Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  informacja nawigacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Informacja i sytuacja nawigacyjna
PL
Proces nawigacji jest złożony i bazuje na informacji nawigacyjnej pochodzącej z dwóch głównych źródeł – pomiarów nawigacyjnych i publikacji nautycznych. Informacja nawigacyjna, mająca kolosalny wpływa na bezpieczeństwo żeglugi, powinna być dokładna, aktualna i wiarygodna. W artykule przedstawiono informacje nawigacyjną w aspekcie jej cech i atrybutów, będących egzemplifikacją jej jakości
EN
Ship’s navigation process is complex and based on the navigational information from two main sources – of navigational measurement and of nautical publications. Navigation information should be precisely, up-to-date and credible. The paper presents navigational information in respect to their features and attributes.
PL
Morskie pomoce nawigacyjne to pojecie różnorodnie interpretowane w polskiej literaturze specjalistycznej. Odpowiadają mu dwa, wydawałoby się podobne, określenia w języku angielskim: aids to navigation i nawgational aids. Pierwsze z nich dotyczy zazwyczaj oznakowania nawigacyjnego (aids to navigation), drugi termin określa zwykle wydawnictwa nawigacyjne (navigational aids). Niestety, nie zawsze. W wielu publikacjach oba terminy są używane zamiennie. W niektórych zaś aids to navigation to określenie dotyczące zarówno wydawnictw hydrograficznych, jak i oznakowania nawigacyjnego, z kolei navigational aids to urządzenia nawigacyjne. Artykuł ma na celu zdefi niowanie pojęcia morskie pomoce nawigacyjne, zaprezentowanie nowego autorskiego ich podziału i klasyfikacji, a także pokazanie związku z telekomunikacją morską.
EN
In the paper author tries to define the terms: aids to navigation and navigational aids and presents their classification. Finally author tries to find the relations of the mentioned terms to maritime Communications.
PL
Morskie pomoce nawigacyjne to pojęcie różnorodnie interpretowane w polskiej literaturze specjalistycznej. Odpowiadają mu dwa wydawałoby się podobne określenia w języku angielskim: aids to navigation i navigational aids. Pierwsze z nich dotyczy zazwyczaj oznakowania nawigacyjnego (aids to navigation), drugi termin drugi określa zwykle wydawnictwa nawigacyjne (navigational aids). Niestety nie zawsze. W wielu publikacjach oba terminy używane są zamiennie. U niektórych zaś aids to navigation to określenie dotyczące zarówno wydawnictw hydrograficznych jak i oznakowania nawigacyjnego, z kolei navigational aids to urządzenia nawigacyjne. Bez względu na interpretacje poszczególnych autorów morskie pomoce nawigacyjne stanowią podstawę do bezpiecznej żeglugi. Artykuł ma na celu zaprezentowanie nowego autorskiego podziału i klasyfikacji morskich pomocy nawigacyjnych i zdefiniowanie logistyki w nawigacji morskiej.
EN
In the paper presents classification of navigational aids and aids to navigation and on this base tries to define logistics in maritime navigation.
4
Content available remote Adoption of amendments to the performance standards for ECDIS
EN
The Authors (both members of IMO Correspondence Group on ECDIS, established in 2004) present revised performance standards for ECDIS (Electronic Chart Display and Information Systems) adopted at the last session of IMO NAV Sub-Committe on Safety of Navigation (Nav 52) in July 2006
PL
Autorzy, członkowie ustanowionej przez IMO w 2004 roku Korespondencyjnej Grupy Roboczej ds. ECDIS prezentują w artykule znowelizowane wymagania techniczno-eksploatacyjne dla ECDIS (systemu map elektronicznych i informacji navigacyjnej) przyjęte w czasie ostatniej sesji Podkomitetu ds. Bezpieczeństwa Żeglugi IMO (Nav52) w lipcu 2006 r.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.