Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  infomobilność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Infomobility refers to the procedures, systems and devices based on the intelligent transport systems (ITS) and services that enhance the mobility of people through the collection, processing and distribution of information. Infomobility services may have an impact on different groups of users, such as passengers, municipalities, transport operators and fleet managers. It can be said that they generate benefits for each of these groups. However, in many regions these services are not always used in the optimum way. The answer to this problem is the POLITE project, the goal of which is to share good practice between regions with more experience and regions which are willing to accept the support and want to use infomobility services. In this paper the authors present the best practices with infomobility potential, which give an excellent example of how you can cope with the problem of mobility in urban areas. The best practice is demand responsive transport system, which is successfully implemented in Krakow low urbanized areas.
PL
Infomobilność odnosi się do procedur, systemów i urządzeń opartych na inteligentnych systemach transportowych (ITS4) oraz usługach, które zwiększają mobilność osób i towarów poprzez gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucję informacji. Usługi infomobilne mogą mieć wpływ na różne grupy użytkowników, na pasażerów, gminy, operatorów transportowych i managerów floty. Można powiedzieć, że generują one korzyści dla każdej z tych grup. Jednak w wielu miastach usługi te nie są zawsze w optymalny sposób wykorzystywane. Odpowiedzią na ten problem jest projekt POLITE, którego celem jest wymiana dobrych praktyk pomiędzy regionami z większym doświadczeniem oraz tych, które chętnie przyjmą wsparcie i chcą skorzystać z usług infomobilnych. W niniejszym artykule autorzy przedstawiają najlepsze praktyki z zakresu infomobilności, które dają doskonały przykład jak można poradzić sobie z problemem mobilności w obszarach miejskich.
PL
W ostatnim czasie zauważyć można w Polsce zwiększone zainteresowanie przedstawicieli administracji publicznej zagadnieniami związanymi z usługami infomobilnymi, które wynika przede wszystkim z zapisów znajdujących się w ustawie z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym. Odpowiedzią na to zainteresowanie jest projekt POLITE, którego tematem jest kształtowanie polityki odnoszącej się do technologii informacyjnych w transporcie publicznym. W artykule podjęto próbę scharakteryzowanie zarówno usług infomobilnych, jak również projektu POLITE.
PL
Infomobilność odnosi się do procedur, systemów i urządzeń opartych na inteligentnych systemach transportowych (Intelligent Transportation Systems - ITS) oraz usługach, które zwiększają mobilność osób i towarów poprzez gromadzenie, przetwarzanie i dystrybucję informacji. Aplikacje infomobilne mogą być stosowane zarówno przez operatorów mobilnych, jak i przez każdego użytkownika, dla wszystkich rodzajów transportu. Usługi infomobilne są dedykowane do dynamicznego zarządzania publicznym i prywatnym transportem, pojazdami oraz ruchem drogowym (np. informacjami dotyczącymi wypadków drogowych). Zastosowanie ITS umożliwia zintegrowanie systemu transportowego, gdzie połączenie jego elementów służy uzyskaniu większej efektywności, bezpieczeństwa i ochronie środowiska. Usługi infomobilne mogą mieć wpływ na różne grupy użytkowników, np. pasażerów, gminy, operatorów transportowych managerów floty oraz generują korzyści dla każdej z nich. W artykule opisano projekt POLITE, współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu INTERREG IVC oraz usługi infomobilne w telefonie komórkowym – Aalborg.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.