Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kocioł kondensacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Wydawałoby się, że technika kondensacyjna w ogrzewnictwie to dobrze rozpoznany temat, który zwłaszcza w ostatnich kilkunastu latach mocno ugruntował się na naszym rynku. Wciąż jednak w rozmowach z instalatorami, m.in. podczas szkoleń, które prowadzę, pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące zarówno samego procesu kondensacji i spalania w kotłach gazowych, jak i oceny parametrów pracy takich kotłów. Przyjrzyjmy się więc, o co w tym wszystkim faktycznie chodzi, nawiązując przy okazji do historii kondensacji.
PL
Obsługa tzw. zamówień obiektowych na urządzenia grzewcze zawsze budzi duże emocje w gronie instalatorów. Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest sens za wszelką cenę walczyć o pozyskanie takiego zlecenia. A jeśli już się go podejmujemy, to na co powinniśmy być przygotowani i w jakich uwarunkowaniach formalno-prawnych będziemy działać.
PL
Od kilku lat mamy boom w sprzedaży gazowych kotłów kondensacyjnych, który jest napędzany głównie rynkiem wymian w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza. Dwucyfrowe wzrosty sprzedaży tych urządzeń, odnotowywane na polskim rynku od trzech lat, to przede wszystkim efekt różnych programów wsparcia - zarówno lokalnych, często powiązanych z funduszami unijnymi i RPO, jak i kreowanych przez administrację centralną, np. program „Czyste Powietrze" czy tzw. ulga termomodernizacyjna. Oczywiste jest więc, że producenci kotłów prześcigają się w promocjach i udogodnieniach sprzedażowych. Tym niemniej rola instalatora, który staje do bezpośrednich rozmów z klientem i musi się zmierzyć z modernizacją w najróżniejszych warunkach - jest nie do przecenienia.
PL
Wyniki osiągnięte przez branżę instalacyjno-grzewczą w 2019 r. są bardzo pozytywne. Prawie w każdej grupie produktowej zostały odnotowane - większe lub mniejsze - wzrosty. Podobnie jak w 2018 r., duże wzrosty pod względem liczby sprzedanych urządzeń nastąpiły w grupie gazowych kotów kondensacyjnych, głównie za sprawą modeli wiszących. Wzrosty na poziomie nawet 20% są naprawdę dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wysoką bazę odniesienia.
PL
W artykule zaprezentowano inwestycję zrealizowaną w budynku Urzędu Gminy w Kołakach Kościelnych (woj. podlaskie). W celu obniżenia zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej przeprowadzono głęboką termomodernizację przegród budowlanych, wymianę wyeksploatowanej kotłowni węglowej na kotłownię z pompą ciepła z pionowymi sondami gruntowymi współpracującą w układzie biwalentnym równoległym z kotłem kondensacyjnym olejowym, modernizację instalacji c.o., c.w.u. i oświetlenia oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. W publikacji przedstawiono zakres prac, nakłady, czas zwrotu i oszczędności oraz uzyskane efekty energetyczne i ekologiczne.
EN
The article presents the investment realized in the building of the Commune Office in Kołaki Kościelne (podlaskie voivodeship). In order to reduce the consumption of thermal and electrical energy, a deep thermal modernization of building partitions was carried out, replacement of a worn coal-fired boiler room with a heat pump with vertical ground probes cooperating in a bivalent system parallel with an oil condensing boiler. Modernization of the central heating, hot utility water and lighting installations as well as the installation of the photovoltaic installation was also carried out. The publication presents the scope of works, expenditures, time of return and savings as well as obtained energy and ecological effects.
PL
Współczesne kotły gazowe to urządzenia wyposażone w szereg zabezpieczeń. W skład systemu kontroli wchodzi cały szereg czujników temperatury, ciśnienia czy przepływu. Mimo wszystko w dalszym ciągu sposób eksploatacji urządzenia ma bardzo duży wpływ na jego prawidłową pracę. W tym kontekście ważną rolę pełnią osoby dokonujące montażu, uruchomienia czy konserwacji urządzenia. Posiadając wiedzę na temat skutków nieprawidłowej eksploatacji, mają one możliwość wpływu na zachowania użytkowników. W niniejszym artykule opisano często spotykane przypadki nieprawidłowej eksploatacji, które warto przytoczyć w rozmowie z użytkownikiem.
