Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  hartowanie szkła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W obecnej dobie rozwoju gospodarczego świata szkło - obok stali i cementu - zajmuje jedno z czołowych miejsc na liście materiałów stosowanych w gospodarce. Znajduje ono szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, przemyśle samochodowym, przemyśle gospodarstwa domowego itp.
PL
Szlifowanie krawędzi szkła płaskiego jest prawie tak stare jak samo jego wytwarzanie. W początkowym okresie używano do tego naturalnego kamienia. Metoda ta praktykowana jest do dziś w zakładach o długoletnich tradycjach szklarskich i wymaga dużych umiejętności manualnych szlifierza i długiego czasu. Odkąd wprowadzono do obrotu narzędzia z nasypem diamentowym proces ten stał się niezmiernie precyzyjny i szybki. Dzięki temu rozwinęła się możliwość obrabiania szkła na centrach numerycznych. Tarcze diamentowe mają szerokie zastosowanie w zatępianiu krawędzi szkła przed procesem hartowania jak też szlifowaniu, fazowaniu oraz grawerowaniu.
PL
Szkło hartowane jest stosowane w fasadach, ściankach działowych, drzwiach całoszklanych i innych konstrukcjach, od których wymaga się użycia szkła o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i odporności termicznej. Nie bez znaczenia jest też bezpieczne zachowanie się szkła hartowanego w przypadku rozbicia - rozpada się ono na drobne, nieostre kawałki, które nie powodują zagrożenia skaleczeniem osób postronnych. Wysoka odpowiedzialność za produkcję i instalację tych konstrukcji sprawia, że szkło hartowane podlega ścisłym wymaganiom normowym i należy do tej grupy wyrobów szklanych, na które w pierwszej kolejności opracowano zharmonizowane normy europejskie i system znakowania CE.
PL
Szkło w ostatnim okresie znajduje coraz szersze zastosowanie z uwagi na swoje walory użytkowe i estetyczne. Dotyczy to takich dziedzin jak budownictwo, sprzęt AGD, meblarstwo, wystrój wnętrz, przemysł samochodowy, kolejowy oraz morski. Tak szerokie zastosowanie stało się możliwe dzięki produkcji szkła bezpiecznego, które stanowi niewielkie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Po rozbiciu szyba z takiego szkła rozpada się na drobne odłamki o zaokrąglonych brzegach (bez ostrych spiczastych klinów).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.