Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja do przetwarzania odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dokonano oceny instalacji (moc 3700 Mg/r) do wstępnego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych (OTS), jednego z etapów zwiększających poziom recyklingu tych odpadów. Instalacja umożliwia wytworzenie cennych surowców: przemiału lub regranulatu, w zależności od zapotrzebowania rynku. Moc analizowanej instalacji nie jest wykorzystywana ze względu na niską jakość OTS ze strumienia komunalnego oraz ze względu na małą opłacalność.
EN
Techn. data on a com. plant for polyolefin sepn. from plastic waste stream (3700 Mg/year) and quality of the recyclate.
PL
Polskie instalacje przetwarzające odpady wymagają dostosowań do nowych założeń BAT. Wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące instalacje do przetwarzania odpadów będą musiały wystąpić o zmiany pozwoleń zintegrowanych.
PL
Z jakimi problemami będą musiały się mierzyć przedsiębiorstwa przetwarzające odpady komunalne, które zostały zobligowane do wdrożenia konkluzji BAT? Jaki wpływ ma na nie wciąż zmieniające się polskie prawo? I czy niezbędne inwestycje odbiją się na portfelach mieszkańców?
PL
Problemy, które ujawniły się w ostatnich kilku latach w branży gospodarki odpadami, nie wynikają z braku odpowiednich aktów prawnych, których mamy raczej nadmiar, ale generalnie z braku stosowania i egzekwowania tego prawa.
PL
Postępowanie kompensacyjne umożliwia funkcjonowanie instalacji mimo zwiększonej emisji.
PL
Odpady komunalne zbierane w miejscu wytwarzania i odebrane od mieszkańców lub z nieruchomości niezamieszkałych dostarczane są do zakładu zagospodarowania odpadów (ZZO) mającego w większości przypadków status RIPOK-u, instalacji zastępczej lub innej. Powinny tam trafiać obligatoryjnie odpady zmieszane i zielone. Inne mogą trafiać w inne miejsca, w zależności od decyzji gminy, z której zostały zebrane.
PL
We wszystkich województwach trwają intensywne prace nad aktualizacją wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO). Jest to więc ostatni moment, by podjąć decyzję, czy w okresie obowiązywania zaktualizowanego WPGO zamierzona jest rozbudowa lub modernizacja RIPOK-u. Dlaczego decyzja musi zostać podjęta już teraz?
PL
Nowe wymagania określone w opublikowanych w grudniu 2015 r. przez Komisję Europejską założeniach gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) i bezodpadowej (zero waste) stawiają przed Polską w perspektywie 2030 r. nowe, jeszcze ambitniejsze wyzwania. Jakie problemy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi należy, zdaniem przedstawicieli instalacji regionalnych oraz samorządów, rozwiązać w najbliższym czasie?
PL
Godzina "zero" wybiła i funkcjonowanie nowego systemu gospodarowania odpadami stało się faktem. Aby jednak system działał prawidłowo, niezbędne będą zmiany mentalności i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie postępowania z odpadami. Jednocześnie już na tym etapie można stwierdzić, że nowy system wymaga zmian organizacyjnych i legislacyjnych, gdyż nie gwarantuje on dostarczania odpowiedniego strumienia odpadów do wysoko wydajnych instalacji, w tym budowanych ze środków unijnych.
PL
Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897) wprowadziła do ustawy o odpadach definicję regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), wyszczególniając wśród tego typu obiektów m.in. instalacje do termicznego przekształcania odpadów oraz instalacje zapewniające mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych (MBP).
PL
Rynek usług zagospodarowania odpadów jest specyficzny, gdyż ze względu na wymogi ochrony środowiska mogą je świadczyć tylko niektórzy przedsiębiorcy – ci, którzy dysponują odpowiednią infrastrukturą. Z drugiej strony, operatorzy instalacji zagospodarowania odpadów realizują w systemie interes publiczny polegający na wykonywaniu obowiązku przyjmowania odpadów do przetworzenia.
PL
Nowe systemy postępowania z odpadami komunalnymi mają opierać zagospodarowanie takich odpadów na odpowiednich działaniach prowadzonych w ramach regionów gospodarowania odpadami komunalnymi (RGOK-ów) i funkcjonujących w ich ramach regionalnych instalacjach do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-ów). Założenia te wprowadzono przepisami Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2010 r. nr 185, poz. 1243, z późn. zm.).
PL
Przepisy nakładają na gminy obowiązek ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania oraz zwiększenia poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia określonych frakcji odpadów komunalnych. Niewątpliwie sposobem na wypełnienie wskazanych zobowiązań jest zorganizowanie sprawnie funkcjonującego systemu zbierania odpadów komunalnych, który gwarantowałby zwiększenie ilości selektywnie gromadzonych odpadów komunalnych "u źródła". Jednak zbudowanie takiego systemu jest procesem długotrwałym.
PL
Ustawa z 1 lipca 2011 r., nowelizująca ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej określana jako "ustawa nowelizująca"), dotyczy zmian nie tylko w tej ustawie, ale także w kilku innych. Regulacja ta słusznie odwołuje się do rozwiązań nowej dyrektywy ramowej, w szczególności obowiązków z niej wynikających i stosowanego aparatu pojęciowego, który jednak nie funkcjonuje jeszcze w przepisach wewnętrznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.