Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  heat and power plant
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule omówiono możliwości optymalizacji temperatury ładowania akumulatora ciepła. Zaniżenie temperatury ładowania zasobnika wiąże się z ograniczeniem jego pojemności cieplnej. W okresie letnim charakteryzującym się niskim zapotrzebowaniem na ciepło nie jest wykorzystywana pełna, projektowa pojemność akumulatora, co daje możliwość zaniżenia temperatury wody gorącej podawanej do ładowania akumulatora. Działanie takie poprawia warunki wymiany ciepła w kondensatorze turbiny, co wprost przekłada się na wzrost produkcji energii elektrycznej. W artykule zaprezentowano, na przykładzie turbiny klasy 100MW, potencjalny przyrost produkcji energii elektrycznej wynikający z optymalizacji temperatury ładowania zasobnika.
EN
The article discusses the possibilities of optimizing the charging temperature of the heat accumulator. Lowering the storage tank charging temperature is related to the reduction of its heat capacity. In the summer season characterized by low heat demand, the full design capacity of the accumulator is not used, which makes it possible to lower the temperature of hot water supplied to charge the accumulator. Such action improves the heat exchange conditions in the turbine condenser, which directly translates into an increase in electricity production. The article presents, based on the example of a 100MW class turbine, the potential increase in electricity production resulting from the optimization of the storage tank charging temperature.
PL
4 dekady temu rzeszowska elektrociepłownia rozpoczęła swój pierwszy sezon grzewczy. Obecnie Elektrociepłownia w Rzeszowie, należąca do PGE Energia Ciepła jest głównym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Jej dostawa zaspokaja ponad połowę ogólnego zapotrzebowania w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, dbając o komfort mieszkańców i stosując ekologiczne rozwiązania.
PL
IOS (Instalacja Odsiarczania Spalin) w Elektrowni Połaniec przeszła w swej historii trzy ważne etapy. Były to: budowa w latach 1995-1998, tzw. Etap II budowy IOS lata 2006-2008 oraz modernizacja w latach 2019-2021. Aby przybliżyć wyzwania przed którymi stała Elektrownia Połaniec na przestrzeni 23 lat eksploatacji IOSu, w niniejszym artykule zostaną przedstawiane w skrócie dwa pierwsze etapy oraz bardziej szczegółowo ostatni etap, czyli modernizacja zakończona w 2021 r.
PL
Elektrociepłownia Gorzów - PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim (dalej ECG) jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej w Gorzowie Wielkopolskim. Elektrociepłownia położona jest na obrzeżach miasta w dzielnicy Górczyn w jego północno-wschodniej części. Zaspokaja potrzeby cieplne mieszkańców miasta i zakładów przemysłowych. Od czasu transformacji ustrojowej w latach 90. sukcesywnie zwiększa się moc zamówiona w wodzie grzewczej i zmniejsza się zużycie pary technologicznej do zakładów przemysłowych.
5
Content available Jubileusz 70-lecia gorzowskiej elektrociepłowni
PL
Od zniszczonej podczas wojny elektrowni, aż do nowoczesnego i ekologicznego oddziału PGE Energia Ciepła. Gorzowska elektrociepłownia obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Początki gorzowskiej elektrociepłowni nie były łatwe. Tego, czego nie zniszczyła wojna w poniemieckiej elektrowni, zostało rozkradzione i wywiezione w głąb Związku Radzieckiego. W 1945 r. rozpoczęto oficjalnie jej odbudowę. Trwała ona przez 5 lat.
PL
Kogeneracja jest pożądaną i potrzebną technologią pozwalającą na produkcję ciepła i energii elektrycznej. Wynika to z tego, że jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła pozwala na osiąganie znacznie większych sprawności (sprawność przetwarzania energii chemicznej na ciepło i energię elektryczną) w porównaniu do generacji rozdzielonej. To przekłada się na znacznie mniejsze emisje z produkcji takich samych ilości ciepła i energii elektrycznej w układach rozdzielonych. Niestety ta duża efektywność energetyczna nie przekłada się w tak pozytywny sposób na efektywność ekonomiczną.
