Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  jakość podejmowanych decyzji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Społeczeństwa od zawsze borykają się z różnymi sytuacjami kryzysowymi, które wywołane mogą być przez zdarzenia losowe czy indywidualne niepowodzenia. Żyjemy w świecie dynamicznie zmieniającym się, w którym coraz ważniejsza wydaje się być umiejętność działania w sytuacjach noszących znamiona kryzysu. Są to warunki, w których trudno jest ocenić konsekwencje podjętych działań. Stąd niezwykle ważną potrzebą w takich sytuacjach jest racjonalne postępowanie. Dlatego celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących predyspozycji człowieka do działania w sytuacjach kryzysowych w oparciu o analizę wybranej literatury przedmiotu. Konsekwencje braku predyspozycji do wykonywania obowiązków służbowych mogą wpłynąć na jakość i efektywność realizowanych zadań.
EN
Societies have long been facing emergencies caused either by accident or by individual failures. We live in a dynamically developing world in which it is increasingly important to have an ability of acting in situations that may be regarded as emergencies. These are difficult conditions when it is not easy to predict the consequences of our behaviour. Therefore, an extremely important thing in such circumstances is to act reasonably. That is why, the purpose of this article is to present the results of the research concerning human aptitude to act in emergencies, basing on the analysis of literature in that matter. The consequences of no aptitude to perform professional duties might have an impact on the quality and effectiveness of the realised activities.
2
PL
W poprzednim artykule – pierwszym z naszego cyklu – mowa była o schematach poznawczych, które ułatwiają nam poruszanie się w świecie i szybsze podejmowanie decyzji kosztem zupełnie drobnych lub bardziej poważnych błędów. Okazuje się, że w kontaktach społecznych, w których uczestniczymy na co dzień (także wykonując naszą pracę), czujemy się pewniej, jeśli stworzymy sobie pewien „profil psychologiczny” osób, z którymi mamy do czynienia. Jednak jego tworzenie przypomina tworzenie schematów poznawczych – dostępne dane uzupełniamy w oparciu o nasze poprzednie doświadczenia. Błędy są tu więc możliwe do popełnienia na kilku etapach: najpierw przy zbieraniu danych, które będziemy uzupełniać, a w końcu nawet o tych cechach ludzi, które uznajemy za ich własne, wnioskujemy z zachowań, zaś konkretne zachowania mogą przez nas zostać uznane za wynikające z innej cechy niż przez kogoś innego….
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.