Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  heavy fuel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zapłon paliw płynnych, stabilność frontu płomienia, sprawność spalania, zakres mocy płomienia i emisja substancji szkodliwych do atmosfery jest zależna od technologu rozpylania, od technologii stabilizacji i od technologii doprowadzenia powietrza do spalania. Proces zapłonu i stabilność frontu płomienia oceniono metodą rejestracji fotograficznej poprzez określenie skuteczności przeprowadzonych prób zapłonowych oraz stopnia fluktuacji czoła frontu płomienia. W obszarze niestabilności zapłonu i pulsacyjnego spalania, czoło frontu płomienia nie stabilizuje się w jednym położeniu względem dyszy palnika, lecz ulega pulsacyjnym przesunięciom. W obszarze tym zapłon paliwa jest niestabilny. Proces i sprawność spalania oraz emisję substancji szkodliwych do atmosfery określono wizualnie przez określenie barwy płomienia i pomiar składu spalin przy użyciu analizatora gazów typu IMR-3000P ze specjalnie skonstruowaną sondą aspiracyjną z komputerem analizującym stopień energii płomienia (liczba sadzowa Bacharacha). Koncentracja sadzy i zawartość WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - pomiar dokonano za pomocą chromatografu gazowego sprzężonego ze spektroskopem masowym) określono w płomieniu i w strefie popłomiennej. Określono wpływ konstrukcji palnika i zmiany jego mocy na skuteczność zapłonu, stabilność frontu płomienia oraz całkowite i zupełne spalanie dla optymalnych warunków stabilizacji i sposobu doprowadzenia powietrza.
EN
An evaluation of combustion process, ignition stability and operation reliability of pressure burners and two-agent Y-type burners is presented. The evaluation includes also rotary burners and K-type inner mixing dynamic gas burners.
EN
The corrosion rate of the 26H2MF steel was estimated by electrochemical potentiodynamic and impedance techniques in sulphuric acid of different concentration and in heavy fuel. The highest corrosion rate was noted in concentrated acid, lower in diluted acid and very small - in heavy fuel. The simulation of hydrogen ingress and diffusion in the steel showed that hydrogen content in material exposed to acid solutions was sufficient to cause the hydrogen degradation.
PL
Oszacowano szybkość korozji stali 26H2MF techniką potencjodynamiczną i impedancyjną w roztworach kwasu siarkowego o różnym stężeniu i w paliwie ciężkim. Najwyższą szybkość korozji zmierzono w bardziej stężonym kwasie, mniejszą w bardziej rozcieńczonym, zaś w paliwie ciężkim była ona bardzo mała. Symulacja wnikania i transportu wodoru wykazała, że zawartość wodoru w materiale będącym w kontakcie z kwasem była wystarczająca do spowodowania niszczenia wodorowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.