Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 226

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja chłodnicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
PL
Woda, czyli R718, jest stosunkowo łatwo dostępna na całym świecie, dlaczego więc nie użyć jej jako czynnika chłodniczego? Jakie są zalety, a jakie wady rozwiązań wykorzystujących wodę? No i – co za tym idzie – jakie są perspektywy zastosowań?
PL
Powrót amoniaku doprowadził w ostatnim czasie do znaczącego postępu technicznego w budowie, zastosowaniach i bezpieczeństwie eksploatacji, amoniakalnych urządzeń chłodniczych. Opracowano nowe, dostosowane do współczesnej techniki oraz potrzeb, przepisy bezpieczeństwa. W budowie urządzeń pojawiła się mnogość nowych rozwiązań i technologii.
PL
Sercem instalacji chłodniczej jest sprężarka. Jest to jeden z najdroższych, jak i również jeden z najbardziej złożonych elementów instalacji. W układzie chłodniczym spełnia dwa podstawowe zadania: utrzymuje w parowniku odpowiednie ciśnienie, aby ciekły czynnik chłodniczy mógł wrzeć w żądanej temperaturze, oraz zasysa pary czynnika chłodniczego o niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze sprężając je następnie do wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury, które po opuszczeniu sprężarki trafiają do skraplacza, gdzie oddają ciepło. Aby proces ten zachodził bezproblemowo z jak największą wydajnością niezbędny jest odpowiedni układ regulacji pracy sprężarki.
PL
Kontrolowanie parametrów pracy jest nieodłącznym elementem prowadzenia prawidłowej eksploatacji układu, które pozwala ustalić poprawność jego działania. W procesie eksploatacji jest podstawowym działaniem, wykonywanym przed podjęciem przez obsługę techniczną decyzji o konieczności dokonania korekcji wartości zadanych lub jakichkolwiek innych istotnych czynności regulacyjnych, a także pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji nawet na etapie przedawaryjnym.
PL
Wykorzystywanie elektronicznych wykrywaczy nieszczelności stanowi jedną z metod wykonywania bezpośredniej kontroli szczelności urządzeń i instalacji chłodniczych. Według obowiązujących przepisów detektory powinny spełniać wymogi w zakresie minimalnej czułości oraz być raz na rok poddawane sprawdzeniu. Niezależnie od rodzaju urządzeń, prawidłowa eksploatacja elektronicznych wykrywaczy nieszczelności, jak również skuteczne wykonywanie kontroli szczelności, wiąże się z przestrzeganiem zasad odpowiedniej eksploatacji czujnika pomiarowego i reagowaniem na oznaki świadczące o konieczności jego wymiany.
PL
Niniejsza publikacja to trzeci artykuł na łamach tego czasopisma z cyklu poświęconego problematyce bezpieczeństwa instalacji chłodniczych i wymagań technicznych z tym związanych. W niniejszej części omówiona zostanie problematyka związana z zabezpieczeniem tego typu instalacji przed wzrostem ciśnienia oraz sposób doboru zaworów bezpieczeństwa.
PL
Bezpieczeństwo eksploatacji każdego z urządzeń technicznych, w tym urządzeń współpracujących ze sobą w ramach instalacji technologicznej, powinno zostać zapewnione w myśl przepisów wdrażających odpowiednie dyrektywy europejskie, przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku. Kodeks pracy u. 2018, poz. 917, w szczególności art. 215÷217 oraz w myśl przepisów Ustawy z dnia 21 grudnia 2000 roku o dozorze technicznym.
PL
Ekonomiczny konflikt wartości powstaje, gdy celem obniżenia zużycia energii, jako chłodziwo wykorzystujemy wodę. Podłożem tego konfliktu będzie każdorazowo zależność: mniejsze zużycie energii versus zaburzenie naturalnego obiegu wody w przyrodzie.
PL
Instalacje chłodnicze są powszechnie stosowane tam, gdzie jest potrzeba odprowadzania ciepła ze środowiska chłodzonego w celu uzyskania i utrzymania temperatury niższej niż temperatura otoczenia. Są one stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym. Szczególnym przypadkiem są tunele chłodnicze, które są pomieszczeniami wyposażonymi w urządzenia do wychłodzenia lub zamrożenia produktów w krótkim czasie. W przypadku instalacji chłodniczych możliwe jest wykorzystanie ciepła skraplania, które można potraktować jako odpadowe. W artykule przeprowadzono analizę możliwości odzyskiwania i magazynowania ciepła z instalacji chłodniczej tunelu przeznaczonego do zamrażania mięsa drobiowego. Wyznaczono ilości ciepła możliwego do odzyskania z instalacji chłodniczej przy maksymalnym obciążeniu tunelu. Oszacowano oszczędności kosztów wytwarzania ciepła w przykładowej instalacji chłodniczej i konwencjonalnych nośników energii.
