Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kodeks pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Kontrola trzeźwości na budowie
2
Content available Specyfika pracy zdalnej i jej wpływ na pracownika
PL
Praca zdalna w ostatnich latach stała się popularną i pożądaną formą na polskim rynku pracy. Została ona w dużym stopniu wymuszona przez pandemię COVID-19, jednak jej specyfika spowodowała, że wielu pracowników i pracodawców chciałoby ją utrzymać chociaż częściowo tak że po pandemii. Część pracowników nadal postrzega ją jako pewnego rodzaju przywilej i ułatwienie w realizowaniu obowiązków rodzinnych. Innym kojarzy się ona z pandemią i zakazem opuszczania mieszkania bez wyraźnej potrzeby. Ocena pracy zdalnej jest zatem subiektywna, uzależniona od zawodu i kwalifikacji wykonującego ją pracownika, jego sytuacji rodzinnej i zdrowotnej, a nawet miejsca zamieszkania. Opinie pracowników na ten temat stały się przedmiotem różnorodnych badań, w tym badań własnych autorki. Pokazują one, że istnieje duże zapotrzebowanie na tę formę pracy, jednak nie w pełnym wymiarze godzin. Najczęściej respondenci chcieliby pracować z domu 2-3 dni w tygodniu roboczym. Jest to zjawisko o tak dużej skali, że istnieje potrzeba szybkiego uregulowania przepisów dotyczących pracy zdalnej. Prawdopodobnie nastąpi to w najbliższym czasie, gdyż projekt przepisów wprowadzających zmiany w Kodeksie pracy trafił już do sejmu.
EN
Remote work has become a popular and desirable form on the Polish labor market in recent years. It was largely forced by the COVID-19 pandemic but its specificity meant that many employees and employers would like to maintain it, at least partially, also after the pandemic. Some employees still perceive it as a kind of privi lege and help in fulfilling family duties. Others associate it with the pandemic and a ban on leaving the apartment without a clear need. The assessment of remote work is therefore subjective, depending on the profession and qualifications of the employee performing it, his family and health situation and even his place of residence. The opinions of employees on this matter have become the subject of various studies, including the author's own research. These studies show that there is a high demand for this form of work but not in a full -time system . Most respondents would like to work from home 2-3 days a week. This is a phenomenon on such scale that there is a need to regulate quickly the rules on remote work. This will probably happen in the near future, as the draft provisions amending the Labor Code have already been submitted to the Sejm.
3
Content available remote Sprawny sprzęt to podstawa ochrony przed upadkiem
PL
Pracodawca za naruszenie praw pracowniczych może ponieść karę w postaci grzywny wynoszącej od 1000 do 30 000 zł. W artykule przedstawiamy rodzaje odpowiedzialności przełożonych i konsekwencje popełnianych przez nich wykroczeń.
PL
W 2019 roku weszło w życie wiele zmian w przepisach Kodeksu pracy w zakresie BHP. Jedną z nich jest nowy wzór protokołu powypadkowego, w którym nie ma m.in. wymogu obecności pieczęci pracodawcy.
6
Content available remote Dostosowanie ustaw do RODO. Co się zmieniło w maju 2019 roku?
PL
Od maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016, zwane w skrócie RODO. W maju br. 162 ustawy prawa polskiego zostały dostosowane do przepisów związanych z Rozporządzeniem. Przede wszystkim nie są to ustawy przejściowe – obowiązują i należało je wdrożyć. Jednak projekt był znany już od listopada 2018 roku, zatem śledząc go, można było przygotować się do planowanych zmian. Pokrótce przedstawię, co zostało dostosowane w kilku ważniejszych dla nas ustawach.
PL
Każda praca na budowie wymaga dokładnego określenia kolejności robót i zwrócenia istotnej uwagi na ich bezpieczeństwo. Przy pracach na wysokości, jak i przy wszystkich innych pracach szczególnie niebezpiecznych wymagane jest opracowanie procedur i instrukcji. Podczas ich przygotowywania niezbędne będą podstawowe informacje przedstawione w niniejszym artykule.
EN
Any work on the construction site requires an accurate definition of the order of works and paying special attention to their safety. For work at height, as well as for all other particularly hazardous work, it is required to develop procedures and instructions. When preparing them, the basic information presented in this article will be necessary.
PL
W artykule zaprezentowano badania dotyczące wpływu zmianowego systemu pracy na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Badania wykonano w wybranych przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz usługowych. Omówiono ich wyniki oraz zaproponowano działania profilaktyczne mające na celu istotną poprawę warunków pracy. Podsumowanie zawiera opinie autorów oraz stanowi potwierdzenie negatywnego wpływu zmianowego systemu pracy zarówno na zdrowie pracowników, jak i na ich bezpieczeństwo.
EN
The article presents studies of the impact of the shift work system on workers’ health and safety. The research was carried out in selected manufacturing and service companies. The results of these studies are discussed and prophylactic actions are proposed to significantly improve the working conditions of the employees. This article summarizes the author's opinions and confirms the negative impact of the shift work system on both worker health and safety.
PL
Zachęcanie pracowników do propagowania inicjatyw służących poprawie bezpieczeństwa to nie tylko okazja do wypowiedzenia się dla osób będących w „centrum” - najbliższej produkcji, ale i budowanie ich zaangażowania w poprawę warunków bhp w zakładach.
PL
Z dniem 2 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów związanych z rodzicielstwem. Nowelizacja wprowadzona Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1268) obejmuje zarówno modyfi kację już obowiązujących przepisów, jak i zupełnie nowe regulacje.
PL
22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadzi obszerne zmiany w zasadach zawierania umów terminowych. Ograniczona zostanie dopuszczalność zawierania umów terminowych na okres przekraczający 33 miesiące, zmianie ulegnie długość okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony, wprowadzona zostanie możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Choć termin wejścia w życie noweli wydaje się odległy, warto zapoznać się z nią już dziś, a w szczególności z przepisami przejściowymi, aby dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany. Tym bardziej, że w wielu przypadkach zmienione przepisy znajdą zastosowanie do stosunków pracy zawieranych obecnie i trwających w dniu wejścia w życie noweli.
PL
Szczególna ochrona pracy kobiet uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Kobiety i mężczyźni różnią się pod wieloma względami. Różnice występują zarówno w psychice, jak i w sprawach związanych z anatomiczną budową ciała oraz w wartościach rozwijanej siły. Inny aspekt zagadnień stanowi rodzicielstwo i jego ochrona. Pracodawca, zatrudniający w swoim zakładzie kobiety, powinien dobrze znać przepisy prawne związane z ochroną pracy kobiet. Jest to ważne także z tego powodu, że część uprawnień związanych z rodzicielstwem może obecnie przejąć mężczyzna – ojciec dziecka.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.