Od lat prowadzone są badania i prace dążące do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do wód, gruntów i powietrza. Z problemem takim borykają się również kopalnie węgla kamiennego. Ich problem wiąże się z odprowadzaniem wód kopalnianych. Niestety, całkowita eliminacja tych zanieczyszczeń nie jest możliwa, stąd zrodziły się pomysły odprowadzania wód kopalnianych w warstwy chłonne lub do specjalnych zbiorników retencyjnych, zamiast do wód powierzchniowych. Zagadnienie to jest niezwykle interesujące z uwagi na szczególnie wysokie zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych na terenach, gdzie prowadzi się podziemną eksploatację złóż. Możliwość odprowadzenia wód pochodzących z odwadniania kopalń do górotworu daje wymierne korzyści finansowe w postaci obniżenia wydatków na ich uzdatnianie oraz zmniejsza zanieczyszczenie systemów wodnych i gruntów. Artykuł prezentuje techniczną stronę realizacji otworu służącego do odprowadzania zanieczyszczeń pochodzących z kopalni zlokalizowanej w obrębie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW).
EN
Researches and works on limiting emissions of contaminations to water, soil and air have been conducted for years. Coal mines have to tackle this problem as well. As it is not possible to completely eliminate contaminants an idea occurred to inject discharge mine's waters into absorptive layers or to special retention tanks, instead of surface waters. This concept is very interesting owing to a very high pollution of surface and groundwaters in the areas with the on-going underground exploitation. Discharging of mine's waste waters to the rock mass produces financial profits in the form of reduced expenditures on treatment operations and lowering of contaminations in water and ground environments. Technical aspects of performing an injection well for discharge mine's waters in the area of the Upper Silesian Coal Basin are presented in the paper.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.