Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacje wentylacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Zrównoważone budownictwo - czyli efektywność i niezależność energetyczna budynków, wysoka jakość środowiska wewnętrznego i zeroemisyjność, a także rozsądne gospodarowanie dostępnymi zasobami naturalnymi - coraz częściej korzysta z rozwiązań instalacyjnych umożliwiających wszechstronne wykorzystanie OZE. Stosunkowo proste technicznie układy, jakimi są powietrzne gruntowe wymienniki ciepła, wspomagają pracę wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i przyczyniają się do obniżenia zużycia energii i zwiększenia komfortu użytkowania budynków.
PL
Pełne przygotowanie powietrza dla takich obiektów, jak centra handlowe, sale sportowe, hale magazynowe i inne budynki wielkokubaturowe, z powodzeniem realizują jednostki dachowe. Te kompaktowe, zintegrowane urządzenia przystosowane do pracy zewnętrznej na dachu obsługiwanego budynku często stanowią najlepsze rozwiązanie dla obiektów o zróżnicowanych zyskach ciepła, w których szczególnie liczy się ekonomia inwestycji i eksploatacji wyposażenia technicznego.
PL
Hałas to jeden z istotnych elementów komfortu użytkowania budynków – obok jakości powietrza, jego czystości, temperatury i wilgotności oraz oświetlenia. W nowoczesnych obiektach, m.in. z uwagi na wymagania energetyczne i dotyczące jakości powietrza wewnętrznego, niezbędne jest stosowanie wentylacji mechanicznej. Ta z kolei może wpływać nie tylko na poczucie komfortu termicznego, ale i akustycznego. Obok działań projektowych i montażowych dotyczących optymalnego doboru urządzeń i elementów instalacji oraz organizacji przepływu powietrza ważne są też działania polegające na stosowaniu izolacji akustycznych w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
PL
Podstawową funkcją wentylacji w każdym budynku jest utrzymanie odpowiednich warunków jakości powietrza w pomieszczeniach, natomiast w halach sportowych na dobór elementów i parametrów pracy systemu wentylacji duży wpływ ma również sposób ich ogrzewania i chłodzenia.
PL
Środowisko, w którym przyszło żyć większości z nas, znacząco różni się od tego, jakie zostało stworzone przez naturę tysiące lat temu. Jednym z zagrożeń cywilizacyjnych, na jakie jesteśmy narażeni, jest hałas generowany przez otoczenie, infrastrukturę oraz wyposażenie miejsc, w których przebywamy - w tym instalacje HVACR. Możemy jednak zredukować jego emisję z instalacji poprzez poprawny dobór elementów tłumiących.
PL
W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.
PL
Projektanci i inżynierowie eksploatacji mają szerokie możliwości optymalizacji zużycia energii w budynkach poprzez systemy regulacji w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz ich współpracę z innymi instalacjami. Wiele z nich jest uniwersalnych, ale dużo zależy również od przeznaczenia budynku i jego bieżącej eksploatacji. Czynnik ludzki i subiektywne poczucie komfortu nie sprzyjają konsekwentnej realizacji celu, jakim jest energooszczędność, dlatego zadanie to powierza się automatyce, która umożliwia redukcję zużycia energii bez uszczerbku dla komfortu.
PL
Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.
PL
Szkoły i przedszkola są obiektami trudnymi w projektowaniu w kontekście instalacji wentylacyjnych. ich prawidłowa wentylacja stanowi jeden z filarów odpowiednich warunków pracy, nauki i rozwoju. Jednocześnie zapewnienie dobrej jakości powietrza w tych placówkach to wyzwanie - brak jednoznacznych wymogów prawnych dotyczących tego typu obiektów łączy się z ograniczeniami budżetowymi i niską świadomością osób decyzyjnych.
PL
Jedno z polskich przysłów mówi: „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść". Wydaje się, że w pewnym zakresie można to odnieść także do obecnie montowanych instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Ilu instalatorów, tyle różnych rozwiązań. A tak chyba nie powinno być. Być może powrót do standaryzacji usług, podobnie jak robiono to w cechach rzemieślniczych, jest jedyną słuszną drogą bezpiecznego rozwoju sfery usług w technice grzewczej.
PL
Badania zrealizowane na potrzeby niniejszego artykułu miały na celu eksperymentalną ocenę wpływu typowego elementu armatury instalacyjnej oraz wartości turbulencji przepływu na wyznaczanie długość odcinka prostego pozwalającego na stabilizację strugi przepływającego płynu.
