Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  izotop
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Radon exhalation from building materials and soil
EN
Radon is one of many natural sources of ionizing radiation on earth. The study presents radon properties and specifies its content in the natural environment and building materials. Trace-detectors were used to measure radon concentration. Measurement results for the city of Olsztyn are presented along with procedures aimed at reducing its concentration. Opinions on health hazards are also quoted.
PL
Radon jest jednym z wielu naturalnych źródeł promieniowania jonizującego na Ziemi. Opisano właściwości radonu i określono jego zawartość w środowisku naturalnym i materiałach budowlanych. Zastosowano detektory śladowe do pomiaru jego stężenia. Podano wyniki pomiarów dla Olsztyna oraz tok postępowania w celu zredukowania stężenia tego karcynogenu. Przytoczono opinie na temat jego szkodliwości dla zdrowia.
3
PL
Siarczany występujące w soli kotliny Zawady w okolicach Rybnika pobrane z utworów trzeciorzędu - miocenu (formacja z Wieliczki) o składzie izotopowym dS =+24,55 %0 i dO =+ 12,24 %o, są pochodzenia morskiego, natomiast anhydryty w iłowcach na niższych głębokościach (od 596,8 do 623 m) są pochodzenia lądowego. Ich źródłem była, jak się przypuszcza, siarka zawarta w utworach węglonośnych karbonu Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Siarczany powstały najprawdopodobniej w procesach utlenienia minerałów siarczkowych, które krystalizowały w bezodpływowej kotlinie. Badania izotopowe siarczanów minerałów anhydrytowych wykazały, że skład d34 S zawiera się w zakresie od +2,44 %o do +9,23 %0 (CDT), a d18 O od + 18,04 %0 do +22,00 %0 (YSMOW).
EN
Sulfates occurring in the salt of Zawady valley in the Rybnik region taken from the Tertiary-miocene formations (formation from Wieliczka), of the isotopic co-mposition [delta][34]S = +24.55% and [delta][18]0 =+ 12.24%, are of sea-brn origin however anhydrites in mudstones on the lower deepness (from 596.8 to 623 m) are ofland origin. lt is supposed that sulphur contained in the coal-bearing formations ofthe Upper Silesian Co al Basin Carboniferous. Sulfates arose most probably in the process of sulfid mineraIs oxidation, which cristallized in a valley with no water ouUet. The isotopic research of sulfates contained in anhydrite mineraIs proved, that composition [delta][14] is in the range from +2.44% to +9.23% (CDT) and [delta][18]O from +18.04% to +22.00% (VSMOW).
4
Content available remote Sympozjum AIG-2 [Ze zjazdów i konferencji]
PL
Drugie międzynarodowe sympozjum poświęcone zastosowaniu izotopów w geochemii (Second International Applied Isotope Geochemistry Symposium: AIG-2) odbyło się w dniach 30 września - 4 października 1997 r. w Lake Louise (Alberta, Kanada). Zostało ono znakomicie zorganizowane w przepięknej scenerii Gór Skalistych przez prof. H.R. Krouse'a i jego współpracowników z Uniwersytetu w Calgary. Wzięło w nim udział 52 uczestników (najwięcej z Kanady i krajów skandynawskich, jako że AIG-1 odbyło się w Norwegii, a także z Niemiec, USA i Australii). W sympozjum udział wzięli fizycy, chemicy i geolodzy. W ciągu 4 dni wygłoszono referaty tematycznie pogrupowane w następujących sesjach: (1) Postępy w metodach analitycznych i technikach instrumentalnych, (2) Biosfera - pedosfera, (3) Zastosowania w przemyśle petrochemicznym (poszukiwanie i pozyskiwanie ropy i gazu), (4) Zastosowania w ochronie środowiska, (5) Atmosfera - hydrosfera, (6) Środowisko kontynentalne, (7) Archeologia i żywność, (8) Geologia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.