa obciążonych termicznie komór bioreaktorów w kompostowni
PL
W artykule omówiono uszkodzenia żelbetowych komór bioreaktorów stabilizacji tlenowej w kompostowni, powstałych wskutek niewystarczającego zazbrojenia ścian oraz podkreślono znaczenie nieuwzględnionych w projekcie naprężeń skurczowych i termicznych. Zaproponowano zmniejszenie obciążenia gradientem temperatury przez ocieplenie ścian komór oraz przedstawiono sposób naprawy konstrukcji żelbetowej, zapewniający uzyskanie szczelności komór reaktorów istotnej z punktu widzenia ochrony środowiska.
EN
The paper presents a case of damage done to reinforced concrete chambers of aerobic stabilization bioreactors in a composting plant that occurred due to insufficient reinforcement of walls. The damage has been reviewed and the authors have pointed out to the significance of shrinkage and thermal stresses, which were not taken into consideration in the construction design. A reduction of gradient temperature load has been suggested, which may be achieved through insulation of the chamber walls. Moreover, amethod of repairing the ferroconcrete structure, which could guarantee, essential from the point of view of environment protection, tightness of bioreactor chambers, has been recommended.
PL
Biorąc pod uwagę fakt, że w strumieniu odpadów komunalnych znajdują się również te pochodzenia organicznego, naturalne jest to, że badania wykazują obecność w nich licznych bakterii. Warto dociekać, jakiego rodzaju są to mikroorganizmy, gdyż proces zagospodarowania odpadów może wpływać na zdrowie ludzi, którzy na co dzień pracują w takim środowisku.
PL
Po pomyślnym przeprowadzeniu eksploatacji próbnej można przystąpić do przejęcia obiektu przez zamawiającego. Potwierdzeniem sprawności instalacji oraz posiadania przez nią wymaganych w specyfikacji parametrów technologicznych jest przeprowadzenie odbiorowych prób wydajnościowych. Ich wyniki winny udowodnić, że poza wykonaniem instalacji zgodnie z warunkami SIWZ jej parametry techniczne spełniają wymogi określone w dokumentacji przetargowej.
PL
Kompostowanie, zwane również recyklingiem organicznym, to naturalna metoda odzysku i zagospodarowania odpadów. Polega ona na obróbce tlenowej odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystywaniu mikroorganizmów, w wyniku czego powstaje materia organiczna.
PL
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) "Orli Staw" w Prażuchach został wybudowany z udziałem środków przedakcesyjnego funduszu ISPA/Fundusz Spójności oraz przy współudziale finansowym Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 20 mln euro (w tym 11,62 mln euro dotacji z funduszu ISPA). Kwota ta stanowi 69% kosztów kwalifikowanych.
PL
By wyprodukować dobry jakościowo i spełniający normy sanitarne kompost, należy pamiętać o odsiewaniu materiału strukturalnego. Dlatego niezbędnymi maszynami w kompostowni są sita.
PL
Obok ładowarek kołowych lub teleskopowych polskich "odpadowców" chyba najbardziej fascynują przerzucarki. Wydawałoby się, że ilość sprzedanych do Polski dużych maszyn wskazuje na dobrze rozwinięty system kompostowania. Rzeczywistość jest jednak inna. Dobór maszyn w Polsce odbywa się na niezupełnie jasnych dla fachowca zasadach.
PL
Kompostownia w Katowicach jest zakładem służącym do przetwarzania odpadów komunalnych metodą kompostowania wg technologii M-U-T DANO. Zakład stanowi jeden z wydziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Katowicach. Zlokalizowany jest na obrzeżu miasta.
PL
Kompostowanie pozostałości (odpadów) w zakładach ogrodniczych i przy pielęgnacji ogrodów i parków od dziesiątków lat polega na ich gromadzeniu w pryzmach kompostowych i przerabianiu, tak by w efekcie uzyskać ziemię kompostową. Odpady, które w ten sposób zagospodarowywano, to m.in. chwasty, przerośnięte rośliny uprawowe, pędy z cięcia roślin, gałęzie, łęty, liście, przejrzałe owoce i warzywa, resztki organiczne i popioły ze spalania drewna.
PL
Patrząc na ilość ostatnio realizowanych w Polsce projektów kompostowni, wydawać by się mogło, że kompostowanie nie ma sensu. Składa się na to wiele przyczyn, ale dwie trzeba wymienić z pewnością: pierwsza ma genezę w samym systemie prawnym, druga zaś to negatywne nastawienie niektórych samorządów.
PL
Wprowadzając na poziomie gminy lub związku gmin pełną, selektywną zbiórkę odpadów, nie sposób ominąć kompostowni, stającej się jednym z centralnych elementów gospodarki odpadami i recyklingu. W pierwszej części niniejszego artykułu ("Przegląd Komunalny" 10/2007) pokrótce scharakteryzowano metody przetwarzania odpadów, aby teraz skupić się wyłącznie na sensie istnienia gminnej kompostowni.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.