Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja ogrzewcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule omówiono tematykę usuwania zanieczyszczeń gazowych z czynnika w instalacji ogrzewczej. Opisano powody ich występowania, zaprezentowano wybrane rozwiązania mające na celu ich usuwanie i omówiono zasadę ich pracy. Wskazano także różnice w skuteczności ich działania.
PL
W artykule omówiłem tematykę stacji mieszkaniowych, jako rozwiązania alternatywnego w stosunku do klasycznych rozwiązań dostarczania cieplej wody użytkowej i czynnika do instalacji ogrzewczej w lokalach budynków wielomieszkaniowych, wyposażonych w węzły cieplne. Opisałem zasadę działania stacji mieszkaniowych i dokonałem porównania obu rozwiązań z punktu widzenia użyteczności, funkcjonalności i potencjalnych kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
PL
Instalacja ogrzewcza, w tym jej elementy i urządzenia, przewidziane są na bezawaryjną pracę przez długi czas, czasem nawet przez kilkadziesiąt lat. Wykonując i odbierając instalację, mało kto myśli o jej zmianie czy modernizacji. Jednak, jak mówi znane przysłowie - życie to jest to, co nam się przytrafia, gdy planujemy coś innego. Podobnie jest z instalacjami i jej urządzeniami. Przyjrzyjmy się zatem, jaki wpływ na grzejniki instalacji ogrzewczej mogą mieć różne zabiegi renowacyjne i modernizacyjne, zarówno te odnoszące się do przegród budynku, jak i do samej instalacji.
PL
W artykule, posługując się m.in. przykładem obliczeniowym dla konkretnego przypadku, omawiam tematykę równoważenia hydraulicznego instalacji ogrzewczej po jej doposażeniu i zmianach. Wskazuję, jakie parametry pracy instalacji wówczas się zmieniają i w jakim zakresie, a także jakie urządzenia w istniejącej instalacji mogą być użyte do zapewnienia równowagi hydraulicznej zmodernizowanego lub/i rozbudowanego systemu.
PL
Zapewne część czytelników pamięta reklamę telewizyjną sprzed 30 lat, w której padają słowa: Ojciec, prać? – pytają synowie. Prać, ale tylko w proszku Pollena 2000 – odpowiada ojciec. Parafrazując te słowa, można zapytać w odniesieniu do cieczy znajdującej się w instalacji ogrzewczej – Majster, filtrować? Filtrować, ale tylko... No właśnie, jak filtrować? I o tym w niniejszym artykule.
PL
Pompy obiegowe są dziś nieodzownych elementem każdej instalacji, w której zapewnione ma być krążenie czynnika. I chociaż zarówno w instalacji ogrzewczej, jak i w instalacji ciepłej wody użytkowej (mowa o przewodach cyrkulacyjnych) jest to możliwe bez użycia pompy, to jednak z punktu widzenia ogółu właściwości użytkowych, niezawodności i sterowalności zastosowanie pompy będzie zdecydowanie korzystniejsze. W artykule omówię wybrane aspekty doboru pomp obiegowych do instalacji ogrzewczych w ujęciu praktycznym, aczkolwiek nie obędzie się bez odrobiny teorii, bo, jak mówił Kurt Lewin – Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria.
PL
Artykuł jest kontynuacją cyklu poświęconego regulacji hydraulicznej instalacji ogrzewczych w kontekście ich efektywności i komfortu użytkowego. W poprzednich odcinkach cyklu* poruszyłem zagadnienia teoretyczne związane z urządzeniami służącymi do statycznego i dynamicznego równoważenia hydraulicznego. W tym artykule zaprezentuję obliczenia praktyczne doboru wybranych urządzeń i ich parametrów oraz ekonomiczne efekty ich stosowania.
PL
W poprzednim wydaniu („PI" 3/2020), kontynuując temat instalacji sanitarnych i ogrzewczych, przedstawiłem charakterystykę rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych, koncentrując się na usystematyzowaniu rozwiązań dostępnych na rynku, a także na zaletach i możliwościach poszczególnych materiałów. Stosowanie tworzyw sztucznych w instalacjach, oprócz zalet, narzuca jednak także pewne ograniczenia wynikające ze specyfiki materiału, o których trzeba pamiętać na różnych etapach inwestycji. Ich pominięcie może skutkować awarią instalacji, jej rozszczelnieniem, uszkodzeniem czy też znaczącym pogorszeniem właściwości fizyko-chemicznych.
PL
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych zagadnieniu regulacji i równoważenia hydraulicznego instalacji ogrzewczych z punktu widzenia statycznych i dynamicznych warunków pracy. Zajmiemy się w nim wpływem obu sposobów regulacji na efektywność energetyczną instalacji i zużycie energii, przy założeniu znanych warunków wymaganego komfortu cieplnego. Ponadto w kolejnych odcinkach cyklu omówimy rodzaje urządzeń stosowanych w ww. celach, ich praktyczne aplikacje, dobór i rozwiązania instalacyjne. W tym artykule - m.in. o stosowaniu zaworów regulacyjnych przy odbiornikach ciepła.