PL
Wejście w życie we wrześniu 2015 roku rozporządzeń związanych z ekoprojetem wymusiło na polskim rynku przyspieszenie w instalowaniu gazowych kotłów kondensacyjnych. Wszelkie odgórne próby ingerowania w to, co inwestor powinien stosować, budzą automatycznie, często uzasadnioną nieufność powodowana tym, że szereg przepisów jest wdrażanych pod wpływem takiego czy innego lobby biznesowego.
PL
Kondensacja magiczne słowo powodujące, że nagle kotły mają sprawność 109%, czyli dają więcej niż dostały. Z fizyki na poziomie szkoły podstawowej wiadomo, że nie można zrobić perpetuum mobile, czyli urządzenia, które wytworzy więcej energii niż się do niego włożyło. Zatem czy producenci kotłów oszukują swoich klientów?
PL
W artykule przedstawiono trzy alternatywne koncepcje systemów instalacji sanitarnych dla nowo projektowanego budynku stacji meteorologicznej położonej na wyspie Diego Ramirez w Chile. Projekt powstał na potrzeby udziału w konkursie organizowanym przez American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers (ASHRAE).
EN
This project presents the three proposed design concepts of heating, ventilation and air conditioning systems for a new single-story government meteorological and housing building in the Diego Ramirez Islands (Islas Diego Ramirez) in Chile. It was created to participate in the 2017 Student Design Competition organized by American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers.
PL
Artykuł przedstawia kompleksową analizę opłacalności inwestycji w źródło ciepła w małym, parterowym, energooszczędnym domu jednorodzinnym. Pod uwagę zostały wzięte różne rozwiązania z wykorzystaniem pomp ciepła, a także fotowoltaiki, w odniesieniu do instalacji bazującej na gazowym kotle kondensacyjnym - z różnych segmentów cenowych. Analiza uwzględnia kilka metod określania opłacalności inwestycji i odnosi się do wymogów wyznaczonych przez Warunki Techniczne.
PL
W artykule opisano przykład nietypowej modernizacji systemu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w stosunkowo niedawno wykonanym jednorodzinnym budynku mieszkalnym (2001 r.). Modernizacja polegała na wymianie dwufunkcyjnego kotła gazowego na kocioł kondensacyjny oraz baterię kolektorów słonecznych pracujących na dwa podgrzewacze wody. Eksploatacja systemu zarządzana jest przez sterownik swobodnie programowalny (PLC) z autorskim algorytmem pracy. Przez cztery lata eksploatacji instalacja przyniosła użytkownikowi oszczędności w ilości zużycia gazu.
EN
The article shows an example of a non-standard modernization of heating and hot water in a singiel - family residential building which was built relatively not long ago (2001). Modernization was to exchange a bifunctional gas boiler to condensing boiler and a battery of solar panels working on two water heaters. The entire system is controlled by programmable logic controller (PLC) and an author's own working algorithm. During the four years of operation the installation brought real savings to the owners which was measured in the amount of fuel gas used.
PL
Artykuł jest głosem, w rozpoczętej w numerze 2/2012 miesięcznika "Instal" dyskusji dotyczącej stosowania sprzęgieł hydraulicznych w kotłowniach wyposażonych w kotły kondensacyjne. Przedstawiono w nim, zalecane przez wiodących na rynku producentów kotłów, schematy hydrauliczne połączeń kotłów kondensacyjnych poprzez sprzęgła hydrauliczne z instalacją grzewczą. Przedstawiono również propozycję rozwiązania takiego układu zapobiegające podwyższaniu temperatury wody powracającej do kotła kondensacyjnego.
EN
Some boiler producers recommend using hydraulic separator in heating circuits with condensation boilers. Hydraulic separator can cause the increase of return water temperature. This causes the increase of fume temperature that provide to decrease of boiler efficiency. The article presents problem and shows one way how to solve it.
