Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  klimatyzacja szpitali
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule zaprezentowano struktury układów wentylacji i klimatyzacji optymalnych pod względem zużycia energii i dopuszczonych do stosowania w izolatkach oddziałów przeszczepów szpiku w kontekście wymagań formalnych zawartych w normach oraz wytycznych krajowych i zagranicznych. Jako narzędzie w procedurze optymalizacyjnej wykorzystano modele symulacyjne działania każdego z układów dopuszczalnych w ciągu całego roku. W każdym dopuszczalnym wariancie wyznaczono roczne zapotrzebowanie na ciepło, chłód i energię elektryczną. Na tej podstawie wyznaczono roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną – jako kryterium optymalizacyjne.
EN
The article presents the structures of permissible and energy optimal ventilation and air conditioning systems for isolates in bone marrow transplant units in the context of formal requirements contained in national and foreign standards and guidelines. As a tool in the optimization procedure, simulation models for the operation of each of the permissible systems throughout the year were used. For each of the acceptable variants, annual demand for heat, cold and electricity was determined. On this basis, the annual primary energy demand was determined – as an optimization criterion.
PL
W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę, że obecnie każda sala operacyjna w szpitalu powinna być wyposażona w instalację klimatyzacji/wentylacji zapewniającą właściwą jakość powietrza w pomieszczeniu, pojawia się często pytanie użytkowników o sens stosowania w tych salach lamp bakteriobójczych.
PL
Autor wychodząc z założenia, że istotnym składnikiem kosztów produkcji energii cieplnej w budynku jest brak współpracy pomiędzy instalacja ogrzewania a instalacji wentylacji i klimatyzacji, dowodzi, że można je ograniczyć m.in poprzez recyrkulację lub rekuperację a także wykorzystując rozwiązania takie jak gruntowe wymienniki czy pompy ciepła.
PL
W publikacji poruszono temat niuansów technologicznych dotyczących sposobów zapewnienia wysoko wydajnej klimatyzacji pomieszczeń szpitalnych (począwszy od sal operacyjnych, poprzez izby chorych, laboratoria i gabinety lekarskie, aż po pomieszczenia gospodarcze, zaplecze magazynów oraz miejsca usuwania odpadów).
PL
Problem klimatyzacji szpitali nie jest szeroko omawiany w polskich dokumentach i aktach prawnych. Pewne, ale zaledwie podstawowe i niewystarczające informacje zamieszczone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
PL
Szpital to złożony ekosystem, którego kluczowymi elementami są ludzie, mikroorganizmy i środowisko. Znajdują się one w dynamicznych związkach, które dotyczą nie tylko chorych, lecz także osób mających kontakty ze środowiskiem szpitalnym, a szczególnie bezpośrednio uczestniczących w procesie leczenia.
PL
W końcowym artykule z cyklu klimatyzacja sal operacyjnych pragnę zaprezentować dalsze wyroby, poza centralami i nawiewnikami laminarnymi produkcji KLIMOR-u, współtworzące instalacje klimatyzacyjne o wysokich wymaganiach higienicznych zapewniających równocześnie wysoki poziom pod względem skuteczności pracy. W przypadku sal operacyjnych o niższej klasie czystości lub innych pomieszczeń, do nawiewu powietrza stosowane są nawiewniki z filtrem absolutnym.
PL
Klimatyzacja pomieszczeń bloku operacyjnego, a w szczególności sali operacyjnej, to wytworzenie i utrzymanie komfortowych warunków zarówno dla personelu operującego, jak i pacjenta, przy jednoczesnym zabezpieczeniu określonego stopnia aseptyki. O spełnieniu takich warunków decyduje właściwy przebieg obróbki higrotermicznej powietrza, jego wytłumienie i doprowadzenie do pomieszczeń oraz odpowiedni nawiew i wyciąg. Ostatecznym efektem tego procesu ma być utrzymanie w sali operacyjnej i pozostałych pomieszczeniach bloku operacyjnego parametrów powietrza na wymaganym poziomie. Powszechnie wiadomo, że zadanie takie spełnia instalacja klimatyzacyjna z centralą klimatyzacyjną o odpowiednio zaprogramowanych funkcjach.
PL
W kolejnym artykule z cyklu klimatyzacja sal operacyjnych pragnę zaprezentować typoszereg central klimatyzacyjnych higienicznych typu MCKH przeznaczonych do klimatyzacji pomieszczeń o wysokich wymaganiach mikroklimatu i czystości (sterylności) powietrza.
PL
Klimatyzowanie szpitalnych sal operacyjnych i pomieszczeń zaplecza wynika z konieczności zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych dla personelu operacyjnego i pacjenta oraz zapobiegania zakażeniom.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.