Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja komunalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wytwarzanie energii przez instalacje komunalne to potrzeba chwili. Postęp technologiczny w zakresie pozyskiwania energii z OZE jest na tyle duży, że każdy może znaleźć technologię odpowiednią dla swojego zakładu.
PL
Jedna gmina czy nawet jeden powiat to za mało, by prowadzić na wysokim poziomie nowoczesną gospodarkę odpadami - uznali założyciele Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Tak powstał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw”. Dziś obsługuje on 23 samorządy z pogranicza dwóch sąsiadujących z sobą województw - wielkopolskiego i łódzkiego. Należy do najnowocześniejszych instalacji komunalnych w Polsce.
PL
24 stycznia 2023 r. weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (DzU z 2023 r. poz. 56; dalej jako: "rozporządzenie MBP”). Od chwili publikacji kontrowersje budzi kształt jego przepisów przejściowych - od kiedy należy stosować nowe wymagania w instalacjach prowadzonych na podstawie pozwoleń zintegrowanych.
PL
W każdym mieście prawidłowa gospodarka odpadami i utrzymanie czystości ulic i parków to niezmiernie istotny walor, wpływający na dobrostan mieszkańców. W miastach żyjących z turystyki, takich jak Kołobrzeg, ta gospodarka zyskuje dodatkowy wymiar: buduje przewagę konkurencyjną nad innymi ośrodkami turystycznymi.
PL
Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonuje 11 instalacji komunalnych do mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (MBP), które posiadają pozwolenia zintegrowane, wydane przez marszałka województwa.
PL
Zakończona została realizacja dużego projektu noszącego nazwę "Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin - Wielkopolskie Centrum Recyklingu”. Przedsięwzięcie - dofinansowane ze środków unijnych - kosztowało ponad 100 mln zł. Dzięki inwestycji Jarocin ma jedną z najnowocześniejszych instalacji komunalnych w Polsce.
PL
Poniedziałek 9 stycznia zaskoczył branżę gospodarki odpadami komunalnymi noworoczną niespodzianką. Po długim czasie procedowania minister klimatu i środowiska wydał rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, które tego dnia opublikowano w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to w dwóch turach procedowano od końca lipca 2020 roku i przewidziano dla niego tylko dwutygodniowy okres wejścia w życie. To naprawdę bardzo niewiele czasu.
PL
Uzyskanie zgody na wprowadzanie do obrotu nawozu z odpadów biodegradowalnych (kuchennych) to proces skomplikowany i długotrwały – przestrzegają eksperci spółki EKO DOLINA. I doradzają, jak przejść przez cały ten proces jak najsprawniej.
PL
Czy ROP zabije instalacje komunalne? - to pytanie coraz częściej zadają zarządzający instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych. Dzisiaj udzielenie na nie odpowiedzi jest bardzo trudne, o ile nie niemożliwie.
PL
Dla osób związanych z branżą powody wzrostu kosztów gospodarki odpadami są dobrze znane. Poniżej przedstawiono ogólną analizę poszczególnych składowych wpływających na wzrost kosztów funkcjonowania instalacji komunalnych na przykładzie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie.
PL
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) odpadów to kompleksowy proces przetwarzania, w którym odpady podlegają mechanicznej segregacji powiązanej z biologicznym procesem przetwarzania w procesie kompostowania, stabilizacji czy biosuszenia.
PL
W instalacjach komunalnych biogaz można pozyskiwać i produkować w kilku miejscach. Również na kilka sposobów można go zagospodarowywać na cele energetyczne.
PL
Rząd wciąż pracuje nad obniżeniem kosztów gospodarki odpadami, tracąc z oczu efektywność środowiskową. Proponuje usunięcie regionalizacji oraz monopolu prawnego chroniącego działalność RIPOK-ów, które mają zostać zastąpione instalacjami komunalnymi. Prowadzący RIPOK-i zastanawiają się, jak nowe przepisy wpłyną na ich sytuację prawną i pozycję na rynku.
PL
Istnieje szereg elementów, które podczas realizacji określonej inwestycji w znacznym stopniu mogą wpłynąć zarówno na wysokość nakładów inwestycyjnych, jak i na późniejsze koszty eksploatacyjne. Należy pamiętać jednak, że ostatecznie za cały proces i tak zapłaci konsument. Trzeba więc trzymać się żelaznej zasady „nie przeinwestować", jednocześnie inwestując w obiekt na lata.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.