EN
Cooling installations are commonly used where there is a need to remove heat from the cooled environment in order to obtain and maintain the temperature below the ambient temperature. It is mainly used in the food, pharmaceutical and chemical industries. Cooling tunnels, i.e. rooms equipped with devices capable of cooling or freezing products in a short time, are a special case. For refrigeration plants, it is possible to use the heat of condensation, which can be treated as waste. The article presents an analysis of the possibility of recovering and storing heat recovered from a selected cooling installation collecting heat from a cooling tunnel, intended for freezing poultry meat. The amount of heat recoverable from the cooling system was determined depending on the load on the cooling tunnel in the heat exchanger. A diagram of the cooling system and condensation heat recovery were presented and the savings in terms of heat generation costs for conventional energy carriers were estimated.
PL
Ze względu na własności i dostępność woda jest najczęściej stosowanym czynnikiem w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Wskazane jest, by woda, którą jest napełniania instalacja była uzdatniona, co łatwo można uzyskać jeżeli budynek jest zasilany z węzła cieplnego poprzez napełnienie instalacji grzewczej wodą z miejskiej sieci cieplnej (która jest już uzdatniona]. Jeżeli jednak parametry lub okresowość pracy wodnych instalacji grzewczych i chłodniczych wiąże się z możliwością osiągnięcia przez zawarty w nich czynnik wartości temperatury niższej niż 0°C, zamiast wody stosuje się wodne roztwory czynników powodujących obniżenie temperatury krzepnięcia, tzw. płyny niezamarzające.
PL
W artykule podano podstawowe pojęcia związane z niezawodnością i trwałością instalacji chłodniczych oraz pomp ciepła. Opisano ewolucję konstrukcji podstawowego ogniwa instalacji, tj. sprężarek, której celem była poprawa ich niezawodnościowych, energetycznych i eksploatacyjnych właściwości. Rezultatem udoskonaleń konstrukcyjnych oraz technologicznych, niezawodność i trwałość sprężarek oraz innych elementów instalacji wzrosła na tyle, że np. systemy ogrzewania ze sprężarkowymi pompami ciepła z powodzeniem konkurują z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi wyposażonymi w kotły gazowe i olejowe i to nie tylko pod względem niezawodności i trwałości, ale również pod względem kosztów eksploatacji, nie mówiąc już o ich znaczeniu w przedsięwzięciach zmierzających do likwidacji niskiej emisji. W artykule szczególną uwagę zwrócono na niezawodność i trwałość urządzeń chłodniczych eksploatowanych w obiektach handlowych.
EN
The article gives basic concepts related to the reliability and durability of refrigeration installations and heat pumps. The evolution of the basic cell structure of the installation, i.e. compressors, is described aiming to improve their reliability, energy and operational properties. As a result of structural and technological improvements, the reliability and durability of compressors and other components of the installation have increased so much that e.g. heating systems with compressor heat pumps successfully compete with traditional heating systems equipped with gas and oil boilers. The improvements are not only in terms of reliability and durability, but also in terms of operating costs, not to mention their importance in projects aimed at eliminating low emissions. In the article, special attention is paid to the reliability and durability of refrigeration equipment operated in commercial facilities.
PL
Pomimo prostoty budowy, wiele elementów wież wyparnych zmienia się, pozwalając na obniżenie kosztów eksploatacji, a przede wszystkim na zautomatyzowanie ich funkcjonowania w instalacji chłodniczej. W efekcie pojawiają się nowe walory, z którymi projektant, instalator, a na pewno przyszły użytkownik powinien się zapoznać przed podjęciem decyzji o kwalifikacji rozważanego rozwiązania projektowego do realizacji.
PL
Na przełomie roku 2019 i 2020, firma FRIZO zaprojektowała amoniakalną instalację chłodniczą oraz wentylację mechaniczną dla nowej linii technologicznej Fessmann w zakładach mięsnych jednego ze światowych liderów branży spożywczej - mięsnej, w województwie świętokrzyskim. Jako autorzy przybliżymy Państwu wyzwania, z jakimi przyszło nam się zmierzyć podczas realizacji tego projektu.
PL
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE Nr 517/2014 ustanowiło ograniczenia w stosowaniu niektórych czynników chłodniczych oraz nałożyło limity ilościowe przy wprowadzaniu ich do obrotu. Celem jest znacząca redukcja emisji HFC o wysokim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Przyjęte w regulacji założenia są bardzo ambitne i postawiły chłodnictwo komercyjne przed dużym wyzwaniem, jakim jest odejście od dotychczas szeroko stosowanego R404A.
PL
Jakie są głóvvne założenia dotyczące układu chłodniczego w zakładzie mleczarskim? Czy na optymalną konfigurację układu wpływa wielkośćcodziennego przerobu surowca? Czy istnieje jeden sprawdzony schemat projektowy? Czy każdorazowo należy projektować układ, indywidualnie dopasowany do potrzeb klienta? Na te pytania powinien odpowiedzieć sobie każdy przystępujący do prac projektant i wykonawca.
PL
Dwutlenek węgla (R744) to naturalny czynnik chłodniczy, który jest coraz częściej stosowany w instalacjach chłodniczych z bezpośrednim odparowaniem. Ze względu na unikalne właściwości termofizyczne, R744 stanowi bardzo dobry zamiennik większości syntetycznych czynników chłodniczych. W artykule scharakteryzowano rozwiązania techniczne pozwalające na wykorzystanie dwutlenku węgla w sprężarkowych urządzeniach chłodniczych.
PL
Jesteśmy w okresie rewolucji czynników chłodniczych. Co wczoraj było normą, dziś przechodzi do lamusa, a jutro może być zakazane. Ktoś powie: déjà vu. Przecież pod koniec tamtego wieku też odchodziliśmy od R12 i R22, jak i innych czynników z grupy CFC i HCFC, wprowadzając na to miejsce R134a, R404A czy R507. Dziś te czynniki, wprowadzone na rynek po Protokole Montrealskim, powoli znikają z rynku. Po nieco ponad 30 latach czas się żegnać.
PL
Magazynowanie substancji niebezpiecznych − ze względu ich na właściwości toksyczne, palne, wybuchowe, promieniotwórcze − jest dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Na wysoki stopień zagrożenia narażeni są również ludzie przebywający i pracujący w zakładach wykorzystujących takie substancje w procesach produkcyjnych, które obarczone są ryzykiem ewentualnych awarii lub znajdują się w pobliżu dużych składowisk substancji niebezpiecznych. Celem artykułu było określenie − z wykorzystaniem programu ALOHA − zasięgu zagrożenia, jakie niesie ze sobą wyciek amoniaku, na przykładzie instalacji chłodniczej w zakładzie przemysłowym. Przy pomocy oprogramowania ALOHA wykonano obliczenia dla dziewięciu scenariuszy uwolnienia amoniaku znajdującego się w zbiorniku, będącym elementem przemysłowej instalacji chłodniczej. Uzyskane wyniki umożliwiły określenie zasięgu oddziaływania uwolnionego amoniaku w kierunkach prostopadłym i równoległym do kierunku wiatru. Otrzymane wyniki pokazują, że im niższa temperatura i prędkość wiatru, tym zasięg toksycznej chmury jest większy. Przy temperaturze 2,3°C i prędkości wiatru wynoszącej 7,7 km/h szkodliwe stężenie unosi się poza teren zakładu, obejmując pobliskie obszary miejskie. W wyniku tego zagrożeni są nie tylko pracownicy, ale także mieszkańcy miasta, a nawet pobliskich wsi. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza i prędkości wiatru zasięg zagrożenia jest znacznie mniejszy. Przy wzroście temperatury do 6,3°C i prędkości wiatru do 36,7 km/h najbardziej szkodliwe stężenie utrzymuje się wyłącznie na terenie zakładu. Zasięg toksycznej chmury jest prawie 10-krotnie mniejszy niż w przypadku wycieku przy utrzymujących się niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
EN
Storage of hazardous substances due to its toxic, flammable, explosive and radioactive properties is a major threat to the natural environment. In particular, people who are working in industrial cooling installations or in the vicinity of the large repositories of hazardous substances, are exposed to high risk of breakdown. Therefore, the aim of this work was to determine the extent of the threat posed by the ammonia leak on the example of a refrigeration plant in an industrial cooling installation using the ALOHA software. The ALOHA software was applied to analyze 9 scenarios of ammonia release from the tank being a part of the industrial refrigeration system. The obtained results enabled to determine the impact range of the released ammonia in the direction perpendicular to the wind way as a function of the range of action in the direction parallel to the wind way. The obtained results indicate that the lower the temperature and the wind speed, the greater the range of the toxic cloud. At a temperature of 2.3°C and 7.7 km/h of wind speed, the harmful concentration rises outside the plant, covering nearby urban areas. As a result, not only workers but also residents of the city and even nearby villages are at risk. With the increase of air temperature and wind speed, the range of danger is much smaller. With an increase in temperature to 6.3°C and wind speed up to 36.7 km/h, the most harmful concentration is maintained only on the site. The range of the toxic cloud is almost 10 times lower than in case of a leakage for constant weather conditions. The ALOHA software made it possible to simulate the extent of the hazardous toxic zone in case of uncontrolled ammonia leakage from the tank at the industrial plant. The obtained results indicate that the least favorable atmospheric conditions are low air temperature and low wind speed. However, as the air temperature and wind speed increase, the range of danger is reduced.
PL
Instalację chłodniczą można optymalizować pod wieloma względami: kosztowym, energetycznym, bezpieczeństwa, łatwości eksploatacji i serwisu, itd. Część z tych optymalizacji może być realizowana jedynie na etapie projektowania, inne - także w przypadku już istniejących systemów (przynajmniej częściowo). Optymalizacja układów chłodniczych łączy się stricte z jej przeznaczeniem i modelem biznesowym klienta.
EN
The article concerns computer modelling of processes in cooling systems of internal combustion engines. Modelling objectives and existing commercial programs are presented. It also describes Author’s own method of binding graphs used to describe phenomena in the cooling system of a spark ignition engine. The own model has been verified by tests on the engine dynamometer. An example of using a commercial program for experimental modelling of an installation containing a heat accumulator is presented.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.