15
PL
Od kilkunastu lat istotnym elementem układu hydraulicznego kotłowni stały się sprzęgła hydrauliczne. Z astosowanie sprzęgła jest zalecane, a często nawet wymagane przez producentów kotłów. Takie zalecenia stawiane są w stosunku do kotłów tradycyjnych jak i kondensacyjnych. Współpraca sprzęgła i kotła kondensacyjnego może powodować obniżenie sprawności kotła. W związku z tym w niniejszym artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie dotyczące celowości stosowania pionowego rozdzielacza hydraulicznego w układzie z kotłem kondensacyjnym. W pracy przedstawiono, jak wzrost temperatury spalin wpływa na obniżenie sprawności kotła oraz zaproponowano rozwiązanie układu kotłowni z kotłami kondensacyjnymi.
EN
The paper presents troubles that can appear in heating stations equipped with hydraulic separator and condensing boiler. Hydraulic separator can cause the increase of return water temperature. This causes the increase of fume temperature that provide to decrease of boiler efficiency.
PL
W artykule przedstawiono wyniki z bilansów zużycia energii elektrycznej przez gazowy kocioł skroplinowy (kondensacyjny) o nominalnej mocy grzewczej 24 kW, w warunkach różnego obciążenia kotła. Dokonano analizy otrzymanych wyników doświadczalnych oraz przedstawiono wnioski z przeprowadzonych badań. Jest to kontynuacja artykułu.
EN
The article presents the results from the balances of electric energy consumption of gas-fired condensing boiler with nominal 24 kW heating power and different loads. The analysis of experimental results and conclusions from the study are included. This is a continuation of the article.
PL
Zamieszczono wykres obrazujący wzrost ceny netto gazu w latach 2000-2008. Następnie przedstawiono wyniki bilansów cieplnych gazowego kotła skroplinowego dla minimalnej i maksymalnej mocy kotła. Podano również metodykę, według której dokonano obliczenia sprawności oraz strat cieplnych kotła. Pomiary wykonane zostały na stanowisku pomiarowym, znajdującym się na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w Laboratorium Miernictwa Cieplnego.
EN
The paper contains a graph showing the net increase in gas prices over the period 2000-2008. Then, the results are presented of thermal balances of a gas condensing boiler for the minimum and maximum power of the boiler. The paper provides also a method enabling the calculation of boiler efficiency and heat loss. Measurements were made at the measuring stand at the Faculty of Environmental Engineering of Warsaw University of Technology in the Laboratory of Heat Measurement.
PL
W artykule przeanalizowano podstawowe różnice pomiędzy typowymi kondensacyjnymi i niekondensacyjnymi kotłami. Przedstawiono oryginalną instalację składającą się z kondensacyjnego kotła wyposażonego w punkty pomiarowe do analizy jego pracy. Omówiono budowę urządzenia do pomiaru kondensatu. Pokazano i przeanalizowano przykładowe wyniki doświadczalne. Opisano układ pomiarowy umożliwiający analizę on linę instalacji.
EN
The basic differences between typical non-condensing and condensing boilers have been presented. An original installation of the condensing boiler equipped with measuring points for analysis of boiler work has been described. The design of an equipment for the measurement of condensate has been presented. An example of measuring results has been gathered and analyzed. The measurement system enabling the online analysis of installation work has been described.
EN
The efficiency of a condensing boiler operated in a central heating and hot water supply system has been examined. The parameters measuring and data translation system based on GNU/Linux has been prepared. This system enables a remote control of the boiler.
PL
Dla dobra ludzkości, a przede wszystkim przyszłych pokoleń rozwój techniki powinien być podporządkowany dążeniu do lepszego wykorzystania istniejących zasobów energii przy równoczesnym zminimalizowaniu oddziaływania procesów konwersji energii na otaczające środowisko. Z tych względów, przy obecnym stanie techniki, w ogrzewnictwie ważną rolę odgrywają kotły kondensacyjne. Pod pojęciem kotła kondensacyjnego, zgodnie z dyrektywą Rady EWG [1], rozumie się kocioł o konstrukcji dostosowanej do stałego skraplania się przeważającej części pary wodnej zawartej w spalinach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.