Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  hygrometry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Spójność pomiarowa w dziedzinie wilgotności powietrza
PL
Sprawa logicznego i przejrzystego usystematyzowania zbioru wielkości pomiarowych jest istotna dla właściwej realizacji spójności pomiarowej w każdej dziedzinie. Stanowi ona podstawę do racjonalnego wyboru nieprzerwanego łańcucha powiązań przy przekazywaniu jednostki miary danej wielkości i optymalizacji hierarchii wzorcowań. Pozwala także na lepszą identyfikację powiązań między różnymi wielkościami stosowanymi w danej dziedzinie. Kiedy mamy do czynienia z mieszaniem pojęć różnego rodzaju, powiązania miedzy nimi stają się mętne, a poruszanie w danej dziedzinie pomiarowej staje się kłopotliwe dla przeciętnego użytkownika. Tak jak w przypadku dziedziny pomiarów wilgotności powietrza i gazów, także w innych dziedzinach istotne jest oddzielenie pojęcia dziedziny od wielkości stosowanych do jej opisu. W niektórych przypadkach pojęcie dziedziny może pokrywać się z pojęciem wielkości stosowanej do jej opisu, jak np. długość, masa, czas. O ile sama dziedzina jest określana opisowo, o tyle od wielkości mierzalnych wymagane jest w zasadzie ścisłe zdefiniowanie jej z podaniem odpowiedniej formuły matematycznej. Zachowanie logicznej struktury pojęć jest istotne nie tylko dla przejrzystego przedstawiania danej dziedziny, zrozumiałego opisu zjawisk i zależności opisujących je, ale także dla tworzenia ścisłego i konsekwentnego łańcucha spójności pomiarowej. W celu dokonania klasyfikacji konieczne jest ustalenie odpowiednich kryteriów. Wybór niewłaściwych kryteriów klasyfikacji pojęć powoduje, że wzajemne relacje między nimi stają się niezrozumiałe, podejście do danej dziedziny staje się mechaniczne, a istota zjawiska niejasna. Określenia takie jak niska czy wysoka wilgotność są niewłaściwe, gdyż to co jest „niską wilgotnością” np. 20 % dla wilgotności względnej w temperaturze 80 °C, będzie już dosyć wysoką wilgotnością dla temperatury punktu rosy (45 °C).
PL
W pracy pokazano jakie własności musi posiadać funkcja psychrometryczna, Jeśli udział objętościowy Z pary wodnej w powietrzu należy do przedziału (0, 1]. Stwierdzono, że najczęściej stosowana w praktyce funkcja jest ich pozbawiona. Podano przykład funkcji psychrometrycznej, która prawidłowo odzwierciedla efekt psychrometryczny dla Z e (0,1]. Wykorzystano ją do oszacowania nieliniowości izolinii Z = const.
EN
In the paper we show what properties a psychrometric function must have if the volume fraction Z of water vapour in the air is in the interval (0, 1]. We observe that the function that is used most often in practice does not possess those properties. We give an example of a psychrometric function which reflects correctly the psychrometric effect for Z e (0, 1]. We apply it to estimate non-linearity of isolines Z = const.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.