Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  impregnacja drewna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wytwarzanie adsorbentów węglowych z surowców roślinnych
PL
Przedstawiono sposób otrzymywania adsorbentów z drewna sosnowego, bukowego oraz pędów Wisteria Nutt poprzez karbonizację w temp. 300°C prekursorów roślinnych nasyconych stężonym kwasem ortofosforowym. Dla każdego produktu karbonizacji wyznaczano parametry struktury porowatej z izoterm adsorpcji i desorpcji azotu w temp. -196°C. Dobór parametrów procesu pozwolił na uzyskanie mikroporowatych materiałów o niewielkim udziale mezoporów. Z analizy właściwości adsorbentów wynika ponadto, że te otrzymane z drewna bukowego i sosnowego wykazują podobne parametry struktury porowatej, podczas gdy adsorbenty uzyskane z pędów Wisteria Nutt są znacznie gorsze.
EN
Beech, pine and Wisteria Nutt shoot samples were impregnated with H3PO4 for 48 h, carbonized at 300°C for 28 h and studied for phys. structure adsorption and desorption of N2 at -196°C. The microporous adsorbents derived from beech and pine showed good porous structure.
PL
Właściwe przygotowanie ram okiennych, zgodnie ze sztuką stolarską, wykonanie wrębu szybowego, montaż szyby i jej uszczelnienie są najważniejszymi elementami procesu produkcji okien jednoramowych. A ponieważ szyba w oknach jest najważniejszym elementem ich konstrukcji, błędy w jej osadzeniu w oknie skutkują pogorszeniem parametrów okna, a często jego obniżoną funkcjonalnością, czy wręcz niesprawnością. Poniżej opisane są najczęściej popełniane błędy w produkcji jednoramowych okien drewnianych.
5
Content available remote Ciśnieniowa impregnacja drewna
PL
Drewno to cenny materiał budowlany. Ma jednak podstawową wadę: dużą podatność na biodegradację w wyniku inwazji grzybów, pleśni i szkodników. Skuteczną ochronę i przedłużenie trwałości zapewnia mu technologia impregnacji ciśnieniowej. Tę metodę na skalę przemysłową zaczęto stosować w Europie w latach 30. ub. stulecia, a pierwszy autoklaw skonstruowano i zamontowano w Gliwicach w niemieckiej firmie Dr Wolman GmbH. W Polsce pierwsze urządzenie tego typu pojawiło się dopiero w połowie lat 80. ub. w. Zainstalowało go w Słońsku (woj. lubuskie) nieistniejące już Przedsiębiorstwo Zagraniczne WARTEX. Aktualnie z tej metody korzysta ponad 100 firm działających w różnych rejonach kraju.
6
Content available remote Konserwacja i renowacja drewna
PL
Drewno na polskim rynku budowlanym staje się coraz modniejsze. Zarówno z powodu stale rosnącego zapotrzebowania na ekologiczne budownictwo jednorodzinnych domów z bali, jak i ze względu na coraz bardziej rozwinięty mecenat, dokonujący z roku na rok liczniejszych inwestycji w zabytki kultury narodowej, które dotychczas dewastowane (przez nieświadomych wyrządzanego im zła dotychczasowych właścicieli), wymagają - nierzadko bardzo skomplikowanej - restauracji. Jednakże, drewno jest jednym z tych materiałów, które najtrudniej podda ją się zabiegom konserwacji i ochrony przed czynnikami niszczącymi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.