Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  infrastruktura gazownicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Nowa infrastruktura gazownicza - szansa czy bariera konkurencyjności?
PL
Twierdzenie, że infrastruktura stanowi podstawę funkcjonowania energetyki jest truizmem. Tak oczywista konstatacja determinuje jednak kierunki zainteresowań organów regulacji, które skupiają szczególną uwagę na technicznych aspektach funkcjonowania sieci gazowniczych oraz optymalizacji zarządzania ich przepustowością. Starania zmierzające do likwidacji ograniczeń systemowych oraz wprowadzenia niedyskryminacyjnych zasad alokacji mocy przesyłowych są w pełni uzasadnione nie tylko ze względu na konieczność udostępniania infrastruktury nowym uczestnikom rynku. Źródłem problemów są również olbrzymie odległości[1], jakie muszą pokonać gazociągi tranzytowe łączące źródła zaopatrzenia w gaz ziemny z ośrodkami jego zużycia. Powoduje to nawarstwienie problemów regulacji, ponieważ magistrale tranzytowe przechodzą nie tylko przez różne państwa członkowskie, ale sięgają również poza obszar jurysdykcji Wspólnoty. Wywołuje to różnorakie komplikacje polityczne oraz zróżnicowanie zasad regulacji poszczególnych odcinków szlaku tranzytowego. Oprócz technicznych aspektów funkcjonowania infrastruktury nadzór regulacyjny musi więc również uwzględniać uwarunkowania umowne i regulacyjne, które rzutują na warunki finansowania jej rozbudowy.
PL
Celem artykułu jest szczegółowe przedstawienie przemian dokonanych w gazownictwie węgierskim po zmianie ustroju oraz problemów i trudności związanych z tymi przemianami. Uwzględniono także aspekt członkowstwa Węgier w Unii Europejskiej oraz konieczność realizacji dyrektyw gazowych i pełnego otwarcia rynku w 2007 roku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.