Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kładka komunikacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Umiejscowienie obiektów mostowych w ważnych punktach widokowych, zarówno w kontekście zabudowy miejskiej, jak i w krajobrazie przyrodniczym, stawia istotne wymagania funkcjonalne i konstrukcyjne. Obecnie od powstających kładek wymaga się nie tylko konstrukcji trwałej i estetycznej, ale również zintegrowanej z otoczeniem, bezpiecznej, wyrażającej wartości społeczne i kulturalne, nie pozostając przy tym obojętnym na obecne osiągnięcia technologiczne. Zróżnicowany charakter zabudowy i terenu przylegającego powoduje, że każda z kładek rozwiązywana jest w sposób indywidualny i oryginalny. Postępujący rozwój w zakresie materiałów budowlanych i rozwiązań technologicznych sprzyja powstawaniu ciekawych i nowatorskich projektów obiektów inżynierskich. W artykule zaprezentowano jeden z takich projektów - zrealizowaną w 2011 r. kładkę pieszo-jezdną zlokalizowaną w miejscowości Lubień (30 km na południe od Krakowa).
PL
W artykule przedstawiono nowy materiał konstrukcyjny, jakim jest kompozyt polimerowy. Opisano sposób produkcji elementów oraz ich wady i zalety w odniesieniu do zastosowań w budownictwie, w szczególności do mostów. Przedstawiono również jedyny w Polsce, całkowicie kompozytowy obiekt mostowy - kładkę na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Opisano jej konstrukcję oraz zaprezentowano wyniki badań kontrolnych przeprowadzonych po pięciu latach eksploatacji. Niezauważone żadnych uszkodzeń, które wskazywałyby na obniżenie trwałości obiektu. Porównanie jej stanu technicznego ze znacznie gorszym stanem kładek stalowych, pracujących w zbliżonych warunkach eksploatacji na terenie tej samej oczyszczalni ścieków, prowadzi do wniosku, że obiekty wykonane z kompozytów polimerowych są lepszym rozwiązaniem. Wprawdzie jednorazowy koszt budowy jest wyższy niż obiektu stalowego, ale nakłady na utrzymanie w długim przedziale czasowym sąniepo-równywalnie niższe.
EN
here are presented results of dynamic and static investigations of a foot-bridge situated above the discharge channel of the sewage treatment plant in Łódź, made of polymer composite in 1999. That foot-bridge was the first object in Poland to be build entirely of that material. There is also presented in the paper an information on methods of production of polymer composites and on their mechanical properties.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.