Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  higiena komunalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
PL
Chyba mało który gatunek zwierzęcia żyjącego w mieście wywołuje takie kontrowersje jak gołąb skalny, a właściwie jego forma miejska – Columba livia f. urbana. Trudno jest znaleźć osobę obojętną na te ptaki. Część mieszkańców jest przeciwna ich obecności, postulując tępienie tych ptaków, część natomiast uważa je za warte ochrony i opieki. Jak pokazują badania ankietowe przeprowadzone przez naukowców z Akademii Pomorskiej w Słupsku wśród mieszkańców miast Pomorza w 2007 r., przeważa druga opcja.
PL
Kontrola NIK wykazała, że gminy zaniedbują obowiązki związane z ochroną bezdomnych psów i kotów. Na szczęście trwają już prace nad nowelizacją szeregu ustaw i rozporządzeń, które mają zapobiec w przyszłości podobnym nieprawidłowościom.
PL
Rocznie mieszkańcy Poznania zgłaszają dyżurnym straży miejskiej blisko 3 tys. interwencji w sprawach dotyczących zwierząt. Jak postępować w przypadku pojawienia się na terenach zurbanizowanych zwierząt żyjących dziko?
PL
Zakres obowiązków i zadań gminy budzi w praktyce wiele wątpliwości. Widać to na przykładzie walki z bezdomnością zwierząt czy obecnością dzikich zwierząt na terenach zurbanizowanych, nie wspominając już o odpowiedzialności za usuwanie zwierzęcych zwłok z dróg publicznych. Problemem jest też czasowe odebranie zwierzęcia.
PL
Organizacje zajmujące się statutowo ochroną praw zwierząt i opieką nad nimi biją na alarm, bowiem w wielu gminach sytuacja czworonogów jest nie do pozazdroszczenia. Błąkające się psy, dziko żyjące koty i przepełnione schroniska – to główne bolączki w tym obszarze. Stąd NIK skorzystał ze swych uprawnień i po raz kolejny skontrolował gminy pod kątem wykonywania przez nie zadań dotyczących ochrony zwierząt.
PL
Los zwierząt trafiających do schronisk czy przytulisk budzi sporo kontrowersji. Dyskusje na ten temat odżywają szczególnie w momentach, gdy ujawniane są przypadki niehumanitarnego traktowania czworonogów. Tak było m.in. w przypadku opublikowania w 2010 r. wyników kontroli NIK-u odnoszącej się do przestrzegania praw zwierząt w gminach. Niestety, jak pokazała kolejna inspekcja, niewiele się w tym obszarze zmieniło.
PL
Psy, koty i ptaki to zwierzęta, które najliczniej i najczęściej towarzyszą człowiekowi. Niekiedy wpisują się w krajobraz miast, tworząc ich swoisty klimat czy wręcz stając się turystyczną atrakcją. Innym razem są przyczyną sąsiedzkich konfliktów.
PL
Zwyczaj pisania po murach celem przekazania określonych treści znany byt już w czasach starożytnych. Antyczne źródła informują, że po bitwie pod Cheroneją na budynkach Aten pojawiły się liczne napisy ośmieszające Filipa II i Macedończyków. W Rzymie natomiast często można było spotkać na murach czy obiektach teksty krytykujące niektórych polityków, a nawet cezarów (m.in. Nerona).
PL
Plakaty czy drobne ogłoszenia to wciąż popularna forma przekazywania informacji. Z tego sposobu komunikowania się korzystają m.in. firmy usługowe, poszukujące przyszłych klientów, oraz osoby chcące dorobić do budżetu domowego. Każdy chce zarobić, zarówno ogłaszający, jak i dysponujący powierzchniami reklamowymi. Jednak wynajęcie tych ostatnich niekiedy stanowi poważną barierę finansową. Nie powinien więc dziwić fakt, że ulotki i plakaty przywieszane są praktycznie wszędzie, nawet tam, gdzie nie wolno tego robić.
PL
Znowelizowana 1 stycznia br. ustawa o ochronie zwierząt (u.o.z.) określiła katalog wyjątków od ogólnej zasady zakazu zabijania zwierząt (art. 6 ust. 1). Niektóre z nich znajdują zastosowanie w działalności interwencyjnej, prowadzonej na terenie miast i gmin. W wyniku rosnącej wrażliwości ludzi na krzywdę dziejącą się zwierzętom oraz ilości konfliktów o przestrzeń między ludźmi i zwierzętami wzrasta skala podejmowanych interwencji przez różne służby i organizacje społeczne, l choć, na szczęście, tylko niewielka ich liczba kończy się uśmierceniem zwierzęcia, warto znać przepisy prawa przewidziane dla takiego finału.
PL
Dotychczas Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nie regulowała kwestii obrotu zwierzętami domowymi. Taki stan prawny skutkował licznymi pseudohodowlami ("fabrykami szczeniąt"), oferującymi psy w tzw. typie rasy, oraz niehumanitarnymi warunkami obrotu zwierzętami domowymi na targowiskach, placach, giełdach, a nawet na ulicach. Kwitły rozmnażanie i handel, a w konsekwencji i tak przepełnione schroniska dla zwierząt pękały w szwach.
PL
Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z 16 września 2011 r., choć nie zaspokoiła wszystkich oczekiwań obrońców praw zwierząt, to wniosła istotne zmiany w dotychczas obowiązującym porządku prawnym, także w zakresie zadań spoczywających na samorządach. Już od 1 stycznia 2012 r. gminy zobowiązane są do uchwalenia "Programu opieki nad zwierzętami domowymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt". Zadanie musi być wykonywane corocznie, a z uchwaleniem Programu rada gminy musi zdążyć przed 31 marca.
PL
Zarządzanie gminą z pewnością jest zadaniem trudnym i wymagającym zaangażowania lokalnych władz. Wystarczy przyjrzeć się tylko jednemu obszarowi, który leży w kompetencjach włodarzy - utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy - by zobaczyć, że nie wszyscy szefowie gmin radzą sobie z podołaniem wszystkim obowiązkom w tym zakresie. Świadczą o tym chociażby wnioski z kontroli przeprowadzonej przez NIK.
PL
Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zawsze. Rozwój urbanizacyjny powoduje, że naturalne szlaki ich migracji są przecinane, dlatego przemieszczają się one przez miasto w poszukiwaniu pożywienia lub noclegu. W konsekwencji na styku świata ludzi i zwierząt dochodzi do licznych konfliktów.
PL
Co jakiś czas media pokazują obraz Polski zaśmieconej, w której część społeczeństwa jest na bakier z dbałością o porządek, zwłaszcza w miejscach publicznych. Oczywiście, są prowadzone działania w gminach, które mają zmienić ten negatywny wizerunek, jednak do ideału nam jeszcze daleko. Pytanie tylko: dlaczego?
PL
Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z 16 września 2011 r., która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. - jak zaznaczali w swoich uzasadnieniach posłowie - ma poprawić los polskich zwierząt i ograniczyć skalę ich bezdomności. Dla osiągnięcia tych celów przygotowano liczne zmiany w starzejącej się już ustawie z 1997 r. Objęły one również decyzję o czasowym odebraniu zwierzęcia.
PL
...żeby wiele samorządów chciało na raz. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gmin, niestety, często z wielu względów kwestia ta była i jest marginalizowana. Jednak od pewnego czasu wśród samorządów obserwowane jest pewne ożywienie w zakresie budowy nowych schronisk i poszukiwania możliwości współpracy na tym polu.
PL
Street art to sztuka rozwijająca się w przestrzeni publicznej, a jednym z jej głównych elementów jest graffiti. Mianem tym określa się zbiór twórczości, obejmujący podpisy, napisy, symbole, rysunki i obrazy, które często wyróżnia fakt, iż są umieszczane na murach budowli w sposób bezprawny i nielegalny. Niejednokrotnie także termin "street art" jest używany celowo, aby odróżnić działania artystyczne w przestrzeni publicznej od wandalizmu.
PL
W trakcie poprzednich zim bardzo dużym problemem społecznym były ogromne ilości śniegu usuwanego z terenów zabudowanych oraz brak jasności, w jaki sposób powinien być on traktowany z punktu widzenia prawa. Dlatego też, pragnąc uniknąć takich problemów w przyszłości, należy się nad tą kwestią pochylić.
PL
Spalanie odpadów w przydomowych kotłowniach to nadal poważny problem, z jakim mamy do czynienia w tzw. okresie grzewczym. Co spalamy i w jaki sposób strażnicy gminni prowadzą czynności kontrolne używanego do ogrzewania paliwa? - zagadnienia te opisywano w artykule pt. "Co puszczamy z dymem?", opublikowanym w "Przeglądzie Komunalnym" 3/2010.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.