Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  inżynieria kliniczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W roku 2021 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała pierwszy globalny raport „Ethics and Governance of Artificial Intelligence for Health: WHO Guidance” dotyczący stosowania sztucznej inteligencji (AI – artificial inteligence) w medycynie i ochronie zdrowia podsumowujący postęp i korzyści, jakie wniosła, ale którego przesłaniem jest jednak określenie ograniczeń i wynikających z nich wyzwań stojących zarówno przed producentami, jak i użytkownikami nowych technologii medycznych stosujących AI. Zgodnie z przesłaniem raportu, w centrum projektowania, wdrażania i użytkowania muszą być prawa człowieka i etyka, ponieważ ten aspekt, z uwagi na szczególne wyzwania etyczne i prawne, ma dla technologii AI mocniejszy wydźwięk niż w przypadku jakichkolwiek innych technologii medycznych [7].
PL
W dążeniu każdego społeczeństwa do poprawy jakości życia jego członków jednym z najważniejszych obszarów, o ile nie najważniejszym, jest ochrona zdrowia realizowana poprzez promocję zdrowia, zapobieganie chorobom oraz dostęp do efektywnego systemu opieki zdrowotnej. Systemy opieki zdrowotnej poddawane są często transformacji/reorganizacji, w której ścierają się cztery główne elementy: budżet, struktura, technologie medyczne i oczekiwania społeczne. Niewątpliwie zarządzanie technologiami medycznymi jest tym elementem, który w największym stopniu wpływa na jakość świadczonych usług, również poprzez pośredni wpływ na pozostałe elementy.
PL
Informatyzacja i cyfryzacja wkroczyły do placówek medycznych i systemu ochrony zdrowia od strony administracji, obszaru dobrze znanego specjalistom IT. Dopiero na kolejnym etapie powstało wyzwanie na styku obszaru IT i inżynierii klinicznej (CE). Dołączanie aparatów medycznych do sieci IT wymaga specjalistycznej wiedzy z dziedziny inżynierii klinicznej.
PL
Słowa są ważne, ale najważniejsze jest ich rozumienie. Bardzo mocno odnosi się to do pojęcia inżynierii klinicznej. W przypadku inżynierii klinicznej ważne jest zarówno rozumienie czym ona jest, jak i rozumienie jej odrębności od inżynierii biomedycznej. W krajach rozwiniętych rozumienie czym jest inżynieria kliniczna i wspomnianej odrębności wynika z ugruntowanej pozycji inżynierii klinicznej w organizacji ochrony zdrowia, manifestującej się przede wszystkim w codziennej praktyce, w której niektóre obszary działań przypisane są wyłącznie kompetencjom inżynierów klinicznych.
5
PL
Inżynierowie kliniczni/medyczni spełniają rolę pomostu pomiędzy twórcami technologii i aparatury medycznej a ich użytkownikami – personelem medycznym i pacjentem. Inżynieria medyczna jest specjalizacją zawodową w obrębie inżynierii biomedycznej, mającą zastosowanie w ochronie zdrowia i zajmuje się wszystkimi aspektami stosowania aparatury medycznej, wyposażenia, systemów informatycznych i ogólnie technologii i środków technicznych w szpitalach i innych placówkach ochrony zdrowia, w tym nadzorem nad wykorzystaniem aparatury i bezpieczeństwem jej stosowania w ochronie zdrowia. Zakres działania obejmuje również współdziałanie z personelem medycznym i bezpośredni kontakt z pacjentem.
PL
W artykule przedstawiono, jak po raz pierwszy w ubiegłym roku, dnia 21 października, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Inżynierii Klinicznej.
EN
The article describes the celebration of the Global Clinical Engineering Day on October the 21st 2016.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.