Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kompetencja samorządów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z dniem wejścia w życie Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - P.o.ś. (a więc 1 października 2001 r.) pojawiła się w Polsce koncepcja przyporządkowania zadań związanych z ochroną środowiska organom administracji, uznanym przez tę ustawę za "organy ochrony środowiska". Konstrukcję przyjętą w P.o.ś. oparto na założeniu, że wynikające z ustawy zadania przypisane są zawsze "organom ochrony środowiska".
PL
Ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (DzU nr 92, poz. 753) przyznaje m.in. radom gmin nowe kompetencje w zakresie zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości, określonych ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.).
PL
Omówiony w dwóch poprzednich numerach "Przeglądu Komunalnego" podział kompetencji dotyczył, co do zasady, zadań określonych przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.). Ustawy szczegółowe w większości zawierają odrębne przepisy kompetencyjne, chociaż w sporej części opierające się na generalnych założeniach przyjętych w P.o.ś.
PL
Zmieniony podział kompetencji pomiędzy organy administracji publicznej w wielu sprawach związanych z ochroną środowiska powoduje szereg wątpliwości. Zmiany te dotyczą przede wszystkim przeniesienia części kompetencji, leżących dotychczas w gestii wojewody, na marszałka województwa, i obejmują regulacje wynikające z kilku ustaw oraz modyfikują zakres uprawnień innych organów.
PL
Opisany w poprzednim numerze "Przeglądu Komunalnego" algorytm ustalania kompetencji ma bezpośrednie zastosowanie do kilku decyzji administracyjnych (art. 378 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska - P.o.ś.). Z zakresu gospodarki odpadami dotyczy to przede wszystkim pozwoleń zintegrowanych oraz pozwoleń na wytwarzanie odpadów.
PL
Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje zmieniony podział kompetencji pomiędzy organy administracji publicznej w szeregu spraw związanych z ochroną środowiska. Objął on w zasadzie cały system zadań realizowanych przez organy administracji w tej dziedzinie, wynikających zarówno z Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (DzU z 2008 r. nr 25, poz. 150), jak i z wielu ustaw szczególnych.
PL
W projekcie nowelizacji ustawy o odpadach zaproponowano zmiany przepisów dotyczących obowiązków samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki odpadami. Należy zauważyć, że przepisy określające kompetencje samorządu gminnego i wojewódzkiego w tym obszarze zostały wprowadzone do ustawy o odpadach w 2005 r., przy czym wskazano, że samorząd zapewni realizację pewnych zadań, a nie, że jest obowiązany do ich wykonania.
PL
Lata 90-te XX w. w Polsce to okres transformacji ustrojowej, który zmienił wszystkie dziedziny życia. Powołanie do życia samorządu gminnego w 1990 r. stanowiło fundamentalną zmianę ustroju państwa, rozpoczynając proces decentralizacji jednolitego systemu władzy państwowej i różnych jego dziedzin. Władze samorządowe gmin (miast) stały się podmiotem odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy i stworzenie korzystnych warunków życia dla mieszkańców. Wśród tych warunków znajduje się ochrona środowiska, organicznie związana z samorządem gminnym.
PL
Podstawowy akt prawny dotyczący dróg publicznych - ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych - została po raz kolejny zmieniona w art. 15 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej.
PL
Kompetencje organów gminy w sprawach ochrony środowiska w roku 1990 były niewielkie. Powiększanie ich, trwające do pierwszego kwartału bieżącego roku, odbywało się stopniowo, rzec można ewolucyjnie, z wyjątkiem zmian związanych z wprowadzeniem reformy administracji publicznej, często nazywanej samorządową. Stan taki nie ułatwiał pracy służbom ochrony środowiska w załatwianiu licznych spraw i skarg związanych z dziedziną tak wrośniętą w codzienne życie społeczeństwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.