Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  hybride generation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Atomowa spektrometria emisyjna ze wzbudzeniem w plaźmie indukcyjnie sprzężonej (ICP-AES) charakteryzuje się granicami wykrywalności arsenu na poziomie stężeń 2-50 μg/l, które często nie są wystarczające do przeprowadzania oznaczeń tego metalu, występującego w śladowych ilościach w środowisku wodnym. Tym bardziej, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, obowiązującym w Polsce w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) As w wodzie do picia zostało ustalone na niskimpoziomie, wynoszącym 0,01 mg/l. Dodatkowo, metody analityczne, stosowane do oznaczeń tego metalu, muszą charakteryzować się granicą wykrywalności równą 1μg/l, (lub niższą) przy uzyskiwanej 10-procentowej precyzji, wyrażonej jako względne odchylenie standardowe, i 10-procentowej poprawności podczas oznaczeń arsenu na poziomie NDS. Celem pracy była ocena możliwości oznaczania arsenu w wodzie metodą ICP-AES z różnymi układami wprowadzania analitu do plazmy o geometrii poziomej przy zastosowaniu osiowego systemu obserwacji i porównanie charakterystyki opracowanej metody z analogiczną metodą opartą na detekcji AAS.
PL
Omówiono podstawy absorpcyjnej spektrometrii atomowej z generowaniem wodorków, jako metody analitycznej wykorzystywanej do oznaczania próbek środowiskowych. Opisano zasadę metody, jak i czynniki decydujące o wydajności procesu generowania wodorków. Schrakteryzowano etapy i układy analityczne wykorzystywane w procesie generowania wodorów. Ponadto przedstawiono sposoby atomizacji oraz zalety i trudności związane z oznaczaniem pierwiastków tworzących lotne wodorki.
EN
The fundamentals of absorption atomic spectrometry with generation of hybrides as an analytical method for determination of environmental samples were presented. The principle of the method is explained and the factors determining the yield of hybride generation are specified. The analytical stages and systems used for hybride generation are characterized. Moreover, the methods of atomization are presented, and the problems related to determination of elements forming volatile compounds are discussed.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.