Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  guns
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Broń do obrony osobistej
PL
W artykule przedstawiono motywy powstania i rozwój nowej klasy broni strzeleckiej PDW (Personal Defence Weapon) tj. broni do obrony osobistej spełniającej wymagania współczesnej armii. Omówiono charakterystyczne rozwiązania konstrukcyjne nowej amunicji i broni opracowanej w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Rosji i Czechach oraz podstawowe właściwości użyteczno-bojowe tego sprzętu uzbrojenia.
EN
The origins and development of a new PDW (Personal Defence Weapon) category of arms meeting the requirements of modern army are presented. Some specific examples of designs for new ammunition and arms developed in the US, Belgium, Germany, Russia and Czech Republic with their main performance are included.
2
Content available remote Nowa metoda pomiaru siły spustu broni strzeleckiej
PL
Nowa metoda pomiaru siły spustu broni strzeleckiej polega na jednoczesnym ciągłym pomiarze siły spustu i kąta jego obrotu lub przemieszczenia. Pomiar wykonywany jest na specjalistycznym stanowisku, które zostało opracowane przy współpracy ze specjalistami z czeskiej Akademii Obrony Narodowej. Do analizy wyników wykorzystano standardowy program komputerowy NextView. W reperacje została przedstawiona metodyka i wyniki pomiarów charakterystyk wybranych typów broni strzeleckiej.
3
Content available remote Polski system broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm
PL
W artykule scharakteryzowano powstający polski system broni strzeleckiej kalibru 5,56 mm zarówno na tle aktualnie eksploatowanej w Wojsku Polskim broni strzeleckiej, jak i podobnych systemów funkcjonujących w innych armiach. Przedstawiono uwarunkowania i perspektywy jego rozwoju w optyce długoterminowej, a także celowość prowadzenia dalszych prac naukowo-badawczych nad jego doskonaleniem. Ponadto zaprezentowano wnioski dotyczące kierunków dalszego jego rozwoju w aspekcie aktualnych i przyszłych potrzeb Sił Zbrojnych RP i możliwoąści polskiego przemysłu obronnego.
PL
W referacie przedstawiono doświadczalno-analityczną metodę wyznaczania oporu przetłaczania pocisku strzeleckiego przez lufę w warunkach dynamicznych panujących podczas strzału. Zagadnienie rozwiązano w ujęciu energetycznym. Metoda umożliwia m. in. przedstawienie w postaci tablicowanej i graficznej pracy potrzebnej do pokonania oporu przetłaczania pocisku w funkcji drogi oraz wynikające stąd względne (procentowe) straty energii gazów prochowych w funkcji drogi. Wykonanie tych zadań ułatwia program komputerowy OPORY, czego przykładem są zamieszczone w referacie wykresy uzyskane dla 9 mm pistoletu WIST 94 i 5,56 mm karabinu BERYL.
5
PL
W artykule omówiono analityczno-doświadczalną metodę rozwiązania Problemu Głównego Balistyki Wewnętrznej (PGBW) gładkolufowej broni strzeleckiej opracowaną na zasadzie transformacji metody Leduc-Wilniewczyc, która obowiązuje dla broni o lufach gwintowanych. Wykazano na drodze doświadczalno-analitycznej, że prędkość pocisku w lufie gładkiej w funkcji drogi ma charakter hiperboliczny, a zatem spełnione jest podstawowe założenie metody Leduk-Wilniewczyc. W ten sposób, optymalizując za pomocą specjalnego programu komputerowego współczynniki transformacji, uzyskano wariant metody Leduc-Wilniewczyc przydatny w praktyce inżynierskiej do rozwiązania PGBW broni gładkolufowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.