EN
The research reported in this article was concerned with experimental evaluation of the effect of installation of a typical element of armature and the level of flow turbulence on the length of the straight tube section needed for the development of fluid flow. In order to carry out the tests, an experimental setup was built, which main element consists of a steel channel through which ambient air is delivered inside the installation. The channel has a square cross-section and length of 160 mm. Along this channel, a system of three 30o elbows was installed and combined to form a single 90° segmented bend. With the purpose of assessing the flow disturbance at specified distances from the flow obstruction, it was necessary to determine the velocity profile of the fluid flow in the channel. This goal applied a measuring system comprising a Pitot tube connected to a linear module. This setup provided the measurements of the velocity along the entire section of the channel with the measurement space traversed with a step equal to 2mm.
PL
W artykule dokonano porównania dwóch rozwiązań instalacji wentylacyjnej – zbudowanej z materiałów kompozytowych oraz tradycyjnych. Wraz z rozwojem branży HVAC oraz zastosowaniem kanałów nie tylko do wentylacji, ale także do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, pojawiła się konieczność redukcji strat energii oraz ograniczenia hałasu. Żeby sprostać tym zadaniom, na rynku pojawiły się materiały kompozytowe, które tylko pozornie charakteryzują się dużo wyższymi kosztami.
EN
The article compares the two solutions of the ventilation system, made of different materials – composites and traditional. With the development of the HVAC industry and the use of air ducts not only for ventilation, but also for heating and cooling, there is a need to reduce energy losses, as well as noise reduction. To solve these challenges, composite materials have appeared on the market, which, however, seemingly have much higher costs.
13
Content available remote Legionella w instalacjach klimatyzacji – wentylacji
PL
W artykule scharakteryzowano wybrane materiały stosowane do budowy instalacji wentylacji mechanicznej ogólnej i technologicznej w laboratoriach chemicznych. Zwrócono uwagę na znaczenie wzajemnej konfiguracji elementów wentylacji ogólnej i urządzeń wentylacji technologicznej, a także ich usytuowania w pomieszczeniu. Dokonano przeglądu parametrów najpopularniejszych urządzeń i elementów technicznego wyposażenia laboratoriów, takich jak: digestoria, ssawki i okapy, szafy wentylowane, centrale wentylacyjne, regulatory VAV i CAV, elementy ochrony przed hałasem oraz przewody i armatura.
EN
The article describes selected materials that can be used for the hygienic mechanical ventilation systems and technology ventilation systems in chemical laboratories. The emphasis is given at the importance of the relative configuration of hygienic and technology ventilation equipment and its location in the room. The parameters of most popular devices and technical components of laboratory equipment such as fume cupboards, suction cups and hoods, ventilated cabinets, air handling units, VAV and CAV, noise protection elements and ducts are listed and described.
PL
W publikacji omówiono zagadnienia dokonania oceny uciążliwości hałasu powodowanego przez instalacje, porównania fizycznych zależności świata akustyki do termodynamiki pomieszczenia oraz dokonano próby wyjaśnienia niektórych pojęć z podstaw akustyki takich jak: izolacja akustyczna, tłumik akustyczny i chłonność akustyczna.
PL
W artykule scharakteryzowano obiekt biurowy położony w Białymstoku, zaprezentowano wyniki obliczeń wskaźnika EP oraz jego maksymalną wartość dopuszczalną, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla obiektu w stanie istniejącym. Przeanalizowano zmienność ocenianego wskaźnika w zależności od rodzaju zastosowanej wentylacji i klimatyzacji w analizowanym budynku
EN
The chosen office building in Bialystok is characterized. The value of EP factor is determined in the present building condition and compared with the allowable limit. Changes in the EP factor values are analyzed for different types of ventilating system.
PL
Systemy wentylacyjne dobierane są indywidualnie do potrzeb projektowych, wymiarowane jest przy tym urządzenie i wybierane podzespoły. Przedstawiane w katalogach technicznych parametry techniczne poszczególnych podzespołów wchodzących w skład instalacji wentylacyjnej często nie uwzględniają ich zachowania się po włączeniu do całej instalacji. Zachodzi więc konieczność zastosowania wspólnego współczynnika (parametru), który określa sprawność funkcjonowania kompletnego systemu wentylacji w budynku. W artykule o tym, czym jest wskaźnik sprawności instalacji wentylacyjnych SFM oraz w jaki sposób jest wyliczany.
PL
Aby zapewnić czystość nawiewanego do pomieszczeń powietrza wentylacyjnego, konieczne jest utrzymanie odpowiedniej czystości (higieny) urządzeń, elementów instalacji wentylacji lub klimatyzacji oraz przewodów wentylacyjnych. W artykule odniesiono się do wymagań dotyczących stanu higienicznego instalacji, zamieszczonych w wytycznych niemieckich oraz zacytowano, dla porównania, podobne szczegółowe wymagania oparte na zaleceniach wybranego producenta central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
PL
Artykuł przedstawia istotne wymagania projektowe, jakim podlegają konstrukcje tuneli komunikacyjnych, przywołuje praktykowane systemy wentylacji mechanicznej tuneli oraz wskazuje na przykładowe rozwiązania wentylacji.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.