Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacje grzewcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
Obiekty magazynowe wymagają niezawodnych i trwałych systemów ogrzewania, niepowodujących zbędnych strat energii z uwagi na duże kubatury pomieszczeń. W tym celu stosowane są technologie ogrzewania nadmuchowego i promiennikowego. Ze względu na koszty oraz bezpieczeństwo dostępu inwestorzy coraz częściej sięgają także po energię odpadową oraz odnawialną.
PL
Wymienniki ciepła mają szerokie zastosowanie w instalacjach grzewczych i ciepłownictwie oraz w urządzeniach klimatyzacyjnych i chłodniczych, w tym w pompach ciepła. Choć są to rozwiązania stosunkowo proste pod względem działania i konstrukcji, producenci wciąż doskonalą szczegóły konstrukcyjne wpływające na sprawność, energooszczędność i niezawodność wymienników, odpowiadając na bieżące wyzwania wciąż rozwijającej się techniki.
PL
Wraz z początkiem 2022 roku weszły w życie nowe i zmieniły się dotychczasowe zasady wsparcia finansowego montażu i zakupu nowych urządzeń i instalacji grzewczych dla budownictwa mieszkaniowego. Zarówno nowe komponenty znanych programów, jak i formuła nowych projektów mają się przyczynić do zwiększenia liczby osób, które będą korzystać w domach i mieszkaniach z nowoczesnych i niskoemisyjnych instalacji grzewczych.
PL
Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać spadkom efektywności energetycznej oraz awariom. Realizację tych zadań zapewniają nie tylko procedury wprowadzania wody grzewczej do instalacji zapobiegające korozji, ale także urządzenia chroniące przed zużyciem newralgiczne elementy, takie jak wymiennik, pompy i zawory.
PL
Pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne to ważny element w aspekcie zużycia energii przez instalacje grzewcze i c.w.u. - same potrzebują energii elektrycznej do pracy, wpływają też na zużycie energii cieplnej przez całą instalację. W procesie doboru i eksploatacji tych urządzeń ważne jest uwzględnienie rozwiązań, które pozwolą pompom automatycznie dostosować się do warunków panujących w budynkach, a tym samym uzyskać znaczne oszczędności energii.
PL
Systemy ogrzewania - szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) - wymagają bardzo dobrego rozwiązania dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń, tak by zmiana wymagań w jednym pomieszczeniu (np. otwarcie okna i zwiększenie zapotrzebowania na moc cieplną) nie wpływała na dostarczanie ciepła do innych.
PL
Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii. Ogromną rolę odgrywają tu instalacje budowlane, w których do osiągnięcia efektu ekologicznego konieczna jest współpraca i synergia wszystkich, choćby najdrobniejszych elementów. W przypadku instalacji grzewczej istotna jest też rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.
PL
Instalacje grzewcze narażone są na szereg zagrożeń wynikających z jakości wody. Znajdujące się w niej jony wchodzą w reakcje między sobą (co jest przyczyną powstawania np. kamienia kotłowego) i z metalami tworzącymi elementy instalacji - rury i złączki.
PL
Kamień, szlamy i rdza to najwięksi wrogowie instalacji grzewczych, atakujący wszystkie jej elementy niczym bakterie. Krok po kroku sprawiają, że nowoczesny system zaczyna „chorować". Niestety te „drobnoustroje" to mieszkańcy większości instalacji centralnego ogrzewania w Polsce.
PL
Jedno z polskich przysłów mówi: „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść". Wydaje się, że w pewnym zakresie można to odnieść także do obecnie montowanych instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Ilu instalatorów, tyle różnych rozwiązań. A tak chyba nie powinno być. Być może powrót do standaryzacji usług, podobnie jak robiono to w cechach rzemieślniczych, jest jedyną słuszną drogą bezpiecznego rozwoju sfery usług w technice grzewczej.
PL
Równoważenie hydrauliczne instalacji jest jedną z końcowych czynności w procesie inwestycyjnym związanym z wyposażeniem budynków w instalacje grzewcze, chłodzące oraz ciepłej wody użytkowej. Jest ono nieodzowne, aby zapewnić prawidłowe działanie instalacji a także racjonalne zużycie energii cieplnej, chłodniczej i elektrycznej. W artykule zajmiemy się jednym z elementów usprawniających działanie równoważonych instalacji - zaworami nadmiarowo-upustowymi.
PL
Nawet najstaranniej wykonana instalacja sanitarna czy grzewcza po kilkunastu latach eksploatacji może wymagać modernizacji lub naprawy. Rury miedziane możemy stosować zarówno do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, jak i instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej.
PL
Polska w 2014 r. wyeksportowała do Niemiec produkty dla branży instalacyjno-grzewczej o wartości około 175 mln euro. To bardzo dobry wynik. I choć część tych wyrobów jest produkowana w Polsce przez zagraniczne koncerny i pod ich markami wysyłana do Niemiec, nie umniejsza to szans polskich producentów, chcących samodzielnie zaistnieć na rynku niemieckim. Do takich działań trzeba się jednak dobrze przygotować.
