Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  indukcyjny silnik klatkowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Warunek na występowanie maksimum sprawności dla wybranych maszyn elektrycznych
PL
W artykule przedstawiono rozważania teoretyczne dotyczące warunku występowania maksimum sprawności dla silnika indukcyjnego klatkowego i pierścieniowego, transformatora oraz silnika obcowzbudnego i bocznikowego prądu stałego. Rozważania te modyfikują spojrzenie na to zagadnienie i pozwalają na sformułowanie bardziej precyzyjnego warunku na występowanie maksimum sprawności w rozważanych maszynach, kwestionując tym samym przedstawiany dotychczas w literaturze warunek o równości strat stałych i zmiennych.
EN
The article presents theoretical considerations regarding the condition of occurrence of maximum efficiency for a squirrel cage and ring induction motor, a transformer, a DC excited motor and DC shunt motor. These considerations modify the view on this issue and allow for the formulation of a more precise condition for the occurrence of maximum efficiency in the machines under consideration, thus questioning the condition presented so far in the literature about the equality of constant and variable losses.
2
Content available remote Uwagi na temat rozruchu silnika indukcyjnego - cz. I
PL
Indukcyjne, klatkowe silniki trójfazowe prądu zmiennego stanowią jedną z głównych grup odbiorników elektrycznych na świecie. Od lat wypierają one z użycia zarówno silniki prądu stałego, jak i inne silniki prądu zmiennego (pierścieniowe, reluktancyjne, synchroniczne itd.), a zatem ich udział w układach napędu elektrycznego jeszcze wzrasta.
3
Content available remote Przekaźnik czasowy T-R4 w układzie rozruchowym gwiazda – trójkąt
PL
Wiele napędów z indukcyjnymi silnikami klatkowymi wciąż jest opartych na klasycznych rozwiązaniach, takich jak załączenie na napięcie znamionowe, na napięcie obniżone czy na niesymetryczny układ napięć. Często z powodów ekonomicznych zachodzi konieczność skorzystania z tańszych i prostszych rozwiązań. W takiej sytuacji można zastąpić półprzewodnikowe urządzenia rozruchowe (softstarty itp.) metodami sterowania opartymi na przekaźnikach elektromagnetycznych. Przyłączenie do sieci nieruchomego silnika klatkowego powoduje pojawienie się problemu dużego prądu płynącego w jego uzwojeniach. Uderzenie prądowe przy bezpośrednim podłączeniu silnika do sieci od 5 do 8 razy przewyższa wartości prądu znamionowego. Taki prąd nie powoduje uszkodzeń silnika, lecz przyczynia się do powstawania znacznych spadków napięć na linii zasilającej, większych start mocy silnika oraz przyrostów temperatury uzwojeń przy rozruchu. W związku z tym stosuje się klasyczne metody „załączania na napięcie obniżone”. Polegają one na zmniejszeniu napięcia podawanego na zaciski silnika w momencie rozruchu, co powoduje zmniejszenie prądu rozruchowego oraz momentu obrotowego. Wpływa to ujemnie na właściwości mechaniczne silnika, ponieważ znacznie obniża moment naciągowy. Należy więc dążyć do tego, aby moment obrotowy osiągnął wartość większą niż moment obciążenia.
PL
Do niedawna najczęściej stosowanymi rozrusznikami w Polsce były rozruszniki ty- pu rezystancyjnego lub cieczowego. W praktyce stwarzają one wiele kłopotów eksploatacyjnych z powodu długiego czasu rozruchu, dużej awaryjności, potrzeby częstej konserwacji, a także zagrożenia środowiska. Rozruszniki wiroprądowe proponowane przez firmę Partner Serwis dzięki swoim nowoczesnym rozwiązaniom eliminują wyżej wymienione niedogodności. Szeroka oferta obejmuje produkcję rozruszników do indukcyjnych silników klatkowych i pierścieniowych oraz silników synchronicznych o rozruchu asynchronicznym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.