PL
W artykule omówiono wpływ stosowania środków przeciwzamrożeniowych na parametry cieplno-hydrauliczne instalacji ogrzewczej z grzejnikami konwekcyjnymi. Dokonano porównawczej analizy teoretycznej i obliczeniowej pomiędzy sytuacją stosowania wody, jako czynnika grzewczego, oraz wodnego roztworu glikolu etylenowego i propylenowego. Wskazano, że stosowanie środków przecizamrożeniowych i ich roztworów w miejsce wody powodować może obniżenie mocy cieplnej grzejników, wzrost oporów hydraulicznych oraz, wynikowo, wzrost kosztów eksploatacyjnych instalacji i spadek jej sprawności.
PL
W cyklu artykułów omówiono tematykę stosowania aluminiowych grzejników członowych w wodnych instalacjach ogrzewczych, porównując ich cechy użytkowe z innymi typami grzejników i wskazując przewagi oraz ograniczenia. Omówiono także zagadnienie stosowania tego typu grzejników w instalacjach wykonanych z rur miedzianych, jako temat podnoszony często w praktyce i związany z pewnymi kontrowersjami oraz nieaktualnym stanem wiedzy. Pierwsza część cyklu przedstawia rys historyczny rozwoju techniki ogrzewczej i samych grzejników.
PL
Wiele spośród wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym pracuje w sposób wadliwy. Zadaniem instalacji ogrzewczych jest zapewnienie warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniach w ciągu całego sezonu ogrzewczego, przy możliwie największej sprawności eksploatacyjnej. Warunkiem tego jest dotrzymanie założonych przy projektowaniu wartości temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń, a także minimalizacja zjawiska nieefektywnego rozpraszania ciepła przez elementy instalacji. Takie wymagania spełniają instalacje pozbawione wad systemowych oraz zaprojektowane przy użyciu algorytmów i zależności dokładnie odzwierciedlających rzeczywiste procesy wymiany ciepła.
PL
Pojęciem „rozwiązania alternatywne” określam rozwiązania proponowane i stosowane przez niektórych projektantów, będące ich własnymi pomysłami i nie mające podstaw prawnych.
14
Content available remote Renowacja instalacji ogrzewczych
PL
Przeprowadzenie renowacji instalacji ogrzewczej jest niezbędnym elementem termorenowacji budynku. Renowację należy zacząć od oceny kwalifikacyjnej instalacji, następnie przeprowadzić zalecone w tej ocenie działania (czyszczenie chemiczne lub wymianę) zabezpieczyć przed korozją oraz zmodernizować instalację pod kątem zmniejszenia zużycia ciepła.
EN
The heating system renovation is the necessary element of building thermo-renovation process. The renovation procedure should begin with system evaluation, the next step is to perform the ordered in that evaluation actions (chemical cleaning or system renewal), protect the system against corrosion and system modernization in order to decrease the heat consumption.
PL
Skala racjonalizacji zużycia i oszczędzania energii w istniejących budynkach jest ogromna i dotyczy około 400 mln m2 powierzchni mieszkalnej. Większość obiektów nie ma zweryfikowanych bilansów energetycznych w relacji „rzeczywiste potrzeby cieplne ogrzewanych pomieszczeń - zainstalowana moc cieplna urządzeń centralnego ogrzewania”, a więc nie ma w zasadzie podstawowych danych wyjściowych do podjęcia jakichkolwiek działań w zakresie racjonalizacji zużycia energii. Pojęcie termorenowacji, a raczej ocieplania budynków, nadal wiązane jest z pracami budowlanymi, których celem jest zwiększenie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku. Do tej pory niewiele instalacji centralnego ogrzewania w budynkach poddano sensownym działaniom modernizacyjnym.
EN
The influence of the assumed form of relationship between pressure loss and flow on additional pressure at the bottom of the riser (required because of hydraulic stability) in pumped heating systems is analysed in the paper. The analysis is based on mathematical presentation by OVENSEN and test results by SEIDEL. The influence of the number of storeys on percentage changes in additional pressure at the bottom of riser is shown. The computer program (in FORTRAN) is accessible at the Laboratory of the Optimisation Methods in Building Industry of the Institute of Fundamental Technological Research of the Polish Academy of Sciences.
PL
Analizowano wpływ przyjęcia postaci zależności pomiędzy stratami ciśnienia a przepływem na wymagane ze względu na stateczność hydrauliczną dodatkowe ciśnienie u podstawy pionu w ogrzewczych instalacjach pompowych. Analizę przeprowadzono na podstawie opisu matematycznego przedstawionego przez OVENSENA oraz wyników badań podanych przez SEIDLA. Pokazano wpływ liczby kondygnacji na procentowe zmiany dodatkowego ciśnienia u podstawy pionu. Program w języku FORTRAN jest dostępny w Pracowni Metod Optymalizacji w Budownictwie IPPT PAN.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.