PL
W świetle zagrożeń ekologicznych i zaostrzających się regulacji Unii Europejskiej ważna staje się nie tylko właściwa gospodarka odpadami, ale również jak najskuteczniejsza eksploatacja elektrociepłowni. Taka, która pozwala na wytworzenie jak największej ilości energii z odpadów, przy jak najniższych kosztach. Pomaga w tym TWIN.
8
Content available Dziewięć dekad bydgoskich elektrociepłowni
PL
Jako pierwsza w mieście wytwarzała prąd zmienny, a od lat 60. ub. w. zaczęła dostarczać parę technologiczną dla zakładów przemysłowych oraz ciepło i wodę użytkową do bydgoskich mieszkań i instytucji. Poznajcie historię dawnej Elektrowni Jachcice, obecnie Elektrociepłowni Bydgoszcz I, należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.
PL
2020 to rok jubileuszowy dla dwóch obecnie działających w Trójmieście elektrociepłowni. 50 lat temu w Gdańsku, a 45 lat temu w Gdyni rozpoczęły one swój pierwszy sezon grzewczy. To dobra okazja, by wspomnieć, że historia energetyki w tym regionie jest sporo starsza.
EN
The paper discusses the use of fossil fuels and the process of their extraction in Poland. Hard coal used on a daily basis in one of the Polish combined heat and power plants was described, followed by monthly measurements of coal parameters. Daily and total analyzes of the obtained measurement results of hard coal were carried out in accordance with the applicable standards. The differences in the values of coal from the same source but imported at different time intervals are shown, which result from the weather conditions and the method of hard coal storage. Negative correlations occurred between ash content and calorific value, heat of combustion and volatile matter, as detailed in the work conclusions.
PL
Rozsądne zarządzanie portfelem gazu i energii elektrycznej przy układach kogeneracyjnych może generować nawet milionowe oszczędności - kluczem jest know-how.
13
Content available Elektrociepłownia w sercu miasta
PL
50 lat temu krakowska ciepłownia - obecnie oddział PGE Energia Ciepła - rozpoczęła swój pierwszy sezon grzewczy. Siedem lat później zaczęto tu produkować również energię elektryczną. Obecnie krakowska elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną, a także dostarcza ciepło i ciepłą wodę użytkową, dbając o komfort mieszkańców i stosując ekologiczne rozwiązania. Ma też ambitne plany na przyszłość.
PL
W świetle zagrożeń ekologicznych i zaostrzających się regulacji Unii Europejskiej ważna staje się nie tylko właściwa gospodarka odpadami, ale również jak najskuteczniejsza eksploatacja elektrociepłowni. Taka, która pozwala na wytworzenie jak największej ilości energii z odpadów, przy jak najniższych kosztach. Pomaga w tym TWIN.
PL
W referacie zaprezentowano i omówiono najważniejsze czynniki wpływające na rozwój przedsiębiorstw energetycznych w sektorze ciepłowniczym w Polsce. Przedstawiono przykłady ilustrujące warunki współpracy kotłów rusztowych w systemach ciepłowniczych po ich rozbudowie o układy kogeneracyjne o wielkościach mocy zapewniających osiągnięcie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego. Omówiono czynniki w kontekście realizacji mające związek z poprawą efektywności technicznej i ekonomicznej. Wskazano zasadność nowego konfigurowania wielkości i rodzaju jednostek kotłowych w ciepłowniach oraz integrowania w istniejących układach technologicznych ciepłowni nowych obiektów w postaci akumulatorów ciepła.
EN
The paper presents and discusses the most important factors affecting the development of energy enterprises in the heating sector in Poland. The presented examples illustrate the conditions for cooperation of stoker-fired boilers after being extended with cogeneration systems with power levels ensuring that the efficient heating systems is reached. Factors in the context of implementation related to the improvement of technical and economic efficiency have been discussed. The justification of new configuration of the size and type of boiler units in heating plants, as well as integration of new facilities in the form of heat accumulators in the existing technological systems of heat plants has been indicated.
