Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  izobutyroaldehyd
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Izobutyroaldehyd (aldehyd izomasłowy, 2-metylopropanoI) jest przezroczystą, bezbarwną cieczą o ostrym, drażniącym zapachu. Jest stosowany przede wszystkim do produkcji alkoholu izobutylowego, żywic poliuretanowych i epoksydowych, kwasu izomasłowego, plastyfikatorów, repellentów, przyspieszaczy wulkanizacji i estrów celulozy. Dodawany jest też do benzyny i wielu produktów spożywczych. Wraz z rozwojem przemysłu chemicznego produkcja aldehydu izomasłowego systematycznie wzrasta. W Polsce na działanie tego związku są narażeni pracownicy przemysłu chemicznego, farmaceutycznego i tworzyw sztucznych. Izobutyroaldehyd charakteryzuje się niską toksycznością ogólną. Wartość LD po podaniu dożołądkowym szczurom wynosi ponad 2000 mg/kg mx., a po podaniu na skórę królikom - 7130 mg/kg m.c. Pozwala to zaliczyć go do grupy związków będących poza klasyfikacją wg kryteriów podanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 21.08.1997 w sprawie substancji chemicznych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia (Rozporządzenie ...,1997). W warunkach narażenia zawodowego izobutyroaldehyd jest wchłaniany do organizmu w postaci par przez górne drogi oddechowe oraz przez skórę. Ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych jest związane głównie z działaniem drażniącym związku na góme drogi oddechowe, oczy i skórę. Nie znaleziono danych wskazujących na działanie rakotwórcze, mutagenne, teratogenne i embriotoksyczne związku oraz jego wpływ na rozrodczość. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, nie ustalono wartości NDS izobutyroaldehydu. Tylko w b. ZSRR rekomendowano dla tego związku wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia PDK (TWA) na poziomie 5 mg/m3 oraz oznaczono symbolem Sk, co oznacza, że związek może być wchłaniany przez skórę. Autorzy zaproponowali przyjęcie wartości NDS na poziomie 100 mg/m3, biorąc pod uwagę przede wszystkim wyniki badań ostrego działania drażniącego izobutyroaldehydu na układ oddechowy u myszy oraz wyniki powtarzalnego inhalacyjnego narażenia szczurów na działanie tego związku. Brak jest podstaw merytorycznych do ustalenia wartości NDSCh i DSB.
EN
Isobutyraldehyde is a colourless liquid with a pungent odour and fruit taste. It is used mainly in the synthesis of isobutyric acid, cellulose esters, perfumes, plasticizers and resins. It can also be applied to the manufacture of coated paper, textiles, oil and drugs. Other possible uses of isobutyraldehyde include rubber accelerator, an additive to food and gasoline. Isobutyraldehyde is absorbed from the respiratory tract and through intact skin. Occupational exposure to isobutyraldehyde is due mainly to vapour inhalation. No reliable data are available on the mutagenic, reproductive/teratogenic effects, carcinogenicity and on the effects of the chronic inhalation exposure to isobutyraldehyde vapours in humans or laboratory animals. In setting the MAC value, the results of an acute irritation study (RD50 - 8867 mg/m3) and the results of subchronic exposure of rats (LOAEL - 2940 mg/m3) were considered. According to the above data, the MAC value for isobutyraldehyde was established at 100 mg/m3. No MAC- STEL value has been determined for this compound.
2
Content available remote Izobutyroaldehyd
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.