PL
Jak wiadomo, w instalacjach grzewczych na paliwa gazowe oprócz rur ze stali węglowej powszechnie stosuje się także miedź, z uwagi na jej bardzo dobre właściwości fizyczne i mechaniczne oraz mniejsze przekroje rurociągów w porównaniu z instalacjami ze stali węglowej. Przypomnijmy zasady stosowania miedzi w instalacjach gazowych, a także przyjrzyjmy się wymaganiom dotyczącym uruchomienia takiej instalacji i roli dostawcy gazu.
PL
Mówiąc o hybrydzie, zazwyczaj mamy na myśli samochód, który pod maską obok silnika spalinowego ma również elektryczny, przy czym oba pracują dla osiągnięcia tego samego celu. Analogicznie, w instalacjach grzewczych połączenie kilku źródeł energii można śmiało nazwać hybrydą. Nie ma tutaj znaczenia o jakiej formie energii mówimy.
PL
Technologie solarne rozwijają się w bardzo szybkim tempie i ciągle pojawiają się nowsze rozwiązania, które umożliwiają uzyskiwanie energii elektrycznej w coraz bardziej efektywny sposób. Układy fotowoltaiczne są również coraz bardziej zaawansowane. Pojawiają się nie tylko ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane z fasadą budynku czy zabudowane w oknie, ale również elastyczne.
EN
The main aim of this paper is to analyse the heating installations market in the macroenvironmental context. In this paper the objectives of the macroenvironment analysis will be presented and the current state of the HVAC branch in our country will be assessed. Finally, the PEST analysis will conclude all the considerations.
PL
Celem powyższego artykułu jest analiza polskiego rynku instalacji grzewczych w kontekście makrootoczenia. Zostaną zaprezentowane główne założenia analizy makrootoczenia, a także oceniony zostanie obecny stan branży grzewczej. Rozważania podsumowane będą analizą PEST.
PL
Artykuł omawia prawne aspekty dotyczące wymagań dla instalacji c.o., do przestrzegania których zobowiązane są wszystkie osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, a więc projektanci, kierownicy robót, inspektorzy nadzoru inwestorskiego, osoby sprawujące kontrolę techniczną utrzymania obiektów budowlanych, a także właściciele i zarządcy obiektów budowlanych.
19
Content available remote Praca zmęczeniowa instalacji grzewczych
PL
Tworzywa sztuczne, takie jak: polichlorek winylu, polietylen, polipropylen, polibutylen, a także i inne, zastąpiły takie tradycyjne materiały stosowane w instalacjach budowlanych, jak: stal i miedź. Instalacje z tworzyw sztucznych są projektowane i wykonywane na zasadach identycznych, tak jakby były one z rur stalowych lub miedzianych. Jednakże właściwości tych materiałów tzn. tworzyw sztucznych i metali są krańcowo różne. Adaptowanie zależności matematycznych, które stosowano przy projektowaniu instalacji budowlanych z metali nie sprawdzają się w projektowaniu i eksploatacji instalacji z tworzyw sztucznych. Wymaga to nowych badań teoretycznych, a przede wszystkim doświadczalnych. W pracy przedstawiono analizę teoretyczną i wyniki doświadczalnych badań zmęczeniowych ramion kompensatorów i kształtek-kolan pracujących w instalacjach grzewczych.
EN
Plastics, including polyvinyl chloride, polyethylene, polypropylene and polybutylene, have replaced such traditional materials used in construction installations as steel and copper. Plastic systems are designed and produced according to the same rules as the ones applied for steel or copper pipes systems. In fact the qualities of plastics are completely different from the qualities of metals. Adopting mathematical relations used for designing construction systems made of metals does not prove correct in plastic systems design and application. These systems require new theoretical and empirical research. Arms of compensators and elbows are amongst the most loaded elements in central-heating and dhw heating systems made of plastics. The study presents a theoretical analysis and the results of empirical fatigue tests for compensators’ arms and for elbows used in heating systems.
PL
W artykule przedstawiono ocenę techniczno-ekonomiczną zastosowania sprężarkowej pompy ciepła współpracującej z gruntowym wymiennikiem ciepła w systemie ogrzewania domu mieszkalnego położonego w centrum miasta Kościerzyna (woj. Pomorskie). Dla tego budynku o projektowym obciążeniu cieplnym na poziomie ok. 11 kW, zaprojektowano biwalentny, monoenergetyczny system ogrzewania oparty na pompie ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym. Dla przyjętego rozwiązania dobrano elementy instalacji grzewczej, a następnie przeprowadzono jego ocenę techniczno-ekonomiczną. W tym drugim przypadku odniesieniem była instalacja grzewcza oparta na kotle gazowym. W analizowanym przypadku czas zwrotu inwestycji z pompą ciepła nastąpi po ok. 16 latach. Artykuł nawiązuje do publikacji autora zamieszczonej w nr 4/2013 „TCHK” (s.167).
EN
Technical and economical valuations are presented for a heat pump with vertical ground heat exchanger working in the center of Kościerzyna, in a bivalent monoenergetic system of 11 kW nominal heating capacity. The analysis is carried out in comparison to a heating system with gas boiler. The calculated payback period is 16 years. The analysis is based on the Author's paper published in nr 4/2013 'TCHK'.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.