PL
W napędach głównych urządzeń potrzeb wła­snych elektrowni zawodowych i elektrocie­płowni stosuje się silniki indukcyjne prądu przemiennego o mocach od 100 do 6300 kW, zasilane napięciem 6 kV. Większość tych silników została wyprodukowana w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Niemal wszystkie pracujące silniki są po remontach przeprowadzanych po ich awariach. W ramach remontów najczęściej zachodziła konieczność wykonania nowego uzwojenia stojana. Dotyczy to silników napędzających pompy wody zasilającej, młyny węglowe i wentylatory młynowe. Często uszkodzeniu ulegał także jednocześnie stojan i wirnik. Uszkodzenia wirników występują głównie w strefie połączeń lutowanych prętów uzwojeń klatkowych z pierścieniami zwierającymi. W silnikach o wirnikach dwuklatkowych uszkodzeniu ulegają przede wszystkim klatki rozruchowe wirnika. Rzadziej występują awarie spowodowane uszkodzeniem samego łożyska, łożyska i stojana oraz wentylatora i stojana silnika. Mniejsza liczba awarii łożysk spowodowana jest szybkim rozwojem nowoczesnych technik diagnozowania stanu łożysk tocznych, dzięki którym dokonywana jest wymiana łożysk na nowe, przed ostatecznym zniszczeniem łożyska, które prowadzi do awarii silnika (wirnika, jak i stojana).
EN
The paper presents results of statistic analysis of large power induction motors damages mounted as company own drives of industrial power stations and heat and power stations. Special attention was paid to main reasons of motors failures. Bar chart presents the percentage list of typical motor failures. Comparison was made of damage number in 5 industrial power plants and in several heat and power plants. Faultless operation periods of inductive motors are presented in Table. The second part of the paper present selected effects of motor failures.
18
Content available remote Analiza stanu technicznego komina przemysłowego o znacznym stopniu degradacji
PL
Praca dotyczy oceny stanu technicznego komina zlokalizowanego na terenie elektrociepłowni. Jego ponad 40-letnia eksploatacja (w tym odprowadzanie spalin z IOS) doprowadziła do bardzo złego stanu technicznego.Wpracy przedstawiono kompleksowe badania, jakim w takiej sytuacji powinien być poddany komin oraz przeprowadzono odpowiednie analizy dotyczące możliwości dalszej jego eksploatacji. Przedstawiono koncepcję remontu.
EN
The paper deals with the estimation of the technical conditions of the thermal-electric power station chimney. Proper – to its 40 years routine operation – range and methods of the chimney investigations were applied. The analysis of the chimney was carried out concerning the possibilities of its future exploitation. The repair conception was presented.
EN
The following article provides a brief introduction to the graph theory. It shows two types of models which have been developed using the graph theory. Additionally presented are conservation equations of mass, momentum and energy. The article covers the three elements of the network such as the they are straight pipe and change of the flow direction and a circular arc. These elements are described by the rules of behavior. Identified and described the patterns of loss coefficients.
PL
Artykuł stanowi krótkie wprowadzenie do teorii grafów. Przedstawiono w nim dwa rodzaje modeli utworzonych za pomocą teorii grafów. Dodatkowo opisano zasady zachowania masy, pędu i energii. Uwzględniono podstawowe elementy sieci, takie jak rura prosta oraz łuk kołowy i zmiana kierunku przepływu. Elementy te opisano za pomocą zasad zachowania masy, pędu i energii. Określono i opisano wzory na współczynniki strat.
PL
Przedstawiono problematykę związaną z wykorzystaniem rusztowań do prac remontowych i wznoszenia skomplikowanych konstrukcji budowlanych. Omówione rusztowania są konstrukcjami znacznie różniącymi się od standardowych rozwiązań występujących w katalogach producentów rusztowań. Mają one skomplikowaną geometrię i nietypowy sposób zakotwienia.
EN
The paper deals with scaffoldings used during repairs and erections of unusual building structures. Presented scaffolding structures significantly differ from typical solutions listed in the manufacturers catalogs. Such scaffoldings have very complex geometry and there are some difficulties related with anchoring.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.