Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  instalacja HVAC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Transformacja energetyczna wymaga wprowadzania nowych rozwiązań technicznych, które umożliwią zwiększenie efektywności energetycznej budynków - mniejsze zapotrzebowanie na energię i większy udział OZE w pokryciu tego zapotrzebowania. Zmodyfikowany w ten sposób bilans energetyczny budynków i ich technicznego wyposażenia jest bardziej wrażliwy na sposób użytkowania, m.in: wewnętrzne zyski ciepła, regulację przez użytkowników czy sposób sterowania. Dlatego ważne jest odpowiednie uwzględnienie tego aspektu w praktyce projektowej i eksploatacyjnej. W drugiej części artykułu omówiono sterowanie budynkiem ukierunkowane na użytkowników (ang. occupant-centric control, OCC) oraz wskaźniki efektywności umożliwiające ocenę adaptacyjności budynków do ich zmiennego obłożenia i percepcji obiektu przez użytkowników.
EN
The energy transition implies the deployment of new technical solutions to increase the energy efficiency of buildings: a lower energy demand and a higher share of RES to cover this demand. The resulting modified energy balance of buildings and their technical equipment is more dependent on the way the buildings are used, for example: internal heat gains, adjustment by users or the way the building is controlled. Therefore, it is important to properly consider this aspect in design and operation practice. The second part of the paper discusses occupant-centric control (OCC) in buildings and performance indicators for assessing the adaptability of buildings to their varying occupancy and users’ perception of the facility.
PL
We współcześnie wznoszonych budynkach biurowych w Polsce na instalacje HVAC przypada od 45 do 65% całkowitego rocznego zużycia energii końcowej. To bardzo dużo. Reszta związana jest z systemem przygotowania c.w.u., instalacją oświetleniową oraz pozostałymi urządzeniami elektrycznymi, przy czym wielkość zysków od oświetlenia i urządzeń elektrycznych ma wpływ na zużycie energii przez instalację HVAC. Dlatego jej wybór należy rozpatrywać zarówno według kryteriów technicznych, jak i energetyczno-ekonomicznych.
PL
Wymagania dotyczące sterowania instalacjami HVAC w budynkach są bardzo zróżnicowane, m.in. w zależności od specyfiki, wielkości i czasu pracy instalacji, a także cyklu życia budynku czy oczekiwanego komfortu. Systemy automatyki budynkowej dostępne na rynku pozwalają spełnić wszystkie te wymogi. Standardowe rozwiązania są projektowane głównie z myślą o maksymalnej wydajności energetycznej i niezawodności instalacji. Pomagają eksploatować budynki w opłacalny i energooszczędny sposób. Bardziej zaawansowane systemy automatyki, z poszerzonymi funkcjami, jak wskaźniki energii czy aplikacje kontrolne, umożliwiają monitorowanie i kontrolowanie instalacji HVAC w znacznie szerszym zakresie.
PL
W celu osiągnięcia efektywnej pracy instalacji HVAC, oprócz prawidłowego doboru i montażu urządzeń technologicznych, trzeba zadbać o odpowiedni system sterowania. O tym, czy dany system sterujący spełnia swoje podstawowe funkcje decydują: jego dopasowanie do instalacji oraz odpowiednie nastawienie algorytmów i parametrów regulacji.
PL
W artykule wyjaśniono, w jaki sposób wilgoć wpływa na ludzi, przedstawiono aktualne wymagania i zalecenia dotyczące poziomu wilgotności powietrza oraz wskazano na potencjalne problemy z jego utrzymaniem spotykane podczas eksploatacji typowych dla budynków biurowych instalacji HVAC.
PL
Zainteresowanie budownictwem zrównoważonym, zwanym również "budownictwe zielonym", "budownictwem ekologicznym", " green building" jest bardzo szybko rozwijającym się trendem. Wyznacznikiem spełnienia wymagań budynku zrównoważonego jest uzyskanie przez obiekt certyfikatu określonego jako tzw. certyfikat wielokryterialny. Inna używana na to nazwa to certyfikat środowiskowy lub certyfikat zielonego budynku.
PL
Instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna (HVAC) ma decydujący wpływ na możliwość zapewnienia odpowiednich warunków zarówno przebywającym w budynkach osobom, jak i wyposażeniu. Jakimi zatem należy kierować się kryteriami, opracowując koncepcję, a następnie projekt instalacji w budynku biurowym.
PL
Gdy w przestrzeniach biurowych należy stosunkowo szybko doprowadzić wartość temperatury do wartości komfortowej po okresie utrzymywania temperatury ekonomicznej, niezastąpione są klimakonwektory. Poprzez prawidłowy dobór urządzeń można zapewnić pokrycie zysków/strat ciepła w pomieszczeniu.
PL
Pomiary kontrolne pracy instalacji wentylacyjnej wykonywane są na różnych etapach funkcjonowania instalacji (obiektu). Począwszy od uruchamiania instalacji, regulacji układu, sprawdzenia urządzeń, poprzez późniejsze modernizacje, czy wykrywanie usterek, zawsze niezbędny jest pomiar wielkości fizycznych. Oczywiście sam pomiar to nie wszystko. Uzyskane wyniki trzeba odpowiednio zinterpretować i ocenić jakość pracy instalacji.
PL
Ocenia się, że systemy HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) pochłaniają nawet ponad 40% energii dostarczonej do budynków. Poprawne zaprojektowanie instalacji HVAC, a później efektywne ich użytkowanie zapewnia znaczne oszczędności kosztów eksploatacji. Wskazane działania nie mogą jednak wpływać negatywnie na samo funkcjonowanie systemu i obniżać komfortu użytkowania. Dlatego też potrzebna jest pełna integracja systemów HVAC z automatyką budynkową.
PL
W ostatnich latach zakup paliwa na stacji paliw, to nie jest wyłącznie konieczność zatankowania auta – to również przyjemność, czas na przerwę w podróży – wypicie ulubionej kawy czy małą przekąskę. W artykule tym przedstawiony został przykładowy koncept rozwiązania instalacji HVAC dla wybranej stacji paliw lub małego sklepu osiedlowego z uwzględnieniem analizy kosztów eksploatacyjnych.
PL
Choć gospodarka nieco spowolniła, to w dalszym ciągu jej motorem napędowym jest budownictwo. A obiekty hotelowe, wspólnie z handlowymi, biurowymi i sportowymi, stanowią podstawę inwestycji HVAC.
PL
W niniejszym artykule przedstawione zostaną wybrane rozwiązania dla branży HVAC z oferty firmy Honeywell, która jest uznanym producentem komponentów z wielu dziedzin przemysłu.
PL
Sterowanie instalacją HVAC w budynku może odbywać się na różnych poziomach intergracji z pozostałymi systemami budynków. Coraz częściej systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne są włączane w centralny system sterowania, a właściwie- zarządzania budynkiem: Building Management System.
PL
Płytowe wymienniki ciepła są jednym z podstawowych elementów instalacji HVAC, ale również przemysłowych, wykorzystywanych w procesach wymiany ciepła pomiędzy różnymi mediami. Ze względu na specjalistyczne zastosowania, często noszą branżowe nazwy, jak np. chłodnica, skraplacz, parownik, pasteryzator czy sterylizator. Jednak niezależnie od zastosowania, ich poprawia praca zależy od prawidłowej eksploatacji oraz okresowej konserwacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.