Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  infrastruktura kolei
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W publikacji opisano kilka największych obiektów mających znaczenie dla rozwoju europejskich kolei – tunel pod kanałem La Manche, połączenie Szwecji z Danią oraz tunel św. Gotarda. Wskazano kilka kierunków badań związanych z oddziaływaniem na obiekty inżynieryjne pociągów dużych prędkości.
EN
Some of the largest constructions relevant to the development of European railways - the tunnel under the English Channel, the bridge linking Sweden with Denmark and the St. Gotthard tunnel have been described in the paper. Several lines of research related to the impact on civil engineering high-speed trains have been pointed out.
2
Content available remote Duże prędkości w świetle obrad światowego kongresu "Amsterdam 2008"
PL
W artykule przedstawiono informację o 6 Światowym Kongresie Dużych Prędkości w Amsterdamie. Omówiono istniejące obecnie systemy linii dużych prędkości na świecie oraz plany ich dalszego rozwoju. Poruszono aspekty ochrony środowiska i znaczenia budowy nowych linii dla rozwoju produkcji przemysłowej. Wskazano kierunki dalszego rozwoju w zakresie niezbędnych badań oraz rozwoju nowych technologii.
EN
The information on the 6th World Congress on High Speed Rail - Amsterdam 2008 has been presented in the paper. The existing systems of high speed lines in the world and the plans for their development have been described. The aspects of environment protection and the importance of new line construction for industry production development have been mentioned. The directions of development in the future in the range of necessary research and the development of new technologies have been pointed out.
PL
Szybki rozwój sieci kolei duzych prędkości w Europie, jaki nastąpił na początku lat 90., zwrócił uwagę srodowisk kolejowych i instytucji unijnych na konieczność dokonania standaryzacji technicznej stosowanych w budowie nowych linii rozwiązań technicznych w formie obowiązujących na obszarze Unii aktów prawnych. W 1966 r. została wydana dyrektywa 94/48/EC o interoperacyjności transeuropejskiej sieci kolei dużych prędkości [1]. Postanowienia dyrektywy zobowiązały Komisję Europejską do wprowadzenia szczegółowych technicznych specyfikacji interoperacyjności (TSI) dla poszczególnych podsystemów. W odniesieniu do infrastruktury te wymagania techniczne wprowadziła Komisja Europejska decyzją 2002/732[2].
PL
Proces integracji Polski z Unią Europejską spowodował konieczność dostosowania prawodawstwa polskiego do unijnych regulacji prawnych w wielu dziedzinach życia i gospodarki. To ogólne stwierdzenie jest wszystkim znane, ale jego konsekwencje dla kolei w Polsce to już w znacznej mierze wiedza tajemna. Podczas opracowywania obowiązujacej ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym szczegółowo analizowano obowiazujące europejskie regulacje prawne i starano się aby ustawa była zgodna z ich zapisami.
5
PL
W 1991 r. została wydana Dyrektywa 91/440, która często jest utożsamiana , trochę na wyrost, z podstawą do liberalizacji rynku kolejowego w Unii Europejskiej. W rzeczywistości zapisy w niej zawarte miały znacznie skromniejsze cele. Dyrektywa wyznaczała rolę państwa w rozwoju kolei oraz zakres jego odpowiedzialności za ich stan. Nakazywała też stopniową komercjalizację kolei i uwolnienie ich od misji "socjalnej". Jednak konsekwencje przyjętych rozwiązań miały o wiele dalej idące skutki. Dyrektywa ta zwróciła uwagę na konieczność przyjęcia przez państwa członkowskie aktywnej roli w kreowaniu rynku kolejowego oraz zapoczątkowała trwający do dziś proces legislacyjny, którego celem jest regulacja tego rynku na poziomie Unii aktami prawnymi.
PL
Konsekwencją rozwoju wspólnego europejskiego rynku kolejowego jest konieczność standaryzacji rozwiązań technicznych. Wymagania w tym zakresie określone zostały w dyrektywach o interoperacyjności kolei. Interoperacyjność według definicji zawartej w dyrektywie oznacza "...zdolność transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnej do umożliwienia bezpiecznego i niezakłóconego ruchu pociągów, które uzyskają wymagane wielkości osiągów dla tych linii. Zdolność ta opiera się na wszystkich warunkach technicznych i eksploatacyjnych, które muszą być spełnione, żeby spełnić te zasadnicze wymagania".
8
Content available remote Jeśli w UE, to czemu bez PKP?
PL
Wielkość kosztów ponoszonych z tytułu korzystania z infrastruktury jest jednym z elementów, decydujących o komercyjnym powodzeniu kolei. Muszą one być skorelowane z niezbędną do wykonania pracą przewozową, a zarazem z możliwymi do uzyskania przychodami z działalności. Stosowany proces korelacyjny jest możliwy do przeprowadzenia, a optymalny sposób postępowania może być łatwiej określony na podstawie wartości porównawczych. W tym celu Międzynarodowy Związek Kolei UIC realizuje projekt porównania kosztów infrastruktury kolejowej. Przedstawiamy I część artykułu, jaki ukazał się w Eisenbahningenieur.
PL
Inwestycje modernizacyjne mają w swoich założeniach dostosować sieć kolejową Polski do standartów europejskich. Podjęto je zaraz po 1989 r. Ich realizacja prowadzona jest więc już od ponad 10 lat. Jest to niewątpliwie duży wysiłek dla polskiego kolejnictwa, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę chroniczne niedofinansowanie transportu kolejowego w Polsce i będącą jego rezultatem postępującą degradację infrastruktury oraz kumulujące się zaległości w naprawach. Znaczna część środków, za które realizowane są inwestycje pochodzi z kredytów, które mimo korzystnych warunków, na jakich zostały udzielone, należy spłacić. Z tego powodu wydaje się zasadne przeanalizowanie efektów tych inwestycji.
PL
Przy wprowadzeniu do ruchu pojazdów trakcyjnych wyposażonych w układy hamowania rekuperacyjnego zwykle mamy do czynienia z istniejącą infrastrukturą techniczną linii, która nie była przewidziana do zasilania taboru z rekuperacją energii, a po której poruszać się będą pojazdy o różnorodnym wyposażeniu. Powoduje to konieczność szczegółowego przeanalizowania warunków pracy systemu elektroenergetyki trakcyjnej ze względu na specyficzne wymagania tych pojazdów.
EN
Regenerative braking is widely applied in modern electric traction rolling stock due to many advantages. Introduction of vehicles with regenerative braking on being in operation electrified railway lines creates a must to take into consideration special requirements towards their technical infrastructure. The paper presents some aspects of DC power supply system parameters and solutions, which have to be analysed in order to get proper operation of the transport systems with regenerating vehicles as well as technical and economical effectiveness of the applied variants. Results of exemplary applications and study works are enclosed
PL
10 maja w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa Dyrekcji Generalnej PKP oraz Dyrekcji Przewozów Pasażerskich z kolejarzami pracującymi w samorządach terytorialnych wszystkich szczebli, w skali kraju jest ich 280. Celem spotkania było przedstawienie stanowiska PKP w kwestii przyszłości przewozów aglomeracyjnych i regionalnych, zwłaszcza zasad ich finansowania.
PL
W ostatnich latach powstały realne przesłanki utworzenia europejskiej sieci kolejowej dla dużych prędkości. W skład tej sieci ma wejść również linia CMK, na przykładzie której chcemy przedstawić najnowszy proces technologiczny naprawy głównej toru i podtorza z wykorzystaniem zespołu PUN dla prędkości 250 km/h. Zadaniem techniki kolejnictwa jest poszukiwanie w zakresie infrastruktury (szczególnie nawierzchni), taboru i urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego takich rozwiązań, które zapewniając bezpieczeństwo spełniałyby warunek rentowności podczas wprowadzania coraz to większych prędkości.
PL
Zgodnie z planem pracy IV Komisji OSŻD ds. finansowo-ekonomicznych, taryfowych i marketingu na 2000 r., w dniach 16-18 maja 2000 r. w Plovdiv w Bułgarii odbyła się Międzynarodowa Konferencja pt.:"Koleje na rynku transportowym XXI wieku". W konferencji udział wzięli przedstawiciele 12 zarządów zrzeszonych w OSŻD (tj. kolei białoruskich, bułgarskich, jugosłowiańskich, kazachskich, litewskich,łotewskich, polskich, rosyjskich, rumuńskich, słowackich, ukraińskich, węgierskich).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.