Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacje wod-kan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dostosowanie strategii zarządzania majątkiem w przedsiębiorstwie do niespotykanego wcześniej gwałtownego przyrostu tego majątku staje się niezwykle istotnym warunkiem dla realizacji inwestycji oraz utrzymania ich efektów. Znaczne obciążenie finansowe podmiotów zaangażowanych w realizację projektów w połączeniu ze wzrostem wysokości kosztów operacyjnych oraz przyszłościowych kosztów inwestycyjnych wymusza zmianę sposobu myślenia o przyszłości i sposobie zarządzania firmą wodociągową.
PL
Przewidywanie przyszłości, najczęściej niezbyt trafne, pasjonuje ludzkość od wieków. Jednakże Peter Drucker (1909-2005) stwierdził: „Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie”. Dotyczy to również przyszłego problemu wody na świecie.
PL
Nie zgadzamy się z głoszonymi stwierdzeniami, że stan sieci jest fatalny, a na odnowienie przestarzałej infrastruktury potrzeba nam 100 lat. Rzekoma awaryjność wodociągów rozbija się o to, jak zaprezentujmy liczby.
PL
Szeregu niekorzystnych zdarzeń, które wystąpiły w ostatnim czasie, można było uniknąć, gdyby zwyczajnie nie zawiódł człowiek. Współczesne techniki, elektronika i automatyzacja są niezwykle ważne (choć opinie w tym temacie są podzielone), jednak nie we wszystkich sytuacjach są one w stanie skutecznie zastąpić właściwie przygotowanego pracownika.
PL
W 2016 roku z powodu ulewnych deszczy ucierpiało praktycznie każde większe miasto w Polsce: Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Częstochowa i nie tylko. Wcześniej także raz po raz w różnych miastach zdarzały się katastrofalne ulewy powodujące powodzie i podtopienia. Jedni szukają rozwiązań w zielonej architekturze, drudzy chcą przebudowywać kanalizację. Jedni mówią: gospodarka wodna, drudzy – adaptacja do zmian klimatu. Czasem poruszamy się jak dzieci we mgle. Jak się w tym odnaleźć?
PL
W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach. W artykule m.in. o tym jak bilansować wodę w instalacjach oraz w sieciach, a także gdzie tkwi potencjał dalszych oszczędności.
PL
Prawidłowy dobór wodomierzy instalowanych na podłączeniach wodociągowych to zagadnienie kluczowe dla przedsiębiorstw wodociągowych, pozwalające ograniczyć straty pozorne wody. Ważne, by wybrane urządzenia nie zmieniały swoich właściwości w trakcie użytkowania. W artykule przedstawiono wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C o średnicy DN 25-40 po 5 latach eksploatacji pod kątem ich stabilności metrologicznej.
PL
W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W tej części cyklu artykułów zostało przeanalizowane działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40 oraz podano wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.
PL
Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w normie PN-EN 806-3:2006.
PL
Niezależnie od tego, czy chodzi o pomieszczenia mieszkalne, sanitarne, piwniczne, pływalnie, tarasy, podwórka, czy też dachy płaskie - wszędzie tam, gdzie dopływa woda, musi zostać zainstalowany wpust w celu jej odprowadzenia. Jego brak może doprowadzić do poważnych szkód spowodowanych zalaniem czy wilgocią, a także do tworzenia się grzybów i pleśni na murach. Również w przypadku silnych opadów deszczu do pomieszczeń mieszkalnych i piwnicznych mogą dostać się przez progi lub świetliki duże ilości wody. Aby wpusty działały poprawnie, konieczne jest przede wszystkim ich prawidłowe zaprojektowanie. Publikacja omawia wymagania dotyczące wykonawstwa instalacji grawitacyjnych urządzeń odwadniających w budynkach w odniesieniu do wpustów podłogowych z przywołaniem uwarunkowań konstrukcji podłogi i zastosowanych materiałów oraz przepisów przeciwpożarowych
PL
W artykule porównano tradycyjne technologie wykopowe stosowane do budowy nowych przewodów infrastruktury podziemnej z technologiami ich bezwykopowej budowy i odnowy, wskazując na ważny czynnik istotnie różniący te technologie, jakim jest emisja CO2 do atmosfery.
PL
Instalacje wodociągowo-kanalizacyjne w małych zakładach gastronomicznych podlegają specjalnym uwarunkowaniom. Dlatego też przybliżamy niektóre kwestie związane z projektowaniem wspomnianych systemów.
PL
Wprowadzone w ostatnich latach zmiany w aktach prawnych i normach dotyczą również instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych w szpitalach i obiektach sużby zdrowia. Opublikowane przed 1990 r. opracowania są w znacznym stopniu zdezaktualizowane. W artykule zostaną rozpatrzone ważniejsze problemy dotyczące wymagań obecnie obowiązujących w zakresie instalacji wod-kan.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.