Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacje sanitarne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Współczesne budynki zawierają wiele różnych instalacji sanitarnych, a wraz z dążeniem do uczynienia ich obiektami inteligentnymi przybywa przewodów sanitarnych i elektrycznych. Tym samym rośnie znaczenie skutecznego zabezpieczania przepustów instalacyjnych w oddzieleniach pożarowych, tak aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie strefy pożarowe na danym poziomie i pomiędzy kondygnacjami. Skuteczność tej biernej ochrony ma duże znaczenie nie tylko dla zdrowia i życia osób ewakuowanych z budynku podczas pożaru, ale też dla ochrony ich mienia.
PL
Izolacje techniczne często omawiane są przede wszystkim pod kątem parametrów cieplnych. Warto jednak pamiętać także o ich innych funkcjach, np. o izolowaniu akustycznym. Własności akustyczne instalacji HVAC czy sanitarnych zyskują coraz większe znaczenie, gdy mowa o standardzie budynków albo poszczególnych lokali w kontekście odpowiedniego komfortu czy rosnących wymagań użytkowników.
PL
Projektowanie instalacji sanitarnych w lokalach gastronomicznych wymaga zastosowania rozwiązań, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo pracowników i ich gości. Gastronomia to branża zużywająca duże ilości energii potrzebnej do przygotowania posiłków i wentylacji. Inwestorom zależy zatem, by uzyskać maksymalne oszczędności w zakresie działania systemów HVAC. Kolejnym wyzwaniem, z jakim mierzy się branża gastronomiczna, jest pandemia COVID-19. Przykłady płynące zza oceanu pokazują, że aby móc przynajmniej częściowo rozwijać tego typu biznes, warto zainwestować w rozwiązania poprawiające jakość powietrza.
PL
W trakcie webinariów nt. instalacji grzejnikowych i grzejników prowadzonych przez autora [3] wśród uczestników rozwinęła się dyskusja o sposobach obliczania zapotrzebowania na ciepło w budynkach istniejących, które od początku użytkowane są bez instalacji c.o., a obecnie poddawane remontom lub modernizacji. W praktyce często korzysta się z bardzo uproszczonych metod doboru, obarczonych wysokim ryzykiem błędu powodującego niedowymiarowanie instalacji i brak komfortu cieplnego bądź przewymiarowanie i zawyżone koszty inwestycyjne. Projektanci mogą jednak sięgnąć po niezbyt skomplikowane, a pewne metody wyznaczania rzeczywistych wartości współczynnika przenikania ciepła przegród.
PL
Prawidłowa regulacja hydrauliczna instalacji w budynkach z mieszkaniowymi węzłami cieplnymi umożliwia zapewnienie komfortu w mieszkaniach oraz efektywności energetycznej. Dostępne na rynku rozwiązania pozwolą na dokładne zrównoważenie hydrauliczne i zasilanie mocami odpowiednimi do chwilowych potrzeb instalacji po stronie wtórnej - w mieszkaniach.
PL
Kontynuując nasz cykl artykułów na temat wykonywania instalacji z wielowarstwowych rur tworzywowych, tym razem zajmiemy się tylko rurami z PE-X. Choć nie jest to produkt całkiem nowy, to wciąż nie brakuje wątpliwości, które dotyczą jego charakterystyki, metod łączenia rur, zaleceń związanych z układaniem instalacji czy też działań w sytuacjach awaryjnych. Po części jest to efekt rozmaitości dostępnych na rynku systemów instalacyjnych i specyficznych dla nich rozwiązań. Dlatego zawsze zachęcam do kontaktu z wybranym producentem i sprawdzenia u źródła detali. Tym niemniej wiele cech systemów rur wielowarstwowych z PE-X jest wspólnych i warto przytoczyć uniwersalne odpowiedzi na najczęściej zadawane w tym temacie pytania*.
PL
W artykule omówiono wykorzystanie technologii BIM w obliczeniach cieplnych budynków i projektowaniu instalacji sanitarnych w oprogramowaniu z serii Audytor we współpracy z programem Autodesk® Revit®. Przedstawiono również najnowsze możliwości programu Audytor OZC i Audytor SET oraz prowadzone prace rozwojowe.
EN
The article discusses the application of BIM technology in the thermal calculations of buildings and the design of sanitary systems in the Audytor software in cooperation with the Autodesk® Revit® program. The latest capabilities of the Audytor HL and Audytor SET programs, as well as ongoing development work, were also presented.
PL
Instalacja wody użytkowej to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia technicznego budynków. Ciężko nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez możliwości korzystania z wody. Komfort to jednak nie wszystko. Równie ważnym zagadnieniem, a może nawet istotniejszym, jest nasze bezpieczeństwo - w aspekcie nie tylko parametrów technicznych, ale również zdrowia użytkowników instalacji.
PL
BIM to termin, który coraz częściej pojawia się w rozmowach o przyszłości branży projektowo budowlanej na świecie, choć pierwszy raz usłyszano o nim dopiero w latach 2002/2003. Dla osób, które do tej pory wykonywały projekty za pomocą programów CAD 2D, będzie lub nawet już jest najbardziej radykalną i fascynującą rewolucją w tworzeniu rysunków projektowych. Podnosi on zdecydowanie wymagania wobec projektanta, ponieważ pozwala na etapie projektu stworzyć realistyczny model budynku, zawierający szereg jego elementów. Model umożliwia symulowanie wielu rozwiązań i daje możliwość przeprowadzania ich analizy.
PL
W artykule dokonano krótkiej charakterystyki wymagań sanitarnych dla obiektów przedszkolnych. Omówiono problemy związane z określaniem przepływu obliczeniowego wody dla przedszkoli. Wykazano nieprawidłowości dotyczące przyjmowania zależności funkcyjnych dla szkół. Ukazano przyjmowanie zbyt dużych średnic wodomierzy wynikające z zawyżonych wartości przepływów obliczeniowych wody. Wykazano brak uaktualnienia powszechnie stosowanej w Polsce normy do projektowania instalacji wodociągowych. Szczegółowo scharakteryzowano metody do wyznaczania sekundowego natężenia przepływu wody. Przedstawiono autorską metodę obliczania przepływu wody opracowaną na podstawie wyników pomiarów w obiektach przedszkolnych oraz wyników symulacji programu napisanego na podstawie modelu prognostycznego. Omówiono wyniki obliczeń strumieni natężenia przepływu wody dla trzydziestu pięciu budynków przedszkolnych. Dokonano analizy zmienności przepływów obliczeniowych uzyskanych za pomocą rozpatrywanych metod.
EN
In this paper the short description of design requirements of sanitary installations for pre-school facilities was described. The problems related to the water flow rate design for nursery schools were presented. Abnormalities of using the calculation formulas for schools have been discussed. The too large diameters sizing of water meters as a results of a too high design water flow rate were revealed. Moreover, it was found that there is no update of one of the commonly used standards for determine the water flow rate in Poland. The methods for design the water flow rate were described in detailed manner. The author's method of water flow calculation based on the results of measurements in the pre-school facilities and the results of simulation of a program written on the basis of the forecast model was presented. The results of water flow rate calculations for thirty-five pre-school buildings were discussed. The analysis of the variability in the water flow rate results was carried out using the different calculation methods.
12
Content available remote Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych
PL
W artykule wyjaśniono, czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO. Podano określenia dotyczące palności stosowane w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i odpowiadające im klasy reakcji na ogień.
EN
The article clarifies the concept of fire resistance and fire retardant classification. Combustibility definitions are provided as applied in the Regulation amending the Regulation concerning technical requirements applicable to buildings and their locations, and corresponding fire reaction classifications.
PL
W artykule omówiono wymagania w zakresie dotyczącym uprawnień budowlanych w kwestię uprawnień w branży instalacji sanitarnych.
PL
W ostatnich latach wprowadzono na rynek wiele nowych urządzeń stosowanych w gastronomii, które wymagają ich uwzględniania przy projektowaniu instalacji sanitarnych. Przy doborze urządzeń technologicznych i przy projektowaniu instalacji sanitarnych należy brać pod uwagę znaczący wzrost wymagań wprowadzanych przez Unię Europejską w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia.
PL
Artykuł zawiera charakterystykę wybranych instalacji sanitarnych występujących w obiektach szpitalnych, które powinno cechowaæ sprawne i niezawodne działanie, a które przy wadliwej pracy w sytuacjach awaryjnych mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz personelu. Przedstawiono także podstawowe zasady, które powinny być przestrzegane przy ich bezpiecznej obsłudze i eksploatacji.
PL
Publikujemy drugą część raportu dotyczącego rynku wewnętrznych instalacji sanitarnych w Polsce. W tej części skoncentrowano się na sposobach zdobywania przewagi konkurencyjnej oraz instrumentach marketingowych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa. Część pierwsza raportu ukazała się w nr 1/2 2002 Rynku Instalacyjnego.
PL
Raport składa się z dwóch części. W pierwszej z nich scharakteryzowano uwarunkowania makro- i mikroekonomiczne determinujące ogólną sytuację na rynku instalacji sanitarnych, kształtujący się popyt, a także tendencje i trendy występujące w tej branży. W drugiej zaś skoncentrowano się na sposobach zdobywania przewagi konkurencyjnej oraz instrumentach marketingowych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa. Raport kończy się wnioskami podsumowującymi wyniki przeprowadzonych badań. Część druga zostanie zamieszczona w nr 3/2002 Rynku Instalacyjnego.
19
Content available remote Transport kolejowy a niektóre problemy ochrony środowiska
PL
Artykuł omawia niektóre zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, wiążące się z transportem kolejowym. W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na problemy związane z hałasem i wywoływanymi przez pojazdy drganiami, zagrożeniami środowiska powodowanymi przewozem materiałów niebezpiecznych oraz rozwiązaniami instalacji sanitarnych. Podano także najważniejsze wymagania związane z oddziaływaniem środków transportu szynowego na naturalne środowisko człowieka. Artykuł kończą wnioski i spostrzeżenia.
EN
The article presents a discussion of some aspects of environment protection related to rail transport. Particular attention has been focused on the problems of noise pollution and rail vehicle caused vibrations, threat to the environment resulting from transportation of hazardous materials as well as sanitary system solutions. The essential requirements connected with the effect of rail transport means on the human natural environment have been given. The article is completed with final remarks and conclusions.
20
Content available remote Korozja w instalacjach sanitarnych. List do redakcji
PL
Ten „list do redakcji” jest pewnego rodzaju apelem skierowanym do czytelników INSTAL-u - inżynierów, techników sanitarnych aby w swojej pracy uwzględniali również zasady wiedzy technicznej związane m.in. z trwałością instalacji sanitarnych. Niektóre z tych zasad przedstawiłem w artykułach w kolejnych numerach INSTAL-u 2002. pod ogólnym tytułem „Korozja instalacji sanitarnych”.
EN
This „Letter for editors” is some kind of appeal for the INSTAL readers - engineers, sanitary technicians, to take into account in their work also the technical knowledge rules concerning the durability of sanitary installations. Some of these rules are presented in the articles published in INSTAL magazine in 2002 year, under the general title „Sanitary systems’ corrosion”.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.