Przy okazji omawiania w ramach naszego cyklu kolejnej, osiemnastej już huty leśnej, należy przyznać, że gdy rozpoczynałyśmy to przedsięwzięcie w 2018 r., chyba żadna z nas nie miała do końca pełnej świadomości, jak rozległe jest to zagadnienie i jak mocno związane jest z historią gospodarczą, społeczną i polityczną regionu oraz z genealogią i migracjami jego mieszkańców. Wstępne rozpoznanie które pozwoliło na wskazanie w przybliżeniu 170 hut leśnych działających od końca XVIII do połowy XIX w., oraz około 80 hut wielkoprzemysłowych zakładanych na tym terenie od 2. połowy XIX stulecia, wymaga bezustannej weryfikacji. Zachowane dokumenty archiwalne ujawniają stopniowo kolejne nazwy „hut szklanych” wraz z nazwiskami rodów szklarskich. Prowadzone przez nas kwerendy dostarczają stopniowo coraz więcej materiału szklanego – zarówno w postaci zidentyfikowanych sygnatur działających wytwórców, jak i wytwarzanych przez nie wyrobów.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule omówiono historię rozwoju polskich hut ziemiańskich w dawnych stuleciach. Szczególny nacisk położono na produkcję leśnej huty szkła w dobrach Poręba Wielka, na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, obejmującego swym zasięgiem centralne pasmo Gorców, należących do Beskidu Zachodniego. Inspiracją do podjęcia rozważań na temat działalności niniejszej huty począwszy od XVII do XIX wieku, były niedawne znaleziska fragmentów przedmiotów szklanych, reprezentujących wytwórczość tej historycznej manufaktury ziemiańskiej.
EN
The article discusses history and development of Polish glassworks in the past centuries. Particular emphasis is placed on the production of forest glassworks in Poręba Wielka placed in Gorczansky National Park, covering central mountain range of Gorce, belonging to the Western Beskids. The inspiration to make considerations on the activities of this glassworks from the seventeenth to the nineteenth century, was the recent find of fragments of glass objects, representing the production of this historical manufactory.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.