Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kanalizacja wsi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Odczuwalny jest brak danych charakteryzujących sieci kanalizacyjne na terenach miejskich i wiejskich, zamieszczanych w dostępnych rocznikach statystycznych dotyczących ochrony środowiska. Okazuje się jednak, że szereg danych na ten temat zamieszczonych jest w rocznikach statystycznych pod tytułem „Infrastruktura komunalna”, wydawanych przez GUS [1] Zebrane tam dane dają podstawę do ich analizowania w kontekście budowy i rozbudowy sieci kanalizacyjnych. Uzyskany zbiór danych wraz z ich szczegółową analizą stanowi niejako wstęp do prezentacji technicznych ujętych w konferencji pt. „Systemy odprowadzania ścieków” organizowanej przez wydawnictwo Seidel-Przywecki, która odbędzie się w lutym 2018 roku.
PL
Przystępując do realizacji zadań w zakresie rozbudowy infrastruktury technicznej, inwestorzy (najczęściej samorządy) stają przed problemem ograniczonych środków finansowych. Budowa systemu kanalizacyjnego wymaga dużo wyższych nakładów niż np. budowa systemu wodociągowego.
PL
Ostatnie lata przyniosły zdecydowany postęp w zakresie praktycznego stosowania wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego w inżynierii środowiska. Świadczą o tym chociażby coraz szerzej dostępne, także na rynku polskim, programy służące wspomaganiu projektowania sieci kanalizacyjnych, zwłaszcza sieci konwencjonalnych. Coraz powszechniejsze wykorzystanie tych programów pozwala zarówno na podniesienie poziomu prowadzenia prac projektowych, jak i na skrócenie czasu niezbędnego dla samego projektowania i sporządzania niezbędnej dokumentacji.
PL
Pomimo znaczącego w ostatnim dziesięcioleciu postępu w rozwoju systemów gospodarki ściekowej na terenach wiejskich, stan opóźnienia w ich budowie w stosunku do potrzeb wciąż jest ogromny. Wysokie koszty budowy systemów kanalizacyjnych są powodem, dla którego zaległości te będą likwidowane jeszcze przez co najmniej 20 lat.
PL
Eksploatacją systemów wodociągowych i kanalizacyjnych w gminie Śrem zajmuje się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Śremie. W 1997 r. zakład przekształcono w spółkę gminy Śrem. Spółka eksploatuje ujęcia i stacje uzdatniania wody oraz sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków: centralną oczyszczalnię dla miasta Śrem oraz cztery małe oczyszczalnie wiejskie (Bodzyniewo, Binkowo, Orkowo i Kaleje).
PL
Problem zagospodarowania ścieków wytwarzanych w rejonach wiejskich jest rezultatem zintensyfikowanej budowy wodociągów w latach 70. bez równoczesnego rozwiązania gospodarki ściekowej. Podwyższenie standardu sanitarnego wielu domów oraz wyposażenie gospodarstw domowych w wodochłonne urządzenia spowodowało wzrost zużycia wody, a tym samym wzrost ilości ścieków.
PL
Budowa sieci kanalizacyjnych dla obszarów wiejskich wydaje się przedsięwzięciem trudniejszym pod względem ekonomicznym, a także technicznym, niż dla terenów o zabudowie miejskiej. W latach 2000 - 2003 w gminie Rokietnica podjęto próbę kompleksowego rozwiązania zagadnień kanalizacyjnych dla znaczącego jej obszaru.
PL
W dniach 19-24 lutego br. w Puszczykowie k. Poznania odbyła się konferencja "Kanalizacja wsi - stan obecny i perspektywy rozwoju". Konferencję zorganizował Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Sanitacji Wsi AR w Poznaniu i wielkopolski oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. W konferencji wzięło udział ok. 50 uczestników z całej Polski.
PL
Niestety, nadal ponad 1 milion metrów sześciennych ścieków z terenów wiejskich codziennie nie jest oczyszczany i trafia do naszych żołądków, jako ziemniaczki, marcheweczka, wieprzowinka, mleczko i ryby. Smacznego! Za ok. 23 lata możemy osiągnąć przyzwoite nasycenie kraju kolektorami kanalizacyjnymi. Pożądany rezultat da 40 lat inwestowania w oczyszczalnie. Producenci oczyszczalni przydomowych mają zapewnioną pracę na około 56 lat. Cieszmy się!
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.