Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kanalizacja ciśnieniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Kanalizacja ciśnieniowa to alternatywa dla kanalizacji grawitacyjnej, stosowana od blisko 50 lat do transportu ścieków bytowo-gospodarczych na terenach o małej gęstości zaludnienia i tym samym małej ilości ścieków. Technologia ta minimalizuje ryzyko osadzania się zawiesin i konieczności płukania przewodów. Budowa sieci jest też tańsza w przeliczeniu na mieszkańca i sprawdza się na terenach z niekorzystnym dla kanalizacji grawitacyjnej spadkiem, m.in. na terenach płaskich, gdzie konieczne byłyby liczne zagłębienia sieci oraz przepompownie tłoczne podnoszące poziom ścieków. To odpowiednia technologia również dla transportu ścieków z oddalonych od sieci miejsc.
PL
Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wiąże się z szeregiem zjawisk wynikających ze specyfiki budowy sieci i urządzeń do pompowania ścieków. Jednym z nich jest zagniwanie ścieków. W trakcie paru dekad eksploatacji kanalizacji ciśnieniowej zebrano doświadczenia i powstały rozwiązania techniczne oraz procedury eksploatacji zapobiegające temu zjawisku.
PL
AQUQ S.A. w ramach branży kanalizacyjnej świadczy usługę zbiorowego odprowadzania ścieków na terenach gmin: Bielsko-Biała, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Szczyrk i Wilkowice oraz hurtowy odbiór ścieków z gminy Jasienica. Odbieramy i oczyszczamy rocznie ok. 12 mln m3 ścieków. Spółka posiada sieć kanalizacyjną o łącznej długości 1271,4 km. Zabudowane są na niej 43 przepompownie ścieków i 14 punktów opomiarowania przepływu.
PL
W artykule przedstawiono zasady projektowania sieci rurociągów ciśnieniowych oraz przydomowych i strefowych przepompowni ścieków.
EN
The paper presents design rules a network of pipelines pressure and home and zonal sewage pumping stations.
PL
Najczęściej stosuje się kanalizację konwencjonalną odprowadzającą ścieki za pomocą siły grawitacji. Są też systemy niekonwencjonalne, a mianowicie kanalizacje podciśnieniowa i ciśnieniowa. Wybór odpowiedniego typu kanalizacji jest ważnym procesem logistycznym.
PL
W Polsce do odprowadzania ścieków stosuje się głównie układy kanalizacji grawitacyjnej, jednak z uwagi na niekorzystne warunki terenowe oraz względy ekonomiczne inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę systemów kanalizacji ciśnieniowej.
PL
Stacje zlewne to instalacje albo urządzenia, które są zlokalizowane przy kolektorach sieci kanalizacyjnej albo przy oczyszczalniach ścieków. Są one wykorzystywane do przyjmowania nieczystości ciekłych dowożonych pojazdami asenizacyjnymi z miejsc gromadzenia.
11
Content available remote System kanalizacji sanitarnej w Markach
PL
W artykule przedstawiono historię budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Marki. Omówiono działania projektowe przed podjęciem decyzji o budowie sieci w mieście i rodzaje istniejących sieci kanalizacyjnych, z uwzględnieniem kanalizacji grawitacyjnej, tłocznej, ciśnieniowej i podciśnieniowej. Przedstawiono dane dotyczące ilości ścieków powstających w mieście i przetłaczanych do oczyszczalni ścieków „Czajka”.
EN
The article presents the history of the construction of sanitary sewage system in Marki City. It discusses design activities before deciding on building a network in the city and types of existing sewerage networks including conventional gravity sewers, force mains and vacuum sewers. Data regarding the amount of wastewater generated in the city and transported to "Czajka” wastewater treatment plant were analyzed.
PL
Kanalizowanie obszarów gęsto zasiedlonych z reguły nie sprawia trudności. Występuje jednak szereg sytuacji, w których usuwanie ścieków z zastosowaniem tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej jest trudne lub bardzo kosztowne w realizacji. Prowadzi to często do rozwiązania, w którym ścieki odprowadzane są do zbiorników bezodpływowych do wywożenia. Ta krótkowzroczna polityka pociąga za sobą znaczne koszty eksploatacji i często zanieczyszczenie środowiska, gdyż nierzadko ilość wywożonych ścieków jest zadziwiająco mała. Należy jednak nadmienić, iż sytuacja cały czas zmienia się na lepsze. Po okresie rozwoju systemów wodociągowych na terenach wiejskich, przyszedł czas na inwestycje w zakresie kanalizacji i oczyszczania ścieków.
EN
The aim of the research was to determine changes in the elemental composition of concrete under the influence of exposure to hydrogen sulphide in the existing sewage system. The system operator pointed to significant problems with odours in this system. The research included a fragment of the pressure sewage system. The concentration of gases: hydrogen sulphide, ammonia and methane was measured in selected wells. High concentrations of hydrogen sulphide (over 200 ppm) were recorded in the studies. Concrete samples were taken from the internal walls of the well for testing. The samples were used for a microscopic analysis of their composition, using an electron microscope with an EDS attachment. Also, concrete samples from a new sewage well were tested to compare their elemental composition. Gas measurements confirmed the problem of odors, while the analysis of the elemental composition showed a significant proportion of sulphur(from 7.53% to 42.9%) on the surface of the well compared to the reference sample (0%).
PL
Systemy kanalizacji ciśnieniowej cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem Gmin. Koszty budowy, niższe nawet o 40% w porównaniu z innymi tradycyjnymi systemami kanalizacyjnymi, to główny, choć nie jedyny czynnik przemawiający za zastosowaniem tego rozwiązania. Obecnie tylko w Polsce pracuje ok 100 tys. pompowni przydomowych w ramach systemów kanalizacji ciśnieniowej.
15
Content available remote Ekonomiczny i przyjazny dla środowiska system dla kanalizacji ciśnieniowej
PL
Zadaniem systemu kanalizacji ciśnieniowej jest zapewnienie efektywnego i ekonomicznego odprowadzania ścieków z gospodarstw domowych i zakładów. W niniejszym opracowaniu przedstawiono zalety i wady kanalizacji ciśnieniowej, a także wymieniono najczęściej stosowane rury do tłoczenia ścieków pod ciśnieniem. Zaprezentowano innowacyjny system TOPAZ® z żeliwa sferoidalnego dedykowany dla kanalizacji ciśnieniowej małych średnic DN od 75 do 160, który jest kompatybilny z rurami PE i PVC oraz ich akcesoriami. W artykule zwrócono uwagę na to, że o wyborze właściwego systemu kanalizacyjnego powinna decydować indywidualna, kompleksowa analiza techniczno-ekonomiczna opłacalności inwestycji w trakcie cyklu życia systemu.
PL
Celem badań było określenie skuteczności napowietrzania ścieków komunalnych przez aplikator powietrza typu ATOL-OXY (urządzenie do natleniania ścieków chronione zgłoszeniem patentowym nr P-416711) w systemie kanalizacji ciśnieniowej. Badania przeprowadzono w dwóch istniejących układach kanalizacji sanitarnej, w miejscowości Grabowno Wielkie, na terenie gminy Twardogóra oraz w miejscowości Lubczyna, na terenie gminy Goleniów. W systemach tych istnieje problem z emisją odorów z kanalizacji. W wyniku przeprowadzonych badań osiągnięto znaczący przyrost stężenia tlenu w pompowniach ścieków oraz studniach rozprężnych. Dzięki temu przekształcono warunki panujące w rurociągu z beztlenowych w tlenowe.
EN
The aim of the research was to determine the efficiency of aeration of municipal sewage through an air applicator type ATOL-OXY (device for oxygenation of sewage protected by patent application No. P-416711) in a pressure sewage system. The research was carried out in two existing sanitary sewer systems, in Grabowno Wielkie, in the Twardogóra commune and in Lubczyna, in the municipality of Goleniów. In these systems there is a problem with the emission of odors from the sewage system. As a result of the tests, a significant increase in oxygen concentration in wastewater pumping stations and expansion wells was achieved. Thanks to this, the conditions prevailing in the oxygen-free pipeline were transformed.
PL
W gospodarce wodno-ściekowej w ostatnich latach zachodzą istotne zmiany. Na rynku wciąż pojawiają się nowe produkty i rozwiązania. Systemy odprowadzania i oczyszczania ścieków często stają się coraz bardziej skomplikowane, a ich poszczególne elementy nie zawsze dobrze ze sobą współgrają. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się być dążenie do unifikacji systemu, powierzenie głównych elementów technologicznych producentowi gwarantującemu jakość i nowoczesność rozwiązań.
PL
W ostatnich kilkudziesięciu latach rozwój wielu urządzeń technicznych, a także wykorzystanie osiągnięć chemii i elektroniki, doprowadziły do rozwoju systemów sieci kanalizacyjnych alternatywnych wobec kanalizacji grawitacyjnej. Są one określane mianem kanalizacji niekonwencjonalnych. Niekonwencjonalność tych systemów polega przede wszystkim na mechanicznym wymuszeniu w sieci różnicy ciśnień, dzięki której realizowany jest przepływ ścieków. W tym celu stosuje się pompy zatapialne wywołujące na ciśnienie w sieci (kanalizacja ciśnieniowa) lub pompy próżniowe wywołujące w sieci podciśnienie (kanalizacja podciśnieniowa). Oba rodzaje kanalizacji niekonwencjonalnej są wykorzystywane do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych ale nie nadają się do odprowadzania ścieków opadowych.
PL
Podejmując decyzję o wyborze typu kanalizacji należy wziąć pod uwagę nie tyle najnowsze „mody na rynku”, ile rzetelne spojrzenie na realne potrzeby i uwarunkowania. Pod tymi pojęciami kryje się nie tylko sprzęt oraz zasoby które posiadamy, ale także warunki terenowe. Istotne jest czy teren na którym należy zaprojektować kanalizację jest płaski czy pofałdowany, czy woda gruntowa znajduje się płytko czy głęboko, czy zabudowa jest zwarta czy też rozproszona.
PL
W artykule przedstawiono dwa wybrane aspekty trudności eksploatacyjnych kanalizacji ciśnieniowej. Pierwszym z nich jest korozja siarczanowa, a drugim potrzeba rozpoznania przyczyn zmniejszenia wydajności pompowni w przypadku niezwykle ograniczonych możliwości pomiarowych – w rozpatrywanym przypadku sprowadzonych jedynie do pomiaru przepływu w przewodzie tranzytowym.
EN
In this paper two selected aspects of challenges in pressure sewerage systems are discussed. The first refers to sulfite corrosion and the second to investigating reasons of unexpected pumping stations flow capacity reduction, under limited available measurements of flow parameters. In the specific case, considered here, the only measurements to be done referred to the total flow rate through the common main.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.