Okres wakacyjny to dobra okazja do analizy nie tylko kwestii technicznych, ale i drogi, jaką przeszły technologie będące dziś standardem w chłodzeniu i ogrzewaniu budynków. W upały doceniamy przyjemny chłód napływający z nawiewnika w przestrzeni sufitu podwieszanego, gdzie znajduje się najbardziej uniwersalna jednostka HVAC – fancoil. Ale czy wiemy, że do popularności tych urządzeń przyczynił się producent powozów, który potrafił dostrzec, co daje ludziom komfort i poczucie bezpieczeństwa? Kierunek doskonalenia urządzeń do chłodzenia nie zmienił się – komfort stawiany jest na pierwszym miejscu, tuż za nim efektywność i, coraz częściej, ekologiczność rozwiązań.
Gdy w przestrzeniach biurowych należy stosunkowo szybko doprowadzić wartość temperatury do wartości komfortowej po okresie utrzymywania temperatury ekonomicznej, niezastąpione są klimakonwektory. Poprzez prawidłowy dobór urządzeń można zapewnić pokrycie zysków/strat ciepła w pomieszczeniu.
Technologia przygotowania powietrza w rozwiązaniach odbiorników ciepła i chłodu wymaga dostosowania do zmieniających się warunków w budynkach, coraz lepiej izolowanych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło i chłód. W wielu obiektach stosuje się dwa odbiorniki – w postaci typowego grzejnika konwekcyjnego oraz klimatyzatora typu split, a w celu doprowadzenia powietrza wentylacyjnego dodatkowo elementy nawiewne i wywiewne. Czy można zastosować jeden niewielki odbiornik ciepła i chłodu umożliwiający jednocześnie wentylację pomieszczeń? I czy może być on tańszy od rozwiązań obecnie dostępnych?
Ten artykuł będzie specyficzny, bo też szczególnego tematu dotyczy. Opisując ciekawostki branżowe wypatrzone w podróży, można przecież oderwać się od standardowych instalacji i osadzić temat w oryginalnym, można rzec - historyczno-morskim otoczeniu, z bogatą, nowoczesną infrastrukturą. Spróbujmy przy okazji poszukać podobieństw między wyposażeniem budynku a statku.
We współczesnej technice cieplnej, ostatnie lata zaznaczyły się intensywnym rozwojem, zarówno ilościowym jak i jakościowym, urządzeń wchodzących w skład systemów klimatyzacji, które dziś spotykane są niemal na każdym kroku. Ich powszechna dostępność spowodowała niewątpliwie, że nie stanowią już elementu decydującego o ekskluzywności miejsca gdzie pracują, choć niekiedy potrafią podnieść jego prestiż.
Technologia silników inwerterowych na dobre zadomowiła się już w klimakonwektorach. W chwili obecnej na rynku dostępne są zarówno wersje klasyczne AC jak i inwerterowe ECM modeli kasetonowych, kanałowych, pionowych i poziomych w obudowie oraz klimakonwektorów naściennych.
W artykule przedstawiono tradycyjne oraz alternatywne metody regulowania systemów powietrzno-wodnych opartych na wentylokonwektorach, klimakonwektorach oraz belkach chłodzących. Zaprezentowano wady i zalety omawianych rozwiązań.
Firma Schako w ciągu ostatnich lat rozszerzyła swoją ofertę o systemy wodnopowietrzne. Uruchomiona została produkcja klimakonwektorów, sufitów oraz belek chłodzących.
Kto jest wynalazcą fan-coil-a (FCU), czyli klimakonwektora? Mimo zapewnień wielu producentów, że fakty przemawiają za Nimi pewnie długo można by się spierać. Tak jak w wielu innych przypadkach - powiem "Natura". Potrzeba równomiernego schładzania lub podgrzewania pomieszczeń z choć odrobiną odczuwalnym ruchem powietrza przemawia za tym, ażeby zastosować wentylator lub inny jeqo substytut np. inżektor (fan) i obrobić cieplnie (coil) zachowując nad nim pełną kontrolę w przestrzeni jednego pomieszczenia.
W niniejszym artykule zaprezentowano pomiarową ocenę emisji hałasu klimakonwektorów w pomieszczeniu testowym tzw. "mock-up" dokonaną według obu wymienionych metod.
W artykule zaprezentowana została jedna z najpopularniejszych serii urządzeń włoskiej firmy Actionclima - klimakonwektory podokienne FX. Jako uzupełnienie przedstawione zostały pokrótce dostępne w ofercie firmy zewnętrzne urządzenia regulacyjne oraz system HTN do kontroli temperatury w instalacjach HVAC.
W niniejszej publikacji przedstawiono analizę zintegrowanych urządzeń i systemów klimatyzacyjnych takich jak rooftopy orza centrale klimatyzacyjne wypoasażone w chillery. W oparciu o rozwiązania techniczne porównano parametry pracy i ich walory użytkowe. Zwrócono uwagę na celowość przeprowadzenia rachunku techniczno-ekonomicznego uwzględniającego aspekty inwestycyjne i eksploatacyjne, którymi powinien kierować się inwestor podejmujący decyzję o wyborze urządzenia.
W artykule przedstawiono urządzenia do indywidualnego kształtowania parametrów powietrza stosowane w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza. Omówiono zadania, które urządzenia te powinny spełniać w systemach klimatyzacyjnych oraz zaprezentowano podstawowe rozwiazania, możliwości instalowania oraz warunki elsploatacji urzadzeń